Obudowa na serwer typu tower czy rack?


(inquire) #1

Witam.

Chciałbym zakupić serwer do małej firmy. Właściwie z serwerami nie miałem jeszcze do czynienia dlatego chciałem Was prosić po poradę.


(Krzysiek_PL_) #2

Do obudowy rack dobrze mieć szafę. Ile tych serwerów chcesz docelowo? 


(inquire) #3

Szafę mam :wink: dlatego zastanawiam się nad wyborem między tower a rack. Obudowami typu tower znam z typowych komputerów biurkowych, dlatego mniej więcej znam ich plusy i minusy. Natomiast w ogóle nie mam doświadczenia z rackami. Dlatego też nie wiem co lepsze/łatwiejsze w utrzymaniu.

Serwer będzie jeden i to nie zbyt mocny. Będzie pracował pod kontrolą Windows Server 2012 z Active Directory dla ok. 15 użytkowników, do tego MS SQL Server 2008 dla 4 użytkowników i PostgreSQL dla 5 użytkowników.


(mrcn.s) #4

Przede wszystkim zmierz tą szafę, bo serwery rackowe są bardzo głębokie (zazwyczaj). Do tego rackowe są zazwyczaj droższe. Jak ma być jeden serwer a w szafie masz sporo miejsca to zdecydowanie tower, będzie taniej, jak będzie potrzeba to więcej dysków upchniesz, nie będzie problemu z dołożeniem jakiś kart rozszerzeń jak by zaszła potrzeba, a w rackowych jeśli w ogóle to tylko niskoprofilowe wchodzą w grę. Bierz towera, a różnice w koszcie lepiej przeznacz na coś innego.

Pozdrawiam,

Marcin 


(Krzysiek_PL_) #5

A może pokaż co tak chcesz kupić. O obudowie tower mówie 


(dr.boczek) #6

Ja niedawno kupowałem proliant ml310e pod 25 użytkowników i ms sql 2012 w obudowie tower mimo tego ze mam szafę a nawet dwie, rack wychodził dużo drożej a serwer i tak stoi w szafie 27U, ten akurat model ma duży zapas mocy. Polecam.


(inquire) #7

 Coraz bardziej przekonuję się do towera.

 

Jeszcze na żadną się nie zdecydowałem. Najpierw chciałbym wybrać typ obudowy, jednocześnie zastanawiając się nad producentem: Dell, HP czy Fujitsu.

 

Jest kilka konfiguracji HP ProLiant ML310e. Możesz napisać którą Ty wybrałeś?


(klonek_wp) #8

jeśli możesz to bierz tower z możliwością montażu szyn - będziesz miał zalety obu rozwiązań. bardzo popularne i rozsądne cenowo są rozwiązania Intel’a


(mrcn.s) #9

A ja Ci polecam, żebyś nie patrzył na typ obudowy, tylko określ budżet i minimalne wymagania (procesor, pamięć, dyski (czy SAS? bo to w zasadzie duża część budżetu)) i szukaj co za daną kasę znajdziesz najlepszego. Czasem są promocje na coś w hurtowniach i nie ma co się sugerować rodzajem obudowy. Ważny za to jest też support i okres gwarancji no i czy np. można kupić serwer od razu z oemowym windowsem od producenta, bo zazwyczaj to wychodzi dużo taniej.

Pamiętaj też, że nie powinno być na jednej maszynie AD i SQL. Kup np. Server Standard (ma dwie licencje do wirtualnych) i postaw na hyperv dwa serwery, jeden do sqla  a drugi jako kontroler domeny.

Pozdrawiam,

Marcin


(dr.boczek) #10

Tanią, bo nic więcej nie potrzeba i naprawdę wystarcza.

4GB ram - było wystarczające do MS SQL Express ale ktoś sprzedawał na allegro 8GB pamięci z tego serwera za 200zł i dołożyłem - za nową 8GB od HP zapłaciłbym 700-800 brutto. to są pamięci 647657-071

2x1TB SATA 7,2K od HP


#11

Dell PowerEdge

Szukaj na allegro.pl/komputery


(roobal) #12

Tylko przed zakupem obudowy, upewnij się, że płyta główna będzie do niej pasowała.


(GioWDS) #13

Ja osobiście preferuje rack, coś się dzieje to tylko wysuwasz na railsach, klapa w górę i jazda. Z towerami każda akcja przy sprzęcie to szarpanie się z wcale nie lekkimi serwerami - no chyba, że ktoś komputer desktopowy wsadzony w szafę nazwie serwerem, ale to kwestia nazewnictwa.