OC na stałe. E6320 & MSI P43T-C51

Witam.

Posiadam komputer o parametrach:

Jak widać sprzęt wystarczający, poza procesorem… Tak więc zabrałem się za jego podkręcanie :wink:

Aktualne ustawienia w BIOS_'ie_:

“na twardo” standardowe napięcia chipsetu i ramów (ustawione na 1:1 i CL5 też “na twardo”). C1E i EIST wyłączone.

Procesor standardowo pracuje na (auto) ~1.35V przy FSB 266MHz * 7 co daje 1862MHz.

Ja mu ustawiłem niższe napięcie, które aktualnie wynosi jedyne 1.298V i FSB podniesione do 415MHz * 7 = 2905MHz. Jak widać OC poszło niesamowicie do góry. Po godzinie katowania ORTHOS’em temperatury rdzenia na standardowym chłodzeniu dochodzą max do 56/57st C (+ pasta AS5). Korciło mnie do osiągnięcia ładnie wyglądającego progu 3GHz. Więc próbowałem lecieć dalej… Ale każde zwiększenie FSB w biosie od aktualnych 415MHz do 417MHz nie wprowadziło żadnych zmian w taktowaniu, a od 418MHz pc już nie startował, lecz dopiero po którymś razie ustawiał standardowe taktowanie procesora. Szukałem odpowiedzi wszędzie - Zwiększałem napięcie procesora aż do 1.366V, zwiększałem CL RAMu do 6, sprawdzałem inne kości od znajomych, zwiększałem napięcie na ramie do 1.85V, na chipsecie również - ale to też nie dało żadnego efektu. Znalazłem ciekawą lekturę w internecie, która powiedziała, że chipset Intel P43 ma limit FSB do max 415MHz! Ale uwaga, uwaga - ustawiłem znów standardowe napięcia ramów i chipsetu, opóźnienia przywróciłem na CL5, procesor ustawiłem na 1.298V ustawiłem FSB na 430 * 7, zwiększyłem PCIe Frequency na 104MHz i… działa! Procesor działa na 3003MHz!, temperatury identyczne jak w wypadku wcześniejszej konfiguracji, i wszystko śmiga stabilnie. Co ma PCIe Frequency do OC FSB procesora? W 3DMarku06 osiągam ponad 13000 punktów.

Za jakiś czas dokupuję drugą kość goodram 2GB 800MHz CL5, i chłodzenie na procesor najprawdopodobniej SilentiumPC Spartan HE923, tak więc mam nadzieję, że wszystko będzie ok.

Teraz moje pytania:

  1. Czy temperatury dochodzące do max 58st C na procesorze są bezpieczne do wielogodzinnego użytkowania komputera na co dzień?

  2. Czy tak wysoki OC FSB z 266MHz na 430MHz i ramów z 800MHz na 860MHz jest bezpieczny do wielogodzinnego użytkowania komputera na co dzień?

  3. Czy podkręcenie PCIe Frequency ze 100MHz na 104MHz na stałe jest bezpieczne dla dysku twardego i karty graficznej?

Pozdrawiam, i liczę na Waszą pomoc :wink:

Witam Też mam tą Płyte i iny cpu MAm parę PYtań i dorad związanych z jej użytkowaniem.