OC Pamięci RAM

Mam pytanie odnośnie podkręcania pamięci ram (2GB Kingston 667MHz - bez radiatorów). Mam płytę główną ASUS P5RD2-VM i są 2 pytania:

  • gdzie i w jaki sposób mogę podkręcić pamięć na stałe?

  • do jakich maksymalnych częstotliwości mogę ją podkręcić nie używając dodatkowego chłodzenia?

biosem podnosząc taktowanie i obniżając timingi.

Nie można podnoscić tak jak proca FSB na ramach

Regulujesz prędkość pamięci ustawiając dzielnik cpu:ram

Do podkrecania ramu

mozesz uzyc programu CPUFSB

lub Clockgen

moja propozycja nieradze podkrecac ramow gdyz te sie najszybciej palą !!

to nie procesor mialem juz jeden taki wypadek wiec na twoim miejscu uzbieral bym ze 140 zl i kupil sobie jeszcze z 1 gb

Zanim zaczniesz podkręcać ram, pobaw się timingami :). To zawsze da wzrost wydajności :).

Do testowania pamięci używaj memtest 86+

Ja ze swoją pamięcią miałem zonki w Far Cry i innych grach… czasem podczas gry po prostu komp mi się restartował, lub wychodził z gry do windy… nie zawsze, ale jednak. I to przy standardowych ustawieniach timingów 5,5,5, 15, bez kręcenia (wina - mało kompatybilne GoodRamy).

W teście Memtest 86+ - 397 błędów :o

Zjechałem timingami do 4,4,4 12… i jeszcze mała zabawa trw, twtr, trrd, trtp i błędów zero i od tamtej pory… pół roku prawie… żadnego problemu ;).

Różnica między Kingstonami ValueRam DDR2 667 a droższymi Kingston HyperX DDR 800 - to jedynie radiatory na pamięciach tej drugiej. Dlatego spokojnie ze swojej pamięci wyciśniesz 800 Mhz… dokup radiatorki i kręć stopniowo testując… efekty Cię zaskoczą :stuck_out_tongue_winking_eye:

Samej pamięci się nie kręci… kręci się albo procesor i wtedy zwiększa się częstotliwość pamięci, albo zmienia się dzielnik cpu:ram jak napisał Błażej

o to mi chodziło tylko żle sie wyraziłem

Znikomy

W przypadku intela, lepiej mieć 1200Mhz 5-5-5-12 niż 1100 4-4-4-12