Obsługa wielu kont pocztowych z dużą ilością maili

Witam,

Chciałbym ogarnąć naszą skrzynkę mailową i szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to zrobić…

Aktualnie mamy ok. 10 kont pocztowych, na które ciągle spływają maile (dziennie od 200 do 1000), większość skrzynek jest na google apps i łączymy się z nimi poprzez thunderbirda (IMAP) kilka kont jest na wp (pop3).

Z pocztą łączy się kilka osób i czasami występują problemy. Nie wspominając nawet o tym, że w thunderbirdzie mamy pocztę z ostatnich 3 lat… co wręcz uniemożliwia normalną pracę.

Pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników, jak to rozwiązać ?

Chciałbym by każdy miał dostęp do maili i programy się nie wieszały przy każdej operacji :wink:

Myślałem nad jakimś serwerem mailowym, do który byłby pośrednikiem pomiędzy skrzynkami a użytkownikami, ale może ktoś ma jakiś inny pomysł ?

Od razu mówię, archiwizacja maili wchodzi w grę, ale z poziomu programu jest to niemożliwe, z poziomu skrzynek jeszcze nie próbowałem.

:arrow: Być może czas poszukać jakichś bardziej płatnych profesjonalnych rozwiązań, przy takiej liczbie maili, przydałaby się baza danych. Moja propozycja jest następująca. Napisać program, który będzie łączył się z kontami pocztowymi za pomocą tychże protokółów IMAPI i POP3, i odbierał dane jednocześnie zapisując je do bazy danych, którą będzie obsługiwał serwer, po trafieniu zapytania program będzie odczytywał dane z bazy danych i wysyłał je do użytkownika, o podanym aliasie (obsługującym konto) - ale tutaj też przydałoby się oprogramowanie, które będzie pobierało dane z bazy z serwera, odpowiedź by mogła nastąpić w podobny sposób, tylko że np, program by wiadomość wysyłał bezpośrednio przez serwer pocztowy, a duplikat tworzył w bazie danych, opartej np na Oraclu, mysql, a nawet Microsofcie. Raczej takie bardziej zaawansowane metody wchodzą w grę bo taki potok danych, który otrzymuje program ma prawo się zawiesić, bądź chociażby nie odpowidać przez jakiś czas. Wtedy łatwiejsza jest opcja jeśli chodzi o archiwizację danych i ich odtwarzanie.

:arrow: Albo zainwestować we włsny6 serwer domenowy postawić serwer pocztowy bardziej profesjonalny, wraz z bazą danych i spróbować wtedy

TaOs, duża ilość maili to ile? Ile zajmuje skrzynka w TB? U mnie maile z około 7 lat, skrzynka około 3 GB i nie mam problemów. Do tego działają tam trzy konta (jedno IMAPI, dwa POP3) oraz kalendarz (Lightning) synchronizowany z kolejnym kontem, tym razem googla . Jeżeli chodzi o duże skrzynki to Outlook 2007/2010 spokojnie działa z plikiem pst 10-17 GB - takie przenosiłem na nowe systemy :wink:

Możesz opisać środowisko na którym działa TB?

Bolivar

Zależy jakiego typu maile i czy są jakieś załączniki, jeśli tak to ile zajmują raczej warto to przeliczyć na rozmiary. Nie wiem czy jakiś program typu office 2007/2010 da sobie radę z takim potokiem. Ja konfigurowałem takie programy pocztowe, występują błache problemy, poza tym dodatkowo w tle mieli program antywir, bądź jakiś internet security, to dodatkowo spowalnia. Moim zdaniem przydałby się wewnętrzny serwer

Maile w Outlookach tak od około 2004 roku - tam jest przydatna funkcja archiwizacji. Naprawdę ich jest sporo. Pytanie po co stawiać wewnętrzny serwer skoro maile są i tak na serwerze? Chyba jako backup. Jeżeli myślisz o wdrożeniu czegoś jak exchange - to tutaj już wyższe koszty i właściwie mamy powtórkę z rozrywki… Ja bardziej zastawiał bym się czy przyczyna nie jest w innym miejscu:

  • tam gdzie jest zainstalowany TB jaki jest system operacyjny i jakie są parametry sprzętu

  • tam gdzie są inne programy pocztowe czy przypadkiem nie jest wykorzystany XP i Outlook Express - dla OE skrzynka 2 GB to koniec, chyba, że dzielisz na podfoldery… ale i tak działa to kiepsko - ja przerzucam wtedy na Windows Live

  • czy z tych kont maile są ściągane równocześnie do TB, OE i Outlooka - tutaj spotkałem się z problemem powtórnego ściągania maili - w wypadku softu MS ładnie to działa, ale już jak do tego dorzucimy TB to coś jest nie tak. Oczywiście nie zawsze… nie udało mi się namierzyć co jest problemem. Prościej ujednolicić soft.

  • jak duże są skrzynki? Nie ma tam problemu z FAT32?

  • ile zajmują te maile i ile ich na oko jest (milion? czy więcej?)

Tak pierwsze pytania które przyszły mi do głowy.

Z informacji użytkownika wynika, że ma Thunderbirda. Poza tym możesz mieć rację jeśli chodzi tutaj o parametry komputera, ewentualnie może wchodzić w grę jeszcze infekcja. Ale moim zdaniem praca lokalnie wysyłania i odbierania maili przez jeden serwer, była by znacznie szybsza niż zdalnie, każdy z użytkowników miałby łączyć się z serwerem zdalnym i wysyłać kilkaset zapytań do zewnątrz, niż wewnątrz, poza tym sieć lokalna jest bardziej bezpieczna niż zdalna, i mamy większe pole do popisu. Poza tym należy wziąść pod uwagę to czy ta odbierana ilość maili z czasem się nie zwiększy z 200-1000 do np 600-2000. I nie dojdą kolejne aliasy pocztowe, bo użytkownik dał do zrozumienia:

Czyli może być więcej, a baz można zrobić kilka dla każdego użytkownika osobną. Moim zdaniem Twoje rozwiązanie mogło by być chilowo dobre

Zrozumiałem, że TaOs ma TB - pozostałe osoby mogą mieć inny soft. Dlatego pytam. Postawienie lokalnego serwer pocztowego wymaga zabezpieczenia go, dbania o aktualizacje i całej zabawy. Opłaca się to przy większej ilości kont pocztowych niż przy zabawie w kilka osób. Jednak to moja opinia i każdy ma prawo wyrazić swoją. Dla mnie sprawa nie jest jasna - po prostu jest jeszcze kilka pytań.

Sam też mam w Windows Live kilkanaście kont “forumowo-rejestracyjno-spamowych” jednak ilość maili to kilkanaście dziennie. Więc nie ta skala. Jednak pierwsze maile mają datę 2002 lub 2003 rok. Do bardziej oficjalnej poczty wolałem TB - ze względu na możliwość użycia kalendarza, którego mogę synchronizować z googlem (a przez to z Androidem).

BTW. na ile wyceniasz postawienie serwera www i obsługę go w późniejszym czasie? Koszty też mają znaczenie…

Bolivar cenię Twoje zdanie, i cieszę się że mogę z Tobą dyskutować na ten temat. Moja propozycja jest niestety kosztowna. Są firmy które się tym zajmują i zanim podejmie się decyzję warto to dobrze przemyśleć, czy mi się to opłaci, i czy może czegoś innego oczekuję. To już zależy od użytkownika

Można spóbować też tutaj wykorzystać serwery pocztowe darmowe, no i linux moim zdaniem byłby lepszy