OCE8400 na ASROCK G31M GS (socket 775)

Płyta nie oferuje zmiany napięcia Vcore, ale słyszałem, że ten procesor może chodzić na 3,6 GHz bez zmiany napięć. Czy można na tej płycie jakoś zmienić FSB z 333 na 400 nie zwiększając częstotliwości PCIE? (Jeśli nie działałby stabilnie, ale chociaż wpuścił by mnie do biosu mógłbym wtedy trochę zmniejszyć mnożnik).

Maksymalnie uzyskałem FSB 344 przy PCIE  100 co daję taktowanie 3096, przy FSB 345 jest już czarny ekran i trzeba resetować ustawienia biosu. Zauważyłem, że podnosząc PCI o 1 da się podnieść FSB o następne 3-4 MHz, ale podobno może to uszkodzić dyski. Przy PCIE 105 FSB idzie na 362 co daje taktowanie procesora 3258.

 

Na płycie są również zworki zmieniające FSB , ale ich nie rozumiem i trochę boję się ich ruszać. Mógłby mi ktoś je wyjaśnić?

 

Co zrobić? Da się jakoś zmienić FSB na 400 zostawiając PCIE bez zmian? Jeśli nie to podnosić PCIE czy dać sobie spokój? Ile bezpiecznie można podnieść? Co się może stać z dyskiem?

Ja osobiście PCI i PCI-E bym zostawił zablokowane w domyślnych ustawieniach, to tylko niecałe 200MHz, a 104-105MHz dla PCI-E to już górna granica i ryzykujesz kartą graficzną, więc nie warto, a PCI to całkiem zostawić. 

Czyli proponujesz zostawić na 344?

Grafika jest zintegrowana więc ona się nie uszkodzi. Chodzi o wpływ na dysk twardy.

A coś z tymi zworkami da się zrobić?

manual o zworkach

 

Ale sam nie bardzo rozumiem o co tu chodzi, 3 zworki i podali, tylko jedną kombinację na FSB1066, a obecnie i tak masz 1333 które obsługuje bez żadnego “oc”, niby po przestawieniu zworki albo kilku płyta ma być kompatybilna z prockiem 1600FSB(przy okazji zaznaczają, że PCI-E wzrośnie automatycznie do 120MHz). Więcej nie pomogę.

 

Na anglojęzycznych forach piszą, ale niestety nikt nie podaje czy w końcu ruszył te zworki i czy coś dały.

Dzięki za pomoc. Te 3 zworki mam ustawione wszystkie po lewej stronie. Wydaję mi się, że producent pisze tę instrukcję sam dla siebie. Nawet żadnego przykładu nie ma.

 

Wątek jeszcze zostawiam, może trafi się tu ktoś kto miał tę płytę i wie o co chodzi.