Ocena stanu dysku twardego

Witam.

W ostatnim czasie, podczas pracy z komputerem, coraz częściej spotykam się z dłuższymi zawieszeniami, które stają się dość uciążliwe. Pierwsze podejrzenie padło na dysk, niewymieniany od nowości (tj. przeszło ponad sześć lat). Proszę więc o ocenę jego stanu na podstawie wartości SMART uzyskanych za pomocą Crystal Dysk Info. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

zrzut 1.png

zrzut 2.png

Dysk ma dość sporo przepracowanych godzin, ale bad sektorów czy innych problemów nie widać.

Możesz sprawdzić użycie pamięci RAM. Jeśli będzie bliskie 80 procent posiadanych zasobów to system będzie zwalniać. Podobnie sprawdź użycie procesora w menadżerze zadań. Możesz też zrobić optymalizacje systemu, pokasować pliki tymczasowe i cache przeglądarek, stare punkty przywracania i kopie aktualizacji, zoptymalizować autostart i ewentualnie wyłączyć zbędne usługi. Na koniec defragmentacja.

Może być konieczne czyszczenie systemu ze śmieci,jak pisze Longhorn.Możesz mieć nawet malware,które obciąża komputer.

 

Smart wykazuje zaczynające się problemy z odczytem. Przedstawia to parametr (01 ), w dziesiętnej od szesnastkowe E ,to chyba 14. Nie jest to dużo jak na razie.  Ale jak będzie rosło ,znaczy  to, że jest prawdopodobnie od tego problem.  Ze względu na dużą liczbę przepracowanych godzin ,należy się liczyć z możliwym stopniowym pogarszaniem stanu powierzchni. Sam smart, może wykazywać bad sectory, ale te na granicy czyli z dłuższym odczytem , to nie. Jak chcesz się upewnić, jaki jest stan sektorów, to użyj programu MHDD uruchamianego z dos. Jak nie miałeś z nim jeszcze do czynienia, zapoznaj się z tutorialami dostępnymi w internecie. I jak uda się uruchomić program i będzie widział dysk, to pierwsze przeprowadzisz sam skan.

Ewentualny stan sektorów, na granicy do zaliczenia jako bady , jest tylko jedną z możliwych przyczyn.  Pozostałe możliwe przyczyny, nie mniej prawdopodobne, wymienili koledzy.

Uruchom wiersz poleceń jako admin (w menu start w Uruchom wpisz cmd.exe i OK), wpisz chkdsk c: /f kliknij Enter, wpisz T i zatwierdź enterem, uruchom ponownie komputer.

 

Checkdisk nie pozostawił żadnego raportu, zaś Memtest nie wykrył żadnych problemów z pamięcią. Wygląda na to, że czeka mnie wkrótce modernizacja. Dziękuję za pomoc.