Obsługa USB 3.0 w systemie Windows XP SP3

Witam!
Mam do Was takie szybkie pytanie: czy w systemie Windows XP możliwa jest obsługa USB 3.0? Posiadam płytę główną AsRock B75M-DGS R2.0. XP-ka używam do uruchamiania starych gier, np. Get Medieval czy Gruntz.
Liczę na szybką odpowiedź.
Dzięki :slight_smile:

Bez sterowników się nie da.

1 polubienie

Jakieś są? Zainstalowałem kiedyś XFast USB ze strony AsRock’a, ale - albo coś źle robię, albo coś nie działa.

To nie są sterowniki tylko jakieś oprogramowanie Asrocka.

Wygooglowałem jakieś stery od Intela, ale czy będą działały?

Próbuj. Skąd mamy wiedzieć, nie siedzimy obok ciebie.

Oficjalnie nie ma. Wejdź na poniższą stronę i wybierz Windows XP:

https://www.asrock.com/mb/Intel/B75M-DGS%20R2.0/index.asp#Download

Ja przynajmiej nie widzę informacji o sterownikach do USB 3.0 poza tymi INF (zrzut)

Zainstaluj INF:
http://asrock.pc.cdn.bitgravity.com/Drivers/Intel/INF/INF_Win8-64_Win8_Win7-64_Win7_Vista64_Vista_XP64_XP(v9.3.0.1025).zip

1 polubienie

No dobra, ale jak to inf zainstalować i który plik? Uruchomić Setup.exe?

To chyba najbardziej logiczna akcja :smiley:

Ok ok. Myślałem, że trzeba coś kombinować przez Menedżera urządzeń.

Nie wiem, czy to coś dało, ale dioda na Pendrivie się w ogóle nie świeci. Gaśnie w chwili wyboru systemu pomiędzy Win 10, a XP i pokazania się loga XP’ka.

Hej,

  • A porty USB 2.0 działają prawidłowo?
  • Czy na Win10 jedne i drugie porty USB działają poprawnie?
  • Czy w Windows Xp w menadżerze urządzeń masz nieznany sprzęt? Możesz podać jego identyfikator sprzętowy?

Pozdrawiam,
Dimatheus

  1. Tak, ale nie mam wolnych
  2. Tak
  3. Napiszę później, bo teraz nie mam dostępu do tego systemu.

[EDIT]
Zapodaję screena z Menedżera urządzeń:

Jak widać, nie ma tam żadnych nieznanych urządzeń oprócz Realtek Audio, ale dźwięk działa, więc się tym nie przerjąłem. Po drugie wykorzystuje Bluetooth do Audio, więc Realtek tu chyba nie ma nic do gadania, nie?

Hej,

Jeśli nie korzystasz z karty dźwiękowej zintegrowanej, a tylko z połączenia BT, to oczywiście wytłumaczone. Co nie zmienia faktu, że lepiej zainstalować wspomniany sterownik, bądź po prostu wyłączyć dźwiękówkę w Windows XP - na przykład z poziomu menadżera urządzeń.

Jeśli zaś chodzi o USB 3.0, to możesz pokazać na screenie rozwiniętą gałąź Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Załączam screen’a z Menedżera urządzeeń (gałąź dot. USB):

Hej,

  • Bardzo dziwne, bo wygląda, jakby system w ogóle nie widział urządzenia. Instalowałeś sterowniki producenta do chipsetu płyty głównej?
  • Windows XP z dodatkiem SP3?

Pozdrawiam,
Dimatheus

  1. No instalowałem wszystkie drivery - chyba;
  2. Tak, SP3 obecny :slight_smile:

Hej,

Patrząc po tej informacji - https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/support/articles/000005506/software/chipset-software.html - Windows XP i Windows Vista nie obsłużą USB 3.0 od Intela. Zobacz, jak w BIOS/UEFI masz ustawioną opcję xHCI Mode - powinno być Auto or Smart Auto. Dzięki temu porty USB 3.0 powinny działać w trybie USB 2.0. O ustawieniach tego parametru można poczytać na przykład w artykule poniżej.

Z zewnętrznymi kartami - w moim przypadku z kartami Express Card 54/34 z chipem Renesas Electronics - Windows XP SP3 nie miał problemu. Ale tutaj innego wyboru nie miałem, bo laptop nie posiadał kontrolera USB 3.0 na płycie; musiała więc być karta zewnętrzna.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Czy producent USB 3.0 jest Intel?