OC Athlon 64 x2 5000+

Witam wszystkich i pisze do was z małym problemem. Chodzi o to iż pyrz podkręcaniu procka AMD 64 X2 5000+ (Brisbane) na mobo Gigabyte GA-M52L-S3 po dojsciu do FSB 220 czyli ch… mało system staje się niestabilny. Napięcie już podniesione z norm 1.3 na 1.35 aha i dodam także iz mam Patrioty Extr Perform Cl4 2GB w dualu działające na 2.2V.

Sam nie wiem gdzie popełniam błąd bo zawsze kręciłem jedno rdzeniowe a dwu dopiero od niedawna. Wiem, że tego procka ludzie podkręcali spokojnie do 3.2-4ghz.

Jeśli chodzi o chłodzenia to i RAM i CPU oraz GPU mają zapewnione dobrej jakości, aha zapomniałem o GPU że jest to ATI Radeon Hd4670 HIS IceQ Turbo a zasilacz to Chieftec 500V. Jak coś jeszcze chcecie wiedzieć to pisać i byłbym wdzięczny za każdą pomoc

Musisz sztywno mnożnik procesora ustawić na 12.5, HT Link daj 4x i próbuj kręcić. Napięcie zostaw fabryczne na początek.

Hmm może dlatego, że leciałem ciągle na mnożniku 13x… to lece do bios ustawić i zobaczymy czy bez reseta się obejdzie.

Przywróć standardowe ustawienia.

Za pomocą programu CPU-Z odczytaj wartości sprzętu przed OC. U ciebie powinno to mniej więcej wyglądać tak (przybliżone wartości):

W zakładce CPU:

  • Core Speed: 2600

  • HT Link: 1000

W zakładce MEMORY:

  • DRAM frequency: 371,4 (742,9 - taktowanie efektywne)

Teraz: (postępuj według instrukcji):

1 - Wchodzisz do BIOS-u i wyłączasz funkcję: AMD K8 Cool & Quiet Control

2 - zmniejszasz mnożnik HT na x4

3 - zmieniasz dzilnik pamięci (MemClock) na 667- (u Ciebie pewnie teraz jest Auto).

Po tym wbijasz do Windowsa i za pomocą CPU-Z odczytujesz wartości. U Ciebie będzie wyglądało to mniej więcej tak:

W zakładce CPU:

  • Core Speed: 2600

  • HT Link: 800

W zakładce MEMORY:

  • DRAM frequency: 325 (650 - taktowanie efektywne)

Powinieneś mieć podobnie.

4 - wchodzisz do BIOS-u, mnożnika (Ratio Clock) nie ruszasz (u Ciebie 13) i od razu podnosisz HTT na 220 (teraz masz Auto =200MHZ). Zapisujesz ustawienia, przechodzisz do Winowsa, odczytujesz wartości CPU-Z:

W zakładce CPU:

  • Core Speed: 2860

  • HT Link: 880

W zakładce MEMORY:

  • DRAM frequency: 357,5

Odpalasz SpeedFan-a i EVERESTA i kontrolujesz temperatury. Temperatura w maksymalnym obciążeniu nie powinna przekraczać 65 stopni. Jeśli wszystko jest O.K. to podkręcasz dalej (co 10 MHz).

5 - postępujesz dokładnie tak samo jak wyżej. Wchodzisz do BIOS-u, mnożnika nie ruszasz (u Ciebie 13) HTT ustawiasz na 230. Zapisujesz ustawienia, przechodzisz do Winowsa, odczytujesz wartości CPU-Z:

W zakładce CPU:

  • Core Speed: 2990

  • HT Link: 920

W zakładce MEMORY:

  • DRAM frequency: 373,75

Jeśli przy jakimś ustawieniu HTT (220, 230, 240 czy 250 itd.) nie będą błędy -przechodzisz do BIOS-u i podnosisz napięcie na procesor o najmniejszą dostępną wartość (zapewne będzie to 0,025V). Przechodzisz do Windowsa i postępujesz dalej jak w punkcie 4,5 (możesz zwiększać HTT co 5 MHz) KONTROLUJĄC na bieżąco temperatury.

Dzięki wielkie za dokładne info ;] postaram sie działać na początki wg Twoich wskazówek ;]

Dobrze że jestem obczajony mniej więcej co i jak W ostateczności mogę poszukać modowanego biosu no ale nie wiadomo jak on się będzie sprawował.

A co do czest. pamięci to ustawione mam na 800mhz dobra to zmniejszymy, ale z tego co wiem to chyba lekko upadnie wtedy na wydajności do czasu aż przy O/C dojdę do tej częst.

Dodane 02.03.2009 (Pn) 8:36

No i ■■■■ że tak powiem, doszedłem do FSB 220, HT 4x, V podst. ale po zmianie memory na 667 komp się non stop sypie, czasem nawet nie ma rozruchu albo nawet popipczy :expressionless: Robie wszystko wg twoich zaleceń i sam nie wiem co jest nie tak.

…Patrioty czasem “głupieją” na różnych ustawieniach…

Spróbuj dać pamięci na CL5, obniż napięcie na nich do 2.0V.

Spróbuj także z innym mnożnikiem np.:

  • (mnożnik) 12 x (HTT) 240 = 2880 MHz

  • (HT) x 4

  • RAM na 667 --> 360 MHz (720)

Jeśli nadal coś będzie szło nie tak - spróbuj podkręcić sam procek. W tym celu RAM ustaw na jeszcze mniejszy mem div (np. 533)

A może po prostu cofnąć do CL5 ? a co do V na nich to czytałem że od 2.1 w górę powinno się dawać.

Dobra dojechałem do 2.95GHz FSB 226MHz HT 905MHz Vcore bez zmian, RAM 421MHz V 2.1 CL4 i po 5 min grania reset…

Zmieniłem na CL5 jedynie i zobaczymy co bedzie się dziać.

dokładnie -chodziło mi o CL 5 :lol: :lol: :lol:

napięcie na RAM ustaw standardowe. Póki co nie dawaj większe od 2.2V Kiedyś gdzieś czytałem o swoich Patriotach, że mimo iż producent zalecał przy CL 5 1000MHz ustawić 2.3V - nie wszystkim przy tym napięciu chodziło - i trzeba było je obniżyć…

zresztą tylko nieliczni wyciągaja z nich 1000MHz :?

teraz tak, ale wcześniej szły bardzo wysoko

Hmm oki cofnąłem na Cl5 V 2.2 i zwiększyłem lekko napięcie HT i jak narazie bez zwiechy :smiley: już FSB 230 więc próbuje dalej ;]

Noo FSB 238 i juz błedy w orthosie…