OC E5200 na chłodzeniu BOXowym

Witam chciałym podkręcić nowo nabyty procesor Intel Dual Core E5200 2.5GHz. Wiem jak to się robi, ale nie wiem jakich temperatur powinienem się wystrzegać i jakim programem najlepiej je mierzyć. Aktualnie posiadam program SpeedFan, który pokazuje temperatury rdzeni. Czy powinienem patrzeć na temperatury rdzeni czy też ogólnie całego procesora? Mój sprzęt jest następujący:

Płyta główna MSI P45 Neo3-FR

Pamięć 4GB DDR2 800MHz

Grafika to ASUS Radeon HD EAH 4830

Zasilacz zaś to Modecom Premium 500W

Procesor kręce głównie ze względu na grafike. Jakie taktowanie mniej więcej uda mi się wyciągnąć na tym chłodzeniu i czy zasilacz to wytrzyma? Z góry dzięki!

core temp może być

w stresie żeby nie przekraczał tak z 55*

różnie bywa ale koło 3ghz spokojnie powinien dać rade

a to niech ktos powie… ja o modecomie premium nie slyszałem

Rozumiem, że 55C to chodzi o procesor, bo temp rdzeni często dochodzi do 55 na niekręconym.

A zasilacz to taki

http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_ … 64452,s,1/

Jak Dochodzi ci Do 55 to prawdopodobnie masz zle zamontowany coler ja jak nie krece w spoczynku na box mam 25 w stersie 40

Specyfikacja E5200 mówi, że dopuszczalna temperatura to 74*C. czyli lepiej nie przekraczać tego progu na dłużej niż kilka godzin.

CoreTemp - poda ci temperatury rdzeni (bo to one są tu ważne)

CPU-Z - pokaże ci napięcie na procesorze i pamięć

Prime95 - maksymalnie obciąża procesor, po uruchomieniu wybierz In-place large FFTs i zobacz co się dzieje z temperaturami po kilku minutach / godzinach pracy. No i wskaże czy rdzenie pracują stabilnie (zielony) czy nie (czerwony) :slight_smile:

3dMark 06 - żebyś widział czy robisz postępy

Mam również program Dual Core Center gdzie temp. procka w stresie (zazwyczaj jak gram to patrze) wynosi ok 43C, to nie rozumiem dlaczego temp rdzeni wynoszą ponad 50

Wieść gminna niesie, że CoreTemp pokazuje temperatury niby dokładniej - zwykle pokazuje więcej niż inne programy - w sumie bezpieczniej. A różne temperatury zależą od tego, w którym miejscu są mierzone.

Jutro odpale jakas gre i sprawdze po 1h grania temp. rdzeni i się zobaczy. A jak nie to mam troche wolnej kasy to kupie jakies wydajne i ciche chłodzenie i dopiero wtedy podkręce. Dzięki za szybką odpowiedź.

Zasilacz nie najgorszy, aczkolwiek ma słabą linie +12 więc za bardzo nie poszalejesz niestety

Na boxie powinieneś zrobić około 3,2GHz o ile wszystko pójdzie ok, powodzenia :slight_smile:

HWMonitor (do monitorowania maksymalnych wartości, gdy mamy program uruchomiony na FullScreen)

Core Temp i Real Temp - “wieść gminna” mówi o tych programach dość dobrze (w przeciwieństwie do SpeedFana)

Na Twoim miejscu odpaliłbym te 3 programy i patrzył na wartości temperatur na rdzeniach (ogólną temperaturę procesora pomijaj) i mniej więcej reszty podzespołów (w HWMonitor).

Jak masz trochę kasy na zbyciu, to nawet na przyszłość przyda Ci się porządna pasta termoprzewodząca, osobiście polecam Arctic Cooling MX-2 - tania i jedna z najwydajniejszych. Możliwe, że niezbyt dobrze zamontowany jest ten BOXowy radiator, więc jak sam zamontowałbyś dobrze ten radiator z porządną pastą powinny temperatury spaść.

Więc tak uruchomilem gre Lineage II i zaczalem grać. Po około 1h sprawdziłem temperatury rdzeni CoreTemp’em i wynosiły one 52-53 stopnie. Z ciekawości sprawdziłem też temperatury wg SpeedFan’a, który pokazywał, że temperatura rdzeni wynosi 58 stopni. Chyba bardziej wiarygodne są te z CoreTemp’a więc nich się będę trzymał. Po 2h grania temperatury rdzeni nie uległy zmianie, dalej wynoszą 52-53 stopnie. Czy z takimi temperaturami moge zacząć kręcić?

Ale sprawdzałeś w trakcie grania, czy wyszedłeś i sprawdziłeś? Jak wyszedłeś to mało miarodajne są te wyniki bo procek potrafi szybko stygnąć, najlepiej jak odpalisz grę w okienku, a obok będziesz patrzył na Core i Real Temp, albo odpal HWMonitor w tle i zobacz jaki był max.

Core Temp, ma możliwość tworzenia loga, przejrzyj jaką zarejestruje największą temperaturę. Tak w ogóle to lepiej obciążyć procesor przez 15 minut Orthosem niż bawić się w Lineage II bo za bardzo CPU to nie żre, bardziej ram :stuck_out_tongue:

Real Temp też w sumie pokazuje max. :slight_smile:

I faktycznie, jak chcesz mieć pewność, że w każdych warunkach Twój proc będzie chodził, to Orthos będzie się bardziej do tego nadawał.

I zawsze patrz na temperatury maksymalne (czy to z pliku czy z odczytu maksymalnego w programie).

Wykręciłem go póki co na 2.8Ghz i temperatury są w porządku nawet po kilku godzinach grania. Tylko pojawił się jeden problem a mianowicie 2 razy komp mi sie zrestartował jak grałem w Wiedźmina. Temperatury były dobre około 52-53 stopnie wg CoreTempa. Czym to może być spowodowane?

Ja mam sprzęt jak w podpisie[e5200], podkręcony do 3.00Ghz. Na biosie F5 speedfan podczas męczenia orthosem pokazywał ponad 60*, gdy zmieniłem bios na najnowszy to w steresie pokazuje ponad 53*. W core temp po kilku minutach testu orthosem mam poniżej 50* teraz na najnowszym biosie.

Nowszy BIOS powinien lepiej odczytywać temperaturę, podobnie Real/Core Temp pewniej niż Speedfanem.

Fap, jakie temperatury karty graficznej gdy się resetuje?

Nie wiem nie sprawdzałem, ale czasem jak kończe grać to patrze w Catalyst Control Center i tam temp jest ok 56-60 stopni. Jutro sprawdze jeszcze temp karty w strenie programem gpu-z

Fap co do restartów komputera, powiedz mi najpierw czy zrobiłeś test procka orthosem Small FTT’s piorytet - 9, a potem test blend ? Jeśli tak na ile godzin.

Jaki masz ram, jak aktualnie taktowany, ile v im dałeś?

W moim przypadku przy Gta IV występowały problemy z restartem, okazało się że pamięci wymagają więcej v :slight_smile: