Obsługa pamięci RAM w Windows Me

Witam.

Planuję zakup drugiego dysku do swojego komputera, wymianę wielu podzespołów, a w tym pamięci RAM, której będę miał 1GB (DDR2).

Kolega poinformował mnie, że Windows Vista obsługuje do 3 GB pamięci RAM.

Po pierwsze nie wiem co to znaczy że “obsługuje”, bo wydaje mi się, że im więcej pamięci tym lepiej.

A po drugie zastanawiam się ile maksymalnie pamięci może mieć komputer z systemem Windows Milelnium, bo taki będę miał na starym dysku.

O co tutaj chodzi?

“Obsługuje” znaczy ile będzie wykrywane i ile wykorzysta system. Windows Vista w wersji x64 może obsłużyć nawet 128GB RAM…

Windows 98 bez odpowiedniej poprawki obsługiwał do 512 MB pamięci RAM, powyżej tej wartości system chodził niestabilnie. Zainstalowanie odpowiedniej poprawki załatwiało sprawę. System Windows Millennium jako następca dziewięćdziesiątki-ósemki ma już zaimplementowaną tą poprawkę. Więc myślę, że 1GB na pewno powinien obsłużyć bez problemu.

Niestety w bazie wiedzy o produktach MS nie znalazłem informacji, która dokładnie by określała maksymalną ilość pamięci obsługiwanej przez Windows ME.

768 MB wykrywa poprawnie, ale 1 GB ?.

Czytałem, że zarówno w Windows 98 SE jak i Windows ME występuje ta sama poprawka. Podczas poszukiwań znalazłem w google opinię użytkownika, który twierdził, że Windows 98 SE z ta poprawką bez problemu wykrywa i obsługuje 1GB RAM zamontowane w jego komputerze. Skoro Windows ME już posiada wbudowaną tą poprawkę, to wydaje mi się, że również 1 GB powinien obsłużyć. Niestety nie mogę tego potwierdzić osobiście, swojego Windows ME już dawno sprzedałem ze starym komputerem :). Jednak jeszcze poszukam jakichś informacji, być może uda się coś jeszcze na ten temat znaleźć.

Dzięki za odzew.

Szukając modułów pamięci DDR2 256 MB zdenerwowałem się. Znalazłem na Allegro tylko jedną aukcję, w dodatku moduł o szybkości 533MHz, marki co prawda Kingmax, lecz w cenie 27,50zł.

Moduł 512 MB o szybkości 800MHz kosztuje niespełna 10zł więcej…

Próbujcie uściślić tę informację, gdyż w ewentualności będę zmuszony napisać do Microsoftu.

z innego wątku ciekawa sprawa :slight_smile: !’>http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=291&Windows+Me+za+1+PLN+ !!

kupiłbym, jakby była jeszcze teraz taka opcja…

I to by było najlepsze wyjście, będziesz miał informację z pierwszej ręki.