[OC CPU] adaptive & override mode

Witam, mam pytania co do tych 2 trybów: adaptive i override, które są dostępne na mojej płycie ASRock’a Z97 Pro4.

 

  1. Do codziennego użytku warto używać adaptive mode (PC częto będzie chodził bez obciążenia), czy jednak override jest lepszy?

  2. Czy testy stabilności wykonuje się tylko w override mode?

Osobiście preferuję OC “adaptacyjne”, nie odczuwam potrzeby ciśnięcia procka na max przeglądając sieć. Test stabilności jest wymagany po każdym OC. Mam nadzieję, że masz dobry/przyzwoity cooler, bo jeżeli BOX to nawet nie zaczynaj.

Coolerem jest Thermalright HR-02 Macho - to chyba źle nie jest. Podkręcam 4670K  -  na starcie podkręciłem na 4.4 GHz - i przeszedł 20 min. OCCT. Na następny dzień jednak windows zaczął się dziwnie wieszać - działał tylko pasek startu i myszka, żaden program nie odpowiadał, pulpit też nie. To zrobiłem jeszcze jeden raz OCCT i już po 40 sekundach się cały zawiesił. Teraz zmniejszyłem na 4.2 GHz i jest ok.

 

Czy tak się właśnie zachowuje procek kiedy jest niestabilny?

Tak, wygląda na to, że masz za niski Vcore, jeżeli temperatury pozwalają to podbij lekko i testuj dalej. OCCT potrafi być “dziwne”, w sumie proponowałbym Intel Burn Test, ustawiony na, minimum, High i 10 przebiegów :slight_smile:

A najlepszym testerem stabilności kompa jest … wymagająca gra.