OC Q8200 - problem z płytą główną czy procesorem?

Witam,

Mój sprzęt to Intel Core 2 Quad Q8200 2,33GHz podkręcony do 2,71GHz & Asus P5QPL-VM. Po ustawieniu procesora na 2,80GHz komputer odpala się ale nic nie pokazuje - startuje tylko zasilanie. Moje pytanie to “Czy to limit procesora czy płyty głównej?” Płyta nie jest z tych co są do OC bo ma dość ubogie opcje w tym zakresie. Zastanawia mnie to czy np przez szynę procesora, która jest już na 1590MHz ustawiona blokuje płytę bo ona ma podobno tylko 1333MHz ??

??

To jest granica taktowania procka lub pamięci, jeżeli nie dostosowałeś dzielnika pamięci do szybszej FSB. U mnie dzieje się tak samo jak ustawię 1600, mam płytę Gigabyte z OC do 1600, dokładnie tą GA-G31M-ES2C: http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … 2c_1x.html

To jest maksymalne fsb twojej płyty głównej ( 1600mhz ) chociaż dziwi mnie trochę producent podaje 1333mhz .

Poprzednik twojego modelu asus p5kpl-am miał wg producenta max fsb 1600mhz a różnią sie głównie zintegrowaną kartą graficzną ( intel g31-intel g41) nawet twoja płyta ma mocniejszą sekcję zasilania .

Na płycie gigabyte z chipsetem intel g-41 nie udało mi się przekroczyć fsb 1333mhz a na starszym asusie p5kpl-am z chipsetem intel g-31 bez problemu .

Wydaje mi się ( jeśli chodzi o asusa ) że to jest sztuczne ograniczenie 1333mhz bo konstrukcja płyty ma większe możliwości .

Słabo podkręca się twój procesor z powodu niskiego mnożnika x7 ( mozna wycisnąc więcej na płycie z max fsb 2000mhz )

To ile ci się uda podnieść taktowanie FSB zależy też od procesora, dokładniej od konkretnej sztuki.

Ja mam w tej chwili FSB 356 Mhz, czyli 1424 Mhz jak się pomnoży przez 4 i jeszcze zostało trochę “luzu” dla bezpieczeństwa.

Na płycie gigabyte z chipsetem intel g-41 http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-p41-es3g_10/ sprawdzałem procesor intel core 2 duo e6300 doszło do 1333mhz jak podniosłem wyżej reset ustawień do domyślnych .

Na asusie z chipsetem intel g-31 nie mam problemów ( starszy chipset a lepszy )

Co do procesora masz rację dużo zależy od rewizji .

Mój procesor:

quad.jpg

Rewizja M1 :smiley: Co myślicie, że nie można z niego więcej wydusić i nowa płyta główna nic nie da?

Na innej płycie może wydusisz więcej albo mniej lub tyle samo, chipset pł.głównej ma też znaczenie o ile się nie mylę.

MarekQanarek , zwiększasz napięcie CPU? Trzymasz pamięci poniżej (lub równo) ich standardowego taktowania?

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradn … w?page=0,5

Na mojej płycie nie da się więcej ustawić jak 1,275V (i do tego procesor sam sobie dobiera ile chce bo nie mogę stałej wartości ustalić) :confused: Wyślę zdjęcie OC w moim biosie i może coś pomożecie :smiley:

Dodane 19.02.2012 (N) 17:20

freedom - przy okazji dzięki wielkie za link, który wzbogacił moją wiedzę w temacie OC.

Dodane 19.02.2012 (N) 17:36

Tak wyglądają moje ustawienia w biosie:

SAM_0569.jpg

SAM_0570.jpg

SAM_0571.jpg

Co o tym myślicie?

Ustaw napięcia na auto i sprawdź jak będzie. U mnie jak ręcznie ustawiałem to była kicha, może u ciebie będzie podobnie.

“Nieruszanie napięć i zostawianie ich na AUTO nie oznacza, że napięcia są ustawione na sztywno - po prostu regulację napięć zostawiamy płycie, która w przy mocnym OC może ustawić je zbyt wysoko, co grozi konsekwencjami w postaci spalonego procesora… Staramy się ustawić ręcznie jak najwięcej opcji dotyczących napięć…”

Już kiedyś tak zrobiłem ze starym Core 2 Duo i temperatura skakała jak szalona koło 70C :smiley: Wolę inne opcje niż AUTO.

Dodane 19.02.2012 (N) 19:12

Ustawiłem mnożnik x6 i procesor jak ma 2,4GHz wywal tak samo czarnym obrazem - dzieje się tak przy szynie bliskiej 1600MHz. Tylko nie wiem czy to procek czy płyta.

W biosie funkcje DRAM Frequency masz ustawione na 931 mhz - według mnie za dużo to może być przyczyna .

Jakie masz pamięci 800 czy 1066 mhz .

Mam 800 ale nawet przy 720, 750 też się nie da :confused: Pamięci dają radę na wet na 1100 :smiley:

Dodane 19.02.2012 (N) 21:24

Nawet tak pasuje 800MHz jak procek ma 6x400 ale FSB jest 1600 no i pupa :confused:

Dodane 19.02.2012 (N) 21:25

Pamięci są moce i działają poprawnie :stuck_out_tongue: na 150%

Dodane 21.02.2012 (Wt) 0:52

Widać nie wiadomo czy to procesor ma limit czy płyta główna szkoda :confused:

Dodane 02.03.2012 (Pt) 6:57

Zakupiłem inną płytę główną i procek teraz śmiga na 3,2GHz :smiley:

To jednak ograniczała płytka…

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi.