OC AMD Athlon 64 X2 5200+

(Chmielno20092009) #1

Witam wszystkich czytających

zwracam sie do was z prośbą o pomoc w podkręceniu mojego procka

bo ja sam próbowałem ale skończyło się wyłączaniem się pc

i podkręcałem szynę do 218 MHz + napięcie do 1,350

nie wiem czy dobrze robiłem ale to mój pierwszy raz

płyta główna to Asrock k10n78d

ramy mam 2gb kingstona( w cpu-z pisze przy nich (pc2-5300 333 MHz)

od razu powiem ze mnożnik mam zatrzymany na max wartości czyli x13,5

ustawiłem go seryjnie i zjada teraz 1,376 v

pomożecie...i jak bd tłumaczyć to proszę jak dla idioty bo chce wszystko zrozumieć a nie chce czegoś pominąć bo nie zrozumiałem

-- Dodane 07.07.2013 (N) 21:26 --

i myślałem nad kupnem procesora typu

AMD PHENOM II X4 965 3,4GHz S-AM3 BOX

podejdzie mi do płyty głównej tej co mam?

bo mi wydaje się że tak ale nie jestem pewny

(kijek) #2

Z Phenomem II x4 965 problemu nie będzie. Co do podkręcania obecnego procesora, to przy podniesieniu szyny do ledwo 218 MHz pozostaw domyślne napięcie.

(Chmielno20092009) #3

a poza tym 218 nic nie zmieniać? bo wiem ze to podnosi też taktowanie ram-ów ale nie wiem gdzie to się zmienia

(kijek) #4

Najpierw sprawdź, jak będzie się sprawował z domyślnym napięciem. Jeśli nadal będzie niestabilny, to zmień FSB.

(Chmielno20092009) #5

podniosłem do 210 na tym samym napięciu i chodzi...

ale na początku podniosłem do 218 na standardowym i się wyłączał przy starcie systemu

(kijek) #6

W takim razie należy zwiększyć dzielnik FSB.

(Chmielno20092009) #7

a co to jest i jak to zrobić?

(Kilerynka) #8

Co do kupna nowego procesora to w 100% polecam sam z niego korzystam od roku. Tylko trzeba w nim wymienić wentylator, ponieważ ten box`owy jest strasznie głośny, chyba że ci głośność nie przeszkadza.

(neXt___) #9

Zwiększyć dzielnik FSB? Jedyne co mi przyszło do głowy to stosunek FSB:RAM, chociaż podejrzewam, że chodziło Ci o mnożnik FSB, bo ten termin ma zdecydowanie praktyczniejsze zastosowanie w podkręcaniu procesora, a tego nie dokona bez odblokowanego fizycznie mnożnika na pinach CPU, bo ten 5200 to raczej nie jest BE, więc porada kiepska.

(Chmielno20092009) #10

a da się mnożnik odblokować?

bo ja mam zablokowany na 13,5 x 200 = 2,700 MHz

bo wiem ze na mnożniku znacznie łatwiejsze jest podkręcanie niż na szynie a ja mam zablokowany

zrobię zdjęcie biosa jaki mam i mi powiecie może w taki sposób ci i jak zrobić

(adamok) #11

Nie odblokujesz, tylko procesory z serii Black Edition mają odblokowany mnożnik.

-- Dodane 08.07.2013 (Pn) 9:40 --

Nie odblokujesz, tylko procesory z serii Black Edition mają odblokowany mnożnik.

(Chmielno20092009) #12

to zostaje mi podkręcanie na szynie...a tego nie kumam bo zawsze coś spier..le i komp się wyłącza

-- Dodane 08.07.2013 (Pn) 10:57 --

bios...

http://www.tinypic.pl/2cn0wd6yy43i

2cn0wd6yy43i

dane procka...

http://www.tinypic.pl/g40rjl0falo8

g40rjl0falo8

-- Dodane 08.07.2013 (Pn) 17:32 --

nikt nie pomoże?

(neXt___) #13

Te Athlony x2 to generalnie porażka, jeśli chodzi o podkręcanie, widzę to po swoim CPU, podkręcałem go sprzętowo, za pomocą nTune. Z tego co wiem, mnożnika w tej serii nie da się odblokować.

(Chmielno20092009) #14

a jak go wg podkręcić żeby miał np 3,1 mHz

(adamok) #15

Nie podkręcisz go, góra 100-200 MHz, jeszcze pamięci musisz mieć dobre

Po za tym mylisz pojęcia 3.1 mHz to takie taktowanie miały pierwsze procesory. Jak co to już 3.1 GHz ( GigaHerzta )

(Chmielno20092009) #16

najważniejsze ze wy wiece o co chodzi... ;(

-- Dodane 09.07.2013 (Wt) 14:00 --

i mówisz ze się nie da... a czytałem ze do 3,4 wyciągają

wiec jak to?

(adamok) #17

Co do tematu podkręcania jaki zasilacz posiadasz?

Jak nie umiesz podkręcać to za to się po prostu nie bierz, bo jeszcze kompa spalisz i tyle będziesz miał.

(neXt___) #18

Ja miałem na myśli zwykłą sytuację, gdy ktoś nie sklada kompa pod późniejszy OC, gdybyś Ty to robił, to nie zadawałbyś pytań o podkręcanie. Podejrzewam, że masz kiepskie pamięci i chłodzenie, sama płyta główna szału nie robi.

Sporo zależy od płyty głównej, chłodzenia i pamięci.

Wyręczę Cię

https://www.google.pl/search?q=athlon+x ... e&ie=UTF-8

Powodzenia

(Chmielno20092009) #19

dziękuje ale w google potrafię szukać

ale nie szukałem bo chciałem się poradzić jak podkręcić na konkretnym sprzęcie czyli moim

bo niektóre rzeczy pasują a niektóre nie mimo ze łączy je procesor

no Adamek masz racje nie znam się...ale chciałbym się nauczyć..na początku każdy z was na tym się nie znał

wiec chciałbym się nauczyć i może w przyszłości komuś pomagać tak jak wy pomagacie mi

FEEL 350ATX

taki zasilacz mam

(adamok) #20

Nawet nie bierz się na podkręcanie na tym zasilaczu, jest to zasilacz z tzw. czarnej listy ( niektórzy je nazywają cykającą bombą raz może ci działać 3 lata raz 3 dni. Jak się uszkodzi, spali, może pociągnąć za sobą resztę komponentów komputera.). Także nie warto podkręcać na tym zasilaczu, nawet jeśli udało by ci się podkręcić o jakieś 200-400 MHz to skok wydajnościowy byłby znikomy, nie warty świeczki.