Oceny dwóch zestawów komputerowych na AMD i Intel

Cześć forumowicze. Ostatnio na stronie komputronika składałem dwa zestawy komputerowe. Jeden na AMD, drugi na Intel + Nvidia. Każdy z nich ma służyć do czegoś innego. Pierwszy do użytku domowego. Drugi do gier, emulatora Xenia, renderowania czegoś w Blenderze. Na pierwszym będzie zainstalowany linux Ubuntu, drugi Windows 10.
Dodam jeszcze, że w przyszłości do drugiego zestawu będę wymieniał kartę na RTX-a. Na razie ich ceny są absurdalne. Dlatego wybrałem co wybrałem.
Oto podzespoły:

Pierwszy:
AMD Ryzen 5 1600 AF
AFOX Radeon R5 220 2GB
G.SKILL Value 8GB [1x8GB 2133MHz DDR4 CL15 DIMM]
ASUS PRIME A320M-K
Kingston SSD A400 240GB
SilentiumPC Elementum E2 550W 80Plus EU

Drugi zestaw:
Intel Core i7-9700F
ASUS GeForce GT 1030 2G
G.SKILL Value 8GB [1x8GB 2133MHz DDR4 CL15 DIMM] (x2)
ASUS TUF B360M-E GAMING
Kingston SSD A400 240GB
SilentiumPC Elementum E2 550W 80Plus EU

I teraz pytanie do was jak oceniacie zestawy, które złożyłem? Co można poprawić? Martwią mnie zasilacze i płyty główne czy wybrałem dobre, jeżeli nie na jakie wymienić?
Z góry dziękuję za pomoc :).

Ja bym zrobił zestaw A na i3 10100 i ssd m.2 A2000, a zestaw B na i5-10400F i tym samym dysku z używaną rx 470

panicgaming no nie mogę tak zrobić. Pierwszy chciałem zrobić na komponentach amd, drugi intel + nvidia. Dziękuję za radę odnośnie dysku. A powiedz mi czy zasilacze oraz płyty główne dobre dobrałem? Jakiej firmy zasilacz polecałbyś? Ile na zestaw powinna kosztować płyta główna? Z góry dziękuję :slight_smile:

A wszystko nowe zamierzasz kupować? Tak de facto to najważniejsze są zasilacz>dysk>płyta główna. Co do ceny, hmmm. W domowym wystarczy za 10% wartości kompa, choć byle jaka płyta główna z 6 rdzeniowym procesorem to słaby pomysł. Co do grania to nawet i 20% można wydać zależy czy się chce podkręcić CPU lub RAM

1 polubienie

Zasilacze mogą być, płytę do AMD dobrałeś raczej kiepskawą, z 50zł więcej wyjdzie B450 DSH, ona już będzie lepsza. :wink:

Wszystko zależy, ale ~~ 350 zł, o ile nie planujesz najmocniejszych procków i podkręcania, znajdziesz już budżetowce ze średniej klasy.

Trochę ram powolny wybrałes, nie lepiej coś 2666 przynajmniej?

No i karty. Radeona R5/gtx 1030 bym w życiu nie kupił, raczej bym wziął uzywana 5450 lub podobną za 20 zł. Lepiej za te pieniądze kupić jedną minimalnie lepszą jak ceny będą normalne. Szczególnie w tym drugim bym postawił MINIMUM na rx 560 4 GB, bo karta z 2 GB VRAM przy Blenderze to chyba kiepski pomysł. Te tekstury itp lepiej mieć we VRAM, nie RAM, czy na dysku, bo RAM też 8, nie 16 GB bierzesz i powolnego…

1 polubienie

No właśnie o płytę główną się najbardziej martwię, bo za bardzo się nie znam. Wezmę pod uwagę szybszy RAM. Tak karta 1030 jest tymczasowym wyborem, później będę chciał wymienić na jakiegoś RTX-a jak stanieje. Na razie zależy mi na dobrej karcie aby dawała w miarę radę. W drugim zestawie jest 16GB RAM. Przepraszam, nie dałem przy ramie x2.

Jaki koszt zestawu do gier liczyłeś?

Zobacz, czy w cenie nowej 1030 nie ma gdzieś tych 560, może nawet na gwarancjji, 1030 jest naprawdę słaba. Ewentualnie zobacz, czy za różnicę nie wejdzie i7 z integrą, nawet 10 generacji może. Bo najnowsze integry intela też już 1030 doganiają powoli. :wink:

cena za zestaw wyszła mi 2800.

Na i5 -10000f wyszło by chyba i taniej i wydajniej. :wink:

1030 jest tylko tymczasowa aż RTX-y stanieją. Gdyby RTX-y były w normalnych cenach nie oszczędzał bym na karcie, tak wybrałem wariant tymczasowy do ogrywania gier z mojej kupki wstydu(exy Xbox One). Na nie 1030 powinna dać radę. Problem może pojawić się przy renderowaniu lub emulatorze xenia. Na rtx emulator Xenia działał bardzo dobrze, na 1030 filmików nie widziałem chodź przy 480p powinna dać radę. Może jednak zainwestować w kartę 1650?

Dzisiaj 1650 a 1000+? Nie za drogo. Już prędzej dorwij używaną 1050ti za max 500 zł… 1030 też bym używaną brał. C0 do procka i5-10400 jest chyba minimalnie słabsza od tej i7, a 400 zł tańsza, zaś 10500 jest na równi, a nowsza. :wink:

O dziękuję za radę. Obczaję tą 1050 używkę i ten procek i5 10500. A co do płyt głównych i zasilaczy jest dobrze czy też doradzał byś jakieś zmiany?

1050TI, nie goła 1050. Ta karta jest z 15% słabsza od 1650, ale 2x tańsza, a bywaja jeszcze na gwarancji np.
GeForce GTX 1050 TI Gam X 4GB gwarancja Aleksandrów Kujawski • OLX.pl

Możesz też 10400F wybrać, przy różnicy rzędu 5-10% wydajności i cenie o 50% niższej od I7-9000 warto.

Zasilacze sa przyzwoite, płyta Intela też, ta od AMD, to wspominałem, że bym DSH B450 brał, lub inna do 300 zł na promocji. Niby A320 nie są tragiczne, ale B450 można o mocniejsze i nowsze procki rozbudować. :wink:

1 polubienie

Zestaw gamingowy za 2250 i zostaje na sensowną grafike:

1 polubienie

Dziękuję za wszelką pomoc. Na pewno wasze rady mi się przydadzą. Będę teraz próbował złożyć coś wedle waszych sugestii. Jeszcze raz dziękuję.

1 polubienie