OC pamięci RAM

Witam Koledzy:) obecnie mam wolne od pracy ( taki urlop ) i siedzę przed swoim kompem patrząc na OC procka i tu moje zdziwienie, że pamięci ram się nie podkręciły po jego OC. Może to dlatego,że podnosiłem przez mnożnik??? ale ok do rzeczy jak manualnie podnieść częstotliwość pracy pamięci??? na timingach się nie znam więc proszę o rade… obecnie zrobiłem coś takiego:

W biosie w ustawieniach pamięci wybrałem 1600 i dałem napięci 1.715 bo na niższym blue się wywalał.

W Everest ultimate pokazuje mi coś takiego:

e99403052464245dm.jpg

70fb07260588da79m.jpg

tak wiem bios to podstawa ale program przydatny do sprawdzenia po uruchomieniu.

co można jeszcze zrobić z nimi??? czy wydajność chodź trochę podskoczy??

pomijając pytanie nie mam radiatorków na module pamięci ( jeszcze nie mam ) obecna pamięć to tylko 2G goodram 1333MHz CL9

reszta jak w podpisie:)

Edit: no i jest BUBA;) blue wywala po ok 15 min pracy:( ktoś coś pomoże???

Zrobiłem poradnik o tym w dziale Sprawdzone porady ale jeszcze nie został zaakceptowany. Jak się ukaże to masz tam wszystko co ja wiem na ten temat :wink:

Podkręcasz mnożnikiem dlatego częstotliwość pamięci nie zwiększyła się. Wystarczy, że szynę systemową zwiększysz z domyślnych 200 na 220MHz i pamięci przyśpieszą wtedy o 132MHz. Tylko musisz pamiętać, że jeśli ich nominalne taktowanie wynosi 1333MHz to z dużym prawdopodobieństwem nie uda ci się przyspieszyć ich do 1600MHz. To z jaką szybkością i napięciem mogą pracować jest zapisane w SPD - dobrze by było jakbyś pokazał zrzut z programu CPU-Z, zakładka SPD.

Ale po Goodramach w tej wersji nie spodziewałbym się dużego wyniku O/C, już i tak dajesz zauważalnie większe napięcie, a trzeba pamiętać że są one bez radiatorów - chłodzą się wyłącznie cyrkulacją powietrza w obudowie. 1600 dla pamięci 1333 to 20 proc więcej, najpewniej nie uda się przy rozsądnym napięciu do tylu dojść, ale jak ci bardzo zależy możesz sie bawić. Zawsze te pojedyncze procenty większej wydajności za darmo. A czas masz, w końcu na urlopie :wink:

no tak mam czas:) wiem wiem lipne pamięci ale POLSKA FIRMA:) TRZEBA NASZYCH WSPIERAĆ:) ok do rzeczy foto:

8014ca80059538abm.jpg

8f708524237e1d97m.jpg

Tak jak widzisz, max szybkość z jaką gwarantuje producent poprawną pracę jest 685MHz czyli efektywne 1370MHz. Więc podejrzewam do 1400MHz uda ci sie je podciągnąć przy timingach 9-9-9-25 i ew. niewiele podbitym napięciu i to będzie wszystko, pułapu 1600MHz nie osiągniesz.

Na drugim screenie z zakładki Memory widzę, że masz pamięci ustawione na 960MHz, nie widzę potrzeby żeby tak obniżać ich taktowanie, nawet kosztem lepszych opóźnień (timingów). Najefektywniej będzie przywrócić ich typowe taktowanie ~1333MHz, timingi takie jak w ostatnim polu z zakładki SPD i napięcie 1.5-1.6v.

Odpowiadając na pytanie z postu na początku, w twoim przypadku podkręcanie pamięci nie ma sensu bo zyskać możesz zaledwie kilkadziesiąt megahercy, co przełoży się na wręcz niemierzalny wzrost wydajności, a stabilność i temp pracy pamięci będzie zachwiana.

ok dzięki za info:) mam teraz 613MHz i timingi 7-7-7-20 i komp dziła jak narazie stabilnie:)

a powiedz mi jakie pamięci kupić żeby naprawde coś więcej wycisnąć z nich i procka??? bo myślę,że procek na 4 cos by się dało wykręcić z lepszymi

4GHz to już lepsze sztuki Phenomów wyciągają, głównie topowe serii 900 i x6. Dopóki nie brakuje ci dzielników dla pamięci to nie warto zmieniać pamięci, a jak już to najlepiej na 2000MHz, tyle że 2GB 2000MHz kosztuje tyle co 4GB 1333MHz CL7 bo ostatnio patrzyłem na esc.pl

a ok:) a czy 4 giga jakbym mial wpiete znacznie przyspieszy mojego PC’ta??

Przy systemie 64-bit na pewno wpłynie pozytywnie na szybkość, wystarczy popatrzeć w menadżerze zadań ile pamięci masz użyte w tym momencie przy uruchomionych typowych programach, jeśli jej użycie dochodzi do 2GB to zdecydowanie warto rozbudować RAM.

no więc tak

Buforowana: 1000

Dostępna: 1200

Wolna: 260

tak mam 64bit co gorsza win 7 więc pamięć jest ladnie pociągnięta w porównaniu do starego dobrego xp;ka :slight_smile:

lubie w wolnej chwili pograć w Crysis’a i tu pojawiają się juz problemy z szybkością. Tak więc dodatkowe 4g powinno dać coś speeda???

Skromnie u ciebie z tą pamięcią. Tak, dołożenie pamięci w twoim przypadku jest bardzo dobrym rozwiązaniem.