Obudowa pod napieciem


(Marcus35) #1

Jak w temacie. Zauważyłem ze obudowa komputera jest pod napięciem. Przełożenie wtyczki odwrotnie nic nie dało. Co może być przyczyną i czy może to zaszkodzić któremuś z podzespołów komputera ?


(Dziadek43) #2

A bolec uziemiający niema napewno bo byś wtyczki nie obrucił wymienić gniazdko z bolcem uziemiającym i zrobić mostek z zera do bolca najlepiej to neonówką takim śrubokrętem to wykryjesz która faza (Swieci) a zero nie (Swieci).I jak to zauważyłeś że pod napięciem kopło ? no to szkodzi zdrowiu trza to zmienić i to szybko


(Gina Gina) #3

Sprawdzić czy gniazdko w scianie z bolcem(!) ma poprawne zerowanie.

Uszkodzenia mogą wystąpic na najbardziej czułych portach

zewnętrznych - np drukarkowym LPT.

Jeżeli zerowanie poprawne to trzeba sprawdzić przyłacze

internetu - szczególnie w kablówce bo bywa popaprane

w miejscu skąd dociera sygnał TV.


(Boguszek) #4

coś /CENZURA/ w zasilaczu że prąd idzie na obudowe :mrgreen: jest przebicie może ci się wszystko zjrać :frowning: i tylko zostanie sam szkielet :lol:


#5

Dziadek43 , możesz to jeszcze raz po polsku napisać. W naszym języku istnieje coś takiego jak przecinek, kropka itp.


(lazikar) #6

Boguss proponuje przestać przeklinać.


(fiesta) #7

Bardzo mało prawdopodobne.

Sprawdź czy nie ma napięcia na styku ochronnym (potocznie bolec, kołek uziemiający), {obecnie odchodzi się od wtyczek i gniazd tego typu na korzyść "wypustek" z boków wtyczki} za pomocą "próbówki" neonowej bądź elektronicznej, jeżeli tak to sprawdź poprawność połączeń w gniazdku (jeżeli są tylko dwa przewody zmostkuj przewód zerowy ze stykiem ochronnym).


(Zbych ) #8

Zapewne komp podłączony do gniazda bez uziemienia/zerowania skoro można przełożyć wtyczke , a w takim przypadku to obudowa i inne urządzenia (monitor , drukarka) będą wykazywały napięcie na częściach metalowych , w przypadku kompa jest to raczej nie szkodliwe dla samego kompa, bo raczej chodzi tu o bezpieczeństwo ludzkie , ale niebezpieczeństwo porażenia prądem w takim wypadku może nastąpić dopiero w momęcie uszkodzenia np. zasilacza wtenczas stykając się ciałem z metalową obudową może porządnie "kopnąć" a nawet zabić , w innym przypadku czyli sprawności urządzeń zasilających prąd na częściach metalowych jest niewielki aczkolwiek osoby o małej oporności ciała mągą odczuwać "kopnięcia" , jeżeli nie znasz się zbytnio na prądzie to jednak polecam wykonanie uziemienia/zerowania fachowcowi.


(Marcus35) #9

Prawie każdy radzi aby sprawdzić uziemienie. Tak się składa że mam instalację elektryczną bez trzeciej żyły i w gniazdku brak bolca. Zamiana wtyczki nic nie dała a napięcie na budzie da się "wyczuć" i nawet neonówka świeci to czyba wysokie. A kablówki nie mam tylko NEO


(fiesta) #10

We współczesnych instalacjach nie stosuje się uziemiania, tylko zerowanie albo połączenie zerowania z uziemieniem.

Dlatego:

Pewnikiem do tego się nie zastosowałeś.

Zakup gniazdo ze stykiem ochronnym i zastosuj się do cytowanych :!: :!: