OC procesora AMD FX-8320 na płycie ASRock 980DE3/U3S3

Zdaję sobie sprawę że zestaw nie nadaje się zbytnio do podkręcania (szczególnie na fabrycznym chłodzeniu), bo FX-y mocno się grzeją, a płyta główna pisząc oględnie nie jest najwyższych lotów, jednak podbiłem taktowanie na 4.0GHz i sprzęt pracuje stabilnie… poza drobnym szczegółem, że bios odpala na 2-3 razy :wink: Później już wszystko elegancko.
Zastanawia mnie jednak jak bezpiecznie poprzestawiać te wszystkie dziwne opcje w BIOS, aby działało to jak trzeba, a może nawet do 4.2 dałoby się podbić procka. Teraz jak podbijam na 4.2 to system się zawiesza podczas startu.
Jest tutaj trochę majsterkowiczów, więc może któryś miał doświadczenia z podobnym zestawem i coś podpowie. Szczerze pisząc, podbijałem to “na oko” nie zgłębiając zbytnio tematu OC i liczę na porady, a nie odsyłanie do opasłych opisów w internecie, bo jeśli miałbym poświęcić kilka dni na naukę i testowanie to wolę kupić nowy zestaw :wink:

Jakiego rodzaju pomocy oczekujesz, skoro nikt nie wie jakie opcje zmieniałeś w biosie?

Twoja płyta ma słabą i niczym nie chłodzoną sekcję zasilania. OC w tym przypadku to spore ryzyko uszkodzenia, a w najlepszym razie throttlingu (obniżania częstotliwości pracy procesora).

Oczekiwałem pomocy takiej jak opisałem w pierwszym poście, czyli kontaktu kogoś kto miał doświadczenia w podkręcaniu takiego zestawu i podpowie bezpieczne (lub swoje) ustawienia, które ew. jeszcze mogę popróbować podnieść jeśli odważę się na ryzyko :wink:

Ale rozumiem, że masz dobre intencje pomocy i chciałeś w ten sposób zapytać co do tej pory już zmieniłem w ustawieniach, że komputer jeszcze się nie spalił, więc pędzę ze screenami :wink:


Podbijanie 200 Mhz to bezsens, szczególnie, że brakuje ci elementarnej wiedzy na temat oc, jeśli nie masz serca prosić dziewczynę żeby za wspólnego budżet kupić nowego pc tylko musisz go spalić no to słaby pomysł z tym OC, różnicy w windowsie nie odczujesz, a w grach jakieś wręcz marginalna, widoczna tylko w notatniku, a nie w ogólnym pojęciu komfortu rozrywki. Tym bardziej, że robisz to na automatycznym napięciu jak mówisz, takie podkreślenie może powodować, że ogólnie procek i tak co jakiś czas musi zbijać takty i mimo, że ma więcej fps, ogólnie masz więcej spadków które irytują, zresztą podkrecanie fx na boxowym chłodzeniu, miej ty trochę szacunku dla własnych uszów.

Podkręcanie miało raczej na celu przyspieszenie kompilacji. Korzystam z Linuksa, nie Windowsa. Nie potrzebuję więcej wydajności w grach, więc nie widzę na razie powodu do wymiany całej platformy. Docinki o budżet sobie daruj - stać mnie, co nie oznacza że wydaję pieniądza tylko dlatego że mnie stać, bo komu miałbym coś udowadniać? :>

Jak w takim razie brzmi twoja rada o te ustawienia? Przeholowane CPU Frequency i PCI Frequency względem innych ustawień? Od jakiego napięcia zacząć skoro automatyczne nie jest dobrym rozwiązaniem?