Obsługa prograniu Miranda IM 0.9.13 dla zielonego

Witam. Tak jak sam temat mówi potrzebna mi spora pomoc w konfiguracji tego programu.

Polska strona domowa a zwłaszcza forum, są dosyć zacofane na czasie. Posty pomocnicze itd zakładane były w 2003 roku, zaś same forum nie tętni życiem. Nie da się nic znaleźć… A nie znalazłem innej polskiej strony o tematyce Mirandy…

Dlatego pytam na Tym Forum osoby co miały bądź mają z tym programem styczność.

Wgrałem jako takie spolszczenie najnowsze jakie może być. Ale nic mi ono nie daje, czemu… ? Właśnie dlatego że jak chcę zmienić wygląd programu, po ówczesnym ściągnięciu skina (tak mniemam) nic się nie dzieje z programem. Jego wygląd jest nadal taki sam. Jak i samo okno rozmowy.

Nie mam pojęcia po prostu jak wgrywać różne wtyczki dla tej aplikacji żeby działały.

Więc proszę nakierować mnie na odpowiednią drogę, celem prób i błędów aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów.

a może tu coś znajdziesz http://www.miranda-im.pl/search.php?sea … cc3349234a

Sam nie korzystam z Mirandy od jakichś 2 lat, ale znalazłem w zakładkach takie coś http://pclab.pl/coreclub/art1686_Uwierz_w_Mirande.html , może ci się przyda.

Tu raczej nic nie ma… a tematy są większości stare jak świat i najprawdopodobniej nie na czasie.

Różnica postów to 8 lat…

  1. Miranda obsługuje kilka tzw enginów odpowiadających za wygląd okna programu (listy kontaktów) i realizuje to za pomocą wtyczek, plików dll.

  2. Najnowsza (w sensie stworzona najpóźniej), najbardziej rozbudowana i dająca największe możliwości dostosowywania M do swoich gustów to Modern Contact List (clist_modern.dll). Do ściągnięcia, jaki i większość innych wtyczek na http://addons.miranda-im.org (o ile nie ma danej wtyczki w pakiecie instalacyjnym, który skądśtam ściągnąłeś)

3 Jak już zainstalujesz i uaktywnisz wtyczkę clist_modern.dll (Opcje -> Wtyczki i sprawdź czy jest widoczna i włączona) oraz ściągniesz i rozpakujesz gdzieś skórkę, w opcjach listy kontaktów (Opcje -> Personalizacja->Skórka listy kontaktów/Contact list skin) musisz wskazać położenie pliku msf) ORAZ kliknąć przycisk ZASTOSUJ

P.S. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać jakich wersji głównego modułu Mirandy się używa i starać się aby wtyczki były w tej samej. Miranda dostępna jest w trzech wariantach. ANSI -> Windows 95-ME, Unicode -> 200-W7 i x64 -> wiadomo. Tej ostatniej póki co nie radzę używać, ponieważ wybór wtyczek jest bardzo niewielki. Na razie przynajmniej.

Dzięki za nakierowanie…

W razie czego będę pytał.

Tylko powiedz mi jedno. Są tylko dwa pluginy (dla okna głównego i czasu) dzięki którym mogę zmieniać wygląd za pomocą wtyczek ?

Nie wiem o co chodzi z tym czasem, niestety… Wygląd (i funkcjonalność) można zmieniać dla:

  • listy kontaktów (modern contact list, clist nicer i cośtam jeszcze, nie pamiętam)

  • okna wiadomości (srmm, scriver, tabsrmm) plus ew. ich “wspomagacz” umożliwiający wyświetlanie wiadomości przy pomocy kontrolki IE -> IEView

  • popupy, dymki i inne komunikaty (tipper, popup+, yapp)

Ogólnie - duży bajzel i pomieszanie z poplątaniem. Ale jak kto lubi samodzielnie składać sobie program z pomieszanych puzzli, to będzie maił z tego duży ubaw i satysfakcję. Miranda zdecydowanie nie jest dla ludzi lubiących gdy program jaki używają jest Plug and play. Zainstalować, włączyć i używać :slight_smile:

Wrzuca się po prostu plik tekstowy do głównego katalogu programu czyli C:\Program Files\Miranda IM

Wtyczki typu clistmodern obsługują opcję i wygląd okna głównego czyli listy, ustawienia skórek itp w opcjach. Do okna rozmowy są osobne, sam wygląd mozna z tego co pamiętam zmienić bez wtyczek.

Generalnie do katalogu głównego Mirandy. Tzn jak na przykład rozpakujesz ściągniętą wtyczkę i będą katalogi plugins, icons itp to pliki z tych katalogów wrzucasz do katalogów analogicznych w C:\Program Files\Miranda IM. Jak plik bez katalogu to najpewniej po prostu do głównego jak tłumaczenie.

Większość wtyczek automatycznie się włączy po ponownym uruchomieniu. Jak jakaś się nie włączy to w opcjach aktywujesz.

Odpowiedź na resztę pytań znajdziesz grzebiąc w opcjach programu i opcjach poszczególnych wtyczek.