Obsluga programowego raidu


(Mahsoft) #1

Witam, chcę zainstalować linuxa tylko mam takie pytanie która dystrybucja obsługuje domyślnie raid 0 na p965 ?? próbowalem zainstalować mandrive, wszystko gładko poszło ale system po restarcie sie już nie uruchomił (grub error 5) .... :frowning:


(Vader481) #2

Wątpię czy jest taka dystrybucja. Wiem, że można stworzyć raid na już zainstalowanym Linuksie i tak też, w razie potrzeby, się robi.

Na przykładzie PLD: http://pl.docs.pld-linux.org/soft_raid.html


(Dla Www) #3

W arch`u się da. Tu masz opis:


(matiit) #4

michalzxc

wierz mi że na wszystkich distro (nie mówię o prehistorycznych, porzuconych, nieaktualizowanych)


(Dla Www) #5

Wiem na 100%, że w archu się da i to napisałem. A nie wiem czy kernel "jakiejś bliżej niesprecyzowanej" dystrybucji który jest ładowany po zbotowaniu płyty instalacyjnej obsługuje raida. Za to wiem na 100% że kernel archa który jest ładowany po zbotowaniu płyty instalacyjnej obsługuje i że w załadowanym środowisku jest program do zarządzania raidem. (np jak ostatni raz miałem [a raczej instalowałem] slackware to nie było - chodziarz już teraz może być ale tego nie wiem)


(matiit) #6

ale doinstalować mozna było :stuck_out_tongue:


(Dla Www) #7

No jasne że doinstalować można wszystko, jednak pytanie było o "domyślne obsługiwanie":slight_smile:


(Mahsoft) #8

poczekam jednak jeszce z linuxem az bedzie domyslnie taka obsluga :wink:


(Fisiu) #9

raid hybrydowy (nforce raid, intel raid) działa pięknie na opensuse 10.2. u mnie jako jedyne distro (z tych co testowałem) dało rade z raidem na nforce :slight_smile: