Obudowa na serwer typu tower czy rack?

Witam.

Chciałbym zakupić serwer do małej firmy. Właściwie z serwerami nie miałem jeszcze do czynienia dlatego chciałem Was prosić po poradę.

Do obudowy rack dobrze mieć szafę. Ile tych serwerów chcesz docelowo? 

Szafę mam :wink: dlatego zastanawiam się nad wyborem między tower a rack. Obudowami typu tower znam z typowych komputerów biurkowych, dlatego mniej więcej znam ich plusy i minusy. Natomiast w ogóle nie mam doświadczenia z rackami. Dlatego też nie wiem co lepsze/łatwiejsze w utrzymaniu.

Serwer będzie jeden i to nie zbyt mocny. Będzie pracował pod kontrolą Windows Server 2012 z Active Directory dla ok. 15 użytkowników, do tego MS SQL Server 2008 dla 4 użytkowników i PostgreSQL dla 5 użytkowników.

Przede wszystkim zmierz tą szafę, bo serwery rackowe są bardzo głębokie (zazwyczaj). Do tego rackowe są zazwyczaj droższe. Jak ma być jeden serwer a w szafie masz sporo miejsca to zdecydowanie tower, będzie taniej, jak będzie potrzeba to więcej dysków upchniesz, nie będzie problemu z dołożeniem jakiś kart rozszerzeń jak by zaszła potrzeba, a w rackowych jeśli w ogóle to tylko niskoprofilowe wchodzą w grę. Bierz towera, a różnice w koszcie lepiej przeznacz na coś innego.

Pozdrawiam,

Marcin 

A może pokaż co tak chcesz kupić. O obudowie tower mówie 

Ja niedawno kupowałem proliant ml310e pod 25 użytkowników i ms sql 2012 w obudowie tower mimo tego ze mam szafę a nawet dwie, rack wychodził dużo drożej a serwer i tak stoi w szafie 27U, ten akurat model ma duży zapas mocy. Polecam.

 Coraz bardziej przekonuję się do towera.

 

Jeszcze na żadną się nie zdecydowałem. Najpierw chciałbym wybrać typ obudowy, jednocześnie zastanawiając się nad producentem: Dell, HP czy Fujitsu.

 

Jest kilka konfiguracji HP ProLiant ML310e. Możesz napisać którą Ty wybrałeś?

jeśli możesz to bierz tower z możliwością montażu szyn - będziesz miał zalety obu rozwiązań. bardzo popularne i rozsądne cenowo są rozwiązania Intel’a

A ja Ci polecam, żebyś nie patrzył na typ obudowy, tylko określ budżet i minimalne wymagania (procesor, pamięć, dyski (czy SAS? bo to w zasadzie duża część budżetu)) i szukaj co za daną kasę znajdziesz najlepszego. Czasem są promocje na coś w hurtowniach i nie ma co się sugerować rodzajem obudowy. Ważny za to jest też support i okres gwarancji no i czy np. można kupić serwer od razu z oemowym windowsem od producenta, bo zazwyczaj to wychodzi dużo taniej.

Pamiętaj też, że nie powinno być na jednej maszynie AD i SQL. Kup np. Server Standard (ma dwie licencje do wirtualnych) i postaw na hyperv dwa serwery, jeden do sqla  a drugi jako kontroler domeny.

Pozdrawiam,

Marcin

Tanią, bo nic więcej nie potrzeba i naprawdę wystarcza.

4GB ram - było wystarczające do MS SQL Express ale ktoś sprzedawał na allegro 8GB pamięci z tego serwera za 200zł i dołożyłem - za nową 8GB od HP zapłaciłbym 700-800 brutto. to są pamięci 647657-071

2x1TB SATA 7,2K od HP

Dell PowerEdge

Szukaj na allegro.pl/komputery

Tylko przed zakupem obudowy, upewnij się, że płyta główna będzie do niej pasowała.

Ja osobiście preferuje rack, coś się dzieje to tylko wysuwasz na railsach, klapa w górę i jazda. Z towerami każda akcja przy sprzęcie to szarpanie się z wcale nie lekkimi serwerami - no chyba, że ktoś komputer desktopowy wsadzony w szafę nazwie serwerem, ale to kwestia nazewnictwa.