Obudowa.. zamknieta czy otwarta?

(Mlody993) #1

Witam,

Proszę doradźcie mi czy mieć otwarta jedna klape obudowy? Gdy mam zamknięta to z procka schodzi 4-5 C, ale za to bardziej sie kurzy.

co wybrać? Mniejsze temperatury i wiecej kurzu czy wieksze temp. i mniej kurzu ?

Sam myślę, że lepiej mniej kurzu bo w koncu te 4-5C to prawie nic.

(Drobok) #2

ja bym zamknoł

przecież jak ci się zakurzy to będzie jeszcze gorsza temp niż z obudową ...

a przecież nie będziesz go co chwile czyścił ...

(Mlody993) #3

no tak... czyścić nie będę co chwilę.

A te 4-5C przy temperaturach procesora to chyba "nic" dla procesora (5 mniej czy wiecej) ?

(Krzysztof C.) #4

Jak procesor niekręcony to problemu nie ma z wyższą temperaturą. Zawsze można założyć lepsze chłodzenie lub dodatkowy wentylator.

(MaRa) #5

Przy otwartej obudowie paradoksalnie jest wyższa temperatura. Mogą też niektóre elementy się przegrzewać.

Procesor ma niewiele wyższą temperaturę, bo ma swój wiatrak, gorzej jest z elementami chłodzonymi pasywnie (chipset, dyski twarde, inne podzespoły na płycie).

To dziwne zjawisko wynika z tego, że w zamkniętej obudowie tworzy się tunel powietrzny opływający elementy, a przy otwartej powietrze sobie stoi. Oczywiście przy braku wiatraka w obudowie gorzej jest przy zamkniętej, bo sam wiatrak zasilacza to trochę zbyt mało.

Natomiast kurz w niewielkim stopniu szkodzi elementom, od czasu do czasu (co kilka, kilkanaście miesięcy) można odkurzyć. Ale trzeba uważać, podzespoły są wrażliwe na ładunki elektrostatyczne.

(Maryś) #6

Zamknięta obudowa z dobą wentylacją.

Oczywiście dobrze by było,żeby nie była to

obudowa "no name" ale jakiegoś sprawdzonego producenta.

Odpowiednio dobrane i zainstalowane wentylatory,

z przodu obudowy z filtrami, zapewnią prawidłowe

działanie podzespołów.

Systematyczny przegląd PC-ta jeśli chodzi o "sprawdzenie kurzu"

i czyszczenie.

Aha ... jeszcze jedno : PORZĄDEK Z KABLAMI !

(Mlody993) #7

Czyli nadal nie wiem co lepsze w moim przypadku.

Nie wiem czemu, ale po dłuższej pracy przy firefox, gg, skype + aimp2 mam 37C , a przy otwartej obudowie mogę siedzieć dluzej i mam tylko 28C. :confused: Chyba lepiej zdejmę jedną połowę budowy.

(Mlody993) #8

Jaka cena, jak to się nazywa np. na allegro ? Chcę tylko ceny zobaczyć. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Puki co mam obudowę otwartą po tym co napisał MaRa.

(Mad Duck) #9

http://www.allegro.pl/45913_120x120_mm. ... view=gtext :slight_smile:

Duży, wolnoobrotowy wentylator zapewnia cichą pracę :slight_smile: Sprawdź tylko czy będziesz mógł zamontować 120mm czy tylko 80mm.

(Mlody993) #10

haha... przecież ta cena jest śmieszna... myślałem że to w okolicy 200zł xD Takie to mogę kupić na przód i na tył xD zeby była dobra cyrkulacja.

@edit:

Tylko pytanie jak to wszystko podłączyć? Bo mam tylko 1 miejsce na wentylator ten od procka. xD Jakaś przejściówka ??

@edit2:

Miejsce na wentylator mam 80 x 80 ;p wiec mniejszy potrzebuje

(Mad Duck) #11

http://www.allegro.pl/item591283589_bra ... _mx_1.html proszę uprzejmie

(Mlody993) #12

Takie coś powinienem dostać chyba w sklepie komputerowym. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Czy takie rozwiązanie (wentylator z przodu, który wciąga > wentylator na procek > wentylator z tyłu, wyciągowy) będzie lepsze niż komputer z otwartą obudową?

(Mad Duck) #13

Będzie lepsze. Dużo lepsze. Sam wyciągający już powinien dać lepsze wyniki niż otwarta obudowa. No i warto wrzucić jeszcze jakiś filtr przed ten wciągający, szczególnie jeśli komp stoi na podłodze, bo zacznie robić za odkurzacz :smiley: A potem tylko raz na kilka miesięcy wpaść z odkurzaczem i będzie cacy:)

(Mlody993) #14

W sklepie normalnie nazwać to "wentylator wyciągowy do obudowy" ? ; p

-- Dodane 01.04.2009 (Śr) 21:47 --

Tak, komp stoi na podłodze, ale mam zamiar go przenieść wyżej... tak jakoś będzie mi wygodniej do włączania i cd roomu xD A co do filtru, to kupić czy "Samemu zrobić" ? ;p

Powiedzcie mi który z tych:

http://www.allegro.pl/45911_80x80_mm.ht ... view=gtext

jest najlepszy, żeby od razu 2 kupić jeden na wyciag, drugi na wciąg. ;p

-- Dodane 01.04.2009 (Śr) 21:48 --

Jeszcze co do filtru i podłogi. Komp leży na podstawce takiej i mniej-więcej jest 10 cm od podłogi. Zastosować filtr?

(Mad Duck) #15

Może być :slight_smile:

Bo np. taki http://www.allegro.pl/item592026212_arc ... _10db.html zamontujesz raczej wyłącznie jako wyciągający.

A w takiej obudowie http://www.allegro.pl/item591227264_acu ... 4_9db.html to oba przypadki obsłuży;) sprawdź tylko czy masz możliwość zamontowania wentylatorów i czy 120 się zmieści;) Wentyl 120mm zapewni lepsze/takie same osiągi co 80mm przy mniejszym hałasie.

http://www.allegro.pl/search.php?string ... &country=1 -jak widać filtr też drogi nie jest. Jakby ten sam sprzedawca miał też wentylator który Cię interesuje to bierz :wink:

(Mlody993) #16

Jak dokładnie mierzyć to od śruby do śróby z tyłu i z przodu obudowy mam 8 cm czyli 80 mm...

A duża różnica będzie gdy zamontuje tylko wyciągowy ??

-- Dodane 01.04.2009 (Śr) 22:44 --

Załatwiłem sobie wentylatory 2 wielkosci 70 mm bo moj kumpel sie bawi chlodzeniem i pozyczyl mi do sprawdzenia. tylko 1 ma pin 4 a drugi 3 ... jak to podlaczyc? xD jaka polecacie "przedluzke" ?

(Krzysztof C.) #17

Ten z czterema pinami obsługuję PWM (Pulse-width modulation) czyli można sterować jego prędkością np. programem SpeedFan, można jednak podłączyć go normalnie pod trzy piny, wtedy będzie pracował z maksymalną prędkością dla danego napięcia. Z reguły wentylatory pracują od 5V do 12V płynnie. Podłącz więc pod normalną przedłużkę trzypinową do zasilacza jeśli nie masz na płycie głównej odpowiedniego złącza.

(Mlody993) #18

Mam 2 wentylatory zamontowane, obydwa sa na 3 pin. Zamontowałem... wszystko działa. Jeden jest podłączony pod przejsciowkę z zasilacza na 3 pin i działa... a drugi jest pod plyte podlaczony i dziala a po chwili gdy sie komp uruchomi to sie wylacza :confused:

W instrukcji plyty jest napisane ze te zlacze to Sys Fan wiec moze to w komputerze odpalic trzeba. z tego co wiem to w takim speedfanie mam wlaczony na 100% tylko wentylator od procesora wiec moze dlatego ??

-- Dodane 02.04.2009 (Cz) 15:48 --

Czy w jakiś sposób można w systemie włączyć ten wentylator?

-- Dodane 02.04.2009 (Cz) 18:06 --

prosze o szybka odpowiedz... zakupilem wentylator wyciagowy i wciagowy. Za 40 minut bede montował i zobacze.. tylko jeden jest pod zasilacz na 3 pin a drugi pod plyte glowna w miejsce "sys Fan" no i przy ladowaniu systemu on sie wylacza O.o Dlaczego? Jak odpalic?