Obsługiwany RAM przez i3

czesć!

ponieważ zamówiłem procesor i3-2100 na 1155 do tego ram 2x2GB DDR3 kingstonea o częstotliwosci 1600mhz, nawiązując do specyfikacji procesora

Memory Types DDR3-1066/1333

mam rozumieć że obsługuję tylko ram do 1333mhz? co się stanie jeżeli użyję tych 1,6GHz ? sam sobie je przetaktuje na 1333 skoro nawet płyta główna obsługuje 1,6GHz?

pozdro

Wszystko samo się zrobi ;p

Jak ty kupujesz części, że to się kupy nie trzyma? Powinieneś raczej zmienić MB. Nie wiem, jakie są objawy wciśnięcia za szybkich pamięci.

Wstawienie szybszych RAMów spowoduje przetaktowanie ich na wolniejsze (czyli do 1333). Podobnie jest kiedy wstawisz dwie kości RAM o różnych taktowaniach - ta szybsza zostanie skręcona w dół do szybkości tej wolniejszej - komputer sam sobie nic nie podkręci powyżej swoich standardowych możliwości żeby nie ryzykować uszkodzenia sprzętu. Jeżeli sloty do RAMów masz dobre (czyli płyta obsługuje DDR3), MB obsługuje 1,6 a procesor nie to RAMy zostaną przetaktowane w dół. Swoją drogą popełniłeś lekki błąd przy doborze sprzętu bo nie wykorzystasz pełni jego możliwości, ale nic złego stać się nie powinno.

Proste, wsadzasz pamięci 1600 mHz procesor nie obsługuje takich więc zrzuca na niższy bieg w tym wypadku 1333 mHz.