Obudowa.. zamknieta czy otwarta?

Witam,

Proszę doradźcie mi czy mieć otwarta jedna klape obudowy? Gdy mam zamknięta to z procka schodzi 4-5 C, ale za to bardziej sie kurzy.

co wybrać? Mniejsze temperatury i wiecej kurzu czy wieksze temp. i mniej kurzu ?

Sam myślę, że lepiej mniej kurzu bo w koncu te 4-5C to prawie nic.

ja bym zamknoł

przecież jak ci się zakurzy to będzie jeszcze gorsza temp niż z obudową …

a przecież nie będziesz go co chwile czyścił …

no tak… czyścić nie będę co chwilę.

A te 4-5C przy temperaturach procesora to chyba “nic” dla procesora (5 mniej czy wiecej) ?

Jak procesor niekręcony to problemu nie ma z wyższą temperaturą. Zawsze można założyć lepsze chłodzenie lub dodatkowy wentylator.

Przy otwartej obudowie paradoksalnie jest wyższa temperatura. Mogą też niektóre elementy się przegrzewać.

Procesor ma niewiele wyższą temperaturę, bo ma swój wiatrak, gorzej jest z elementami chłodzonymi pasywnie (chipset, dyski twarde, inne podzespoły na płycie).

To dziwne zjawisko wynika z tego, że w zamkniętej obudowie tworzy się tunel powietrzny opływający elementy, a przy otwartej powietrze sobie stoi. Oczywiście przy braku wiatraka w obudowie gorzej jest przy zamkniętej, bo sam wiatrak zasilacza to trochę zbyt mało.

Natomiast kurz w niewielkim stopniu szkodzi elementom, od czasu do czasu (co kilka, kilkanaście miesięcy) można odkurzyć. Ale trzeba uważać, podzespoły są wrażliwe na ładunki elektrostatyczne.

Zamknięta obudowa z dobą wentylacją.

Oczywiście dobrze by było,żeby nie była to

obudowa “no name” ale jakiegoś sprawdzonego producenta.

Odpowiednio dobrane i zainstalowane wentylatory,

z przodu obudowy z filtrami, zapewnią prawidłowe

działanie podzespołów.

Systematyczny przegląd PC-ta jeśli chodzi o “sprawdzenie kurzu”

i czyszczenie.

Aha … jeszcze jedno : PORZĄDEK Z KABLAMI !

Czyli nadal nie wiem co lepsze w moim przypadku.

Nie wiem czemu, ale po dłuższej pracy przy firefox, gg, skype + aimp2 mam 37C , a przy otwartej obudowie mogę siedzieć dluzej i mam tylko 28C. :confused: Chyba lepiej zdejmę jedną połowę budowy.

Jaka cena, jak to się nazywa np. na allegro ? Chcę tylko ceny zobaczyć. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Puki co mam obudowę otwartą po tym co napisał MaRa.

http://www.allegro.pl/45913_120x120_mm. … view=gtext :slight_smile:

Duży, wolnoobrotowy wentylator zapewnia cichą pracę :slight_smile: Sprawdź tylko czy będziesz mógł zamontować 120mm czy tylko 80mm.

haha… przecież ta cena jest śmieszna… myślałem że to w okolicy 200zł xD Takie to mogę kupić na przód i na tył xD zeby była dobra cyrkulacja.

@edit:

Tylko pytanie jak to wszystko podłączyć? Bo mam tylko 1 miejsce na wentylator ten od procka. xD Jakaś przejściówka ??

@edit2:

Miejsce na wentylator mam 80 x 80 ;p wiec mniejszy potrzebuje

http://www.allegro.pl/item591283589_bra … _mx_1.html proszę uprzejmie

Takie coś powinienem dostać chyba w sklepie komputerowym. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Czy takie rozwiązanie (wentylator z przodu, który wciąga > wentylator na procek > wentylator z tyłu, wyciągowy) będzie lepsze niż komputer z otwartą obudową?

Będzie lepsze. Dużo lepsze. Sam wyciągający już powinien dać lepsze wyniki niż otwarta obudowa. No i warto wrzucić jeszcze jakiś filtr przed ten wciągający, szczególnie jeśli komp stoi na podłodze, bo zacznie robić za odkurzacz :smiley: A potem tylko raz na kilka miesięcy wpaść z odkurzaczem i będzie cacy:)

W sklepie normalnie nazwać to “wentylator wyciągowy do obudowy” ? ; p

Dodane 01.04.2009 (Śr) 21:47

Tak, komp stoi na podłodze, ale mam zamiar go przenieść wyżej… tak jakoś będzie mi wygodniej do włączania i cd roomu xD A co do filtru, to kupić czy “Samemu zrobić” ? ;p

Powiedzcie mi który z tych:

http://www.allegro.pl/45911_80x80_mm.ht … view=gtext

jest najlepszy, żeby od razu 2 kupić jeden na wyciag, drugi na wciąg. ;p

Dodane 01.04.2009 (Śr) 21:48

Jeszcze co do filtru i podłogi. Komp leży na podstawce takiej i mniej-więcej jest 10 cm od podłogi. Zastosować filtr?

Może być :slight_smile:

Bo np. taki http://www.allegro.pl/item592026212_arc … _10db.html zamontujesz raczej wyłącznie jako wyciągający.

A w takiej obudowie http://www.allegro.pl/item591227264_acu … 4_9db.html to oba przypadki obsłuży;) sprawdź tylko czy masz możliwość zamontowania wentylatorów i czy 120 się zmieści;) Wentyl 120mm zapewni lepsze/takie same osiągi co 80mm przy mniejszym hałasie.

http://www.allegro.pl/search.php?string … &country=1 -jak widać filtr też drogi nie jest. Jakby ten sam sprzedawca miał też wentylator który Cię interesuje to bierz :wink:

Jak dokładnie mierzyć to od śruby do śróby z tyłu i z przodu obudowy mam 8 cm czyli 80 mm…

A duża różnica będzie gdy zamontuje tylko wyciągowy ??

Dodane 01.04.2009 (Śr) 22:44

Załatwiłem sobie wentylatory 2 wielkosci 70 mm bo moj kumpel sie bawi chlodzeniem i pozyczyl mi do sprawdzenia. tylko 1 ma pin 4 a drugi 3 … jak to podlaczyc? xD jaka polecacie “przedluzke” ?

Ten z czterema pinami obsługuję PWM (Pulse-width modulation) czyli można sterować jego prędkością np. programem SpeedFan, można jednak podłączyć go normalnie pod trzy piny, wtedy będzie pracował z maksymalną prędkością dla danego napięcia. Z reguły wentylatory pracują od 5V do 12V płynnie. Podłącz więc pod normalną przedłużkę trzypinową do zasilacza jeśli nie masz na płycie głównej odpowiedniego złącza.

Mam 2 wentylatory zamontowane, obydwa sa na 3 pin. Zamontowałem… wszystko działa. Jeden jest podłączony pod przejsciowkę z zasilacza na 3 pin i działa… a drugi jest pod plyte podlaczony i dziala a po chwili gdy sie komp uruchomi to sie wylacza :confused:

W instrukcji plyty jest napisane ze te zlacze to Sys Fan wiec moze to w komputerze odpalic trzeba. z tego co wiem to w takim speedfanie mam wlaczony na 100% tylko wentylator od procesora wiec moze dlatego ??

Dodane 02.04.2009 (Cz) 15:48

Czy w jakiś sposób można w systemie włączyć ten wentylator?

Dodane 02.04.2009 (Cz) 18:06

prosze o szybka odpowiedz… zakupilem wentylator wyciagowy i wciagowy. Za 40 minut bede montował i zobacze… tylko jeden jest pod zasilacz na 3 pin a drugi pod plyte glowna w miejsce “sys Fan” no i przy ladowaniu systemu on sie wylacza O.o Dlaczego? Jak odpalic?