Oc athlon 1900+ oraz RAM

no więc tak… niegdy nie robilem o/c wiec jestem w tym calkowicie zielony. Chce sie dowiedziec jak moge podkrecic tego procka i ram. Na nowy sprzet mnie nie stac wiec chce wyciagnac max z tego co mam. Tu nizej wrzucam zrzuty z everesta odnosnie mojego ramu, prockam, temperatury i plyty gł. Co do chłodzenia to jest standardowe. 1 wiatrak w zasilaczu + 1 na procku (najzwyklejszy jaki byl z prockiem) + 1 na karcie graf. oraz jeden dodatkowy na obudowie.

thumb_47bc2de66b272594082388.jpg

thumb_47bc2de6813ff519296082.jpg

thumb_47bc2de69b9c5564287006.jpg

thumb_47bc2de6b168f307558403.jpg

temperatury jaki winieja na jednym ze zrzutow jest podana po 3 godzinach pracy w stanie spoczynku.

i tu mam pare pytan.

po 1. czy temp procesora 51 stopni to nie za duzo?

po 2. czemu szybkosc mojego ramu to tylko bodajze 200 MHz?? kiedy plyta obsluguje pamieci 333 MHz?

no i w konczu ile moge wyciagnac z tego wszystkiego bez dokldania kasy na lepsze chlodzenie itp.?

z gory dzieki za pomoc.

Temperaturę masz sporo za dużą u mnie temp. na wolnych obrotach wiatraka 3700 obr. 38-41 st. a przy 5400 obr. temp 34-36 st. w stresie (na ustawieniu proca jak w podpisie). Co do twoich ramów to masz kość 200,czyli efektywnie 400 (czyli najszybszą możliwą obsługiwaną przez twoją płytę główną). Zqanim zaczniesz kręcić to zmień ten zasilacz bo to padaka (popatrz tylko na wartości napięć, zwłaszcza +5 i +12!), zobacz jeszcze w biosie lub sprawdź miernikiem jak posiadasz.

ok dzieki. czyli przedewszystkim zasilke zmienic a po za tym pewnie jednak by sie przydal lepszy cooler na procka? moze polecasz cos taniego a dobrego?

niewiadomo czy się przyda…płyta do oc nie jest stworzona a mój stary komp miał semprona 3000+ podkręconego z 1800MHz do 2115MHz bo mobo więcej nie dawała rady…

a teraz działa na boxie i temp w sys nie przekracza 45*…

podkręć do ilu się da a jeśli temp w idle będzie wyższa niż 50* to kup cooler…

PS. na tym sempku miałem mobo ECS

PS2. jaki socket??

socket 462

a sprawdzilem jeszcze raz te temperatury tylko ze innym programem i zobacz co wyszlo (temp cpu) gdzie w tym samym czasie w everescie temp cpu jest 52 stopnie :shock: :shock:

thumb_47bc3ff49adf4592362029.jpg

w tym programi napiecie na 12 V skacze miedzy 6 a 9V

teraz w tym programie temp cpu jest nawet 27 stopni :shock:

dla porownania sprawdzilem w biosie teraz i przy ok 3800 obrotach witraka na CPU jest 51 stopni

Scythe Katana (działa na sockecie a)

ja bym proponował wyczyścić radiator, a nie wyminiać, zapewne są na nim tony kurzu…

ewentualnie to + dobrą pastę termoprzewodzącą

a wogole to jaka jest taka krytyczna temperatura ktorej nie pownien ten procek po o/c przekroczyc?

po tym jak dzis wyczyscilem komputer (faktycznie byla cala masza kurzu) temperatura cpu w spoczynku spadla do 38/36 stopni - teraz to juz chyba dobra temperatura?

Podstawą jest sprawdzenie czy masz zablokowaną częstotliwość PCI/AGP

a wiec jest tak przez szyne FSB podkrecilem tego mojego athlona z 1600 mhz do 1980 mhz ale dalej mozliwosci szyny sie koncza bo wiecej jak 166 chyba sie nie da ustawic. jak mozna zmienic napiecie lub mnoznik? p.s czym krecic karte graf.?

jeśli fsb nie da się zwiększyć to oznacza że mobo nie jest stworzona do oc…

grafę kręć albo rivatuner albo atitool (nie atitraytool)

atitool ma funkcję sprawdzania artefaktów ale w rivatuner pisze kiedy już więcej nie pójdzie…