Ochrona dla starego komputera


(Niebieski9) #1

Witam! 

 

Jestem posiadaczem starej maszyny: AMD Athlon 64 3000+ 2,01GHz 512 MB RAM do tego system windows xp professional + service pack 2. Komputer głównie jest wykorzystywany do internetu (przeglądanie różnych stron , filmy , zakupy na portalach aukcyjnych) czasem jakaś mało wymagająca gra. Wcześniej korzystałem z pełnej wersji programu AVG niestety po wygaśnięciu licencji automatycznie przeszedłem na wersje "free" i jest to dla mnie masakra.

 

Chciałbym was prosić o pomoc w wyborze jakiegoś darmowego antywirusa który nadaje się dla mojej maszyny i zapytać czy sam antywirus wystarczy czy trzeba będzie też pomyśleć nad jakąś zaporą sieciową do tego?.

 


(Osimaru) #2

Uważam, że przy odrobinie rozsądku możesz z antywirusa działającego w czasie rzeczywistym całkiem zrezygnować. Szkoda zamulać taką leciwą maszynę.

 

Nie korzystaj po prostu z komputera na koncie z uprawnieniami administratora, gdy nie ma takiej potrzeby. Zainstaluj sobie jakiś skaner na żądanie typu Malwarebytes Anti-Malware i aktualizuj oprogramowanie, które masz zainstalowane :wink:


(Johny) #3

Dokup sobie 512 MB ram,aby mieć 1GB - za mało pamięci ram,a ty jeszcze chcesz antyvirusa,każdy program więcej będzie zarzynał komputer z taką ilością pamięci


(XMan) #4

Racja.

Tylko w sumie będzie 1024 MB i to moim zdaniem również za mało.

(antywirus, przeglądarki, komunikatory, programy  itp. itd.)

Pewniejsze będzie dołożenie od razu min. 1 GB. RAM-u.lub 2 GB.

Wtedy możesz zainstalować  SP3 + np. darmowego Avasta + COMODO Firewall  i masz już dobrą ochronę komputera

oraz komputer będzie lepiej działać…

 

Inna wersja:

SP3 + darmowy Avast + włączona zapora systemowa + Win Patrol.

 

Dodatkowo:

 

Wyłącz aktualizacje automatyczne które często powodują na tym systemie

 100% użycia procesora oraz duże zużycie łącza/internetu.

Włączaj/sprawdzaj co drugą środę m-ca czyli raz na m-c a później ponownie wyłącz.

W kwietniu kończy się wsparcie na Windows XP a więc niedługo i tak będą niepotrzebne…

Start --> Panel sterowania --> System --> Zaawansowane --> Wydajność --> Ustawienia --> Efekty wizualne - zaznacz tylko 6 pozycji - Zastosuj - OK.

 

kliknij aby powiększyć:

b6f4bd33aeb1d059m.jpg   86e86da81e7e892fm.jpg

 

 

Jaką masz płytę główną oraz kartę graficzną ?

Być może jeżeli jest taka możliwość to po dołożeniu RAM-u 3 GB pojedzie Windows 7 32 bit ?


(Kunktator) #5

Działania w internecie bez jakiegokolwiek programu zabezpieczjącego to chyba lekkomyślność, szczegołnie jeśli się robi zakupy podając numery kont czy kart - chyba trochę jak jazda samochodem bez pasów, może i wygląda to super w amerykańskich filmach.

 

Być może to automatyczne przejście z wersji płatnej na darmową jest problemem. Żaden producent nie jest zadowolony z klienta płacącego kiedy ten nagle nie chce płacić. Jeżeli AVG działał dobrze, być może inne też będa działać nieźle. Lepiej byłoby całkowicie odinstalować AVG a potem pomyśleć o czymś innym. W ostateczności zostaje Microsoft Security Essentials. Oczywiście dołożenie pamięci tylko pomoże.

 

Sam ostatnio próbowałem na Celeronie D 2,8 GHz i 512 MB RAM któregoś z darmowych dostępnych tu, który miał działać dobrze na starszych maszynach - 360 Internet Security, ale zakończyło się to klęską. Microsoft Security Essentials działa właściwie nieźle.


(Kpc21) #6

Antywirus często i tak nie zapewnia w tej kwestii żadnej ochrony. Problemem są nowo odkryte luki bezpieczeństwa.

 

A z darmowych zdaje się że Avira mało obciąża system.


(XMan) #7

Pierwsze to racja, drugie również tylko że Avira nie ma zabezpieczenia odnośnie poczty o czym autor tematu p/w pisze

a po trzecie może być ale jeszcze są wymagane inne zabezpieczenia…


(Niebieski9) #8

Powiem szczerze w tematyce oprogramowania i ogólnie komputerów jestem kompletnie zielony dlatego wasze komentarze lekko mówiąc mnie zaniepokoiły. Jeszcze do niedawna wydawało mi się że mój pc jak na swoje lata działa całkiem sprawnie (nie licząc momentów aktualizacji AVG). W tym momencie zaczyna pojawiać się coraz więcej problemów (to opisze w innym dziale temacie).

Więc waszym zdaniem ratuje mnie tylko dokupienie  ram ,a później można dalej kombinować?. Zakładając temat byłem przekonany że deinstalacja avg i instalacje czegoś w zamian (myślałem o Ad-Aware Free) załatwi sprawę teraz jestem w panice że pc odmówi mi posłuszeństwa i nie wiem co zacząć robić/działać.

 

Ps. Płyta główna- ASUS 4+ K8N4-E , karta - GIGABYTE 8400 GS 512MB , mam 1 konto prawdopodobnie z uprawnieniami administratora :confused:


(Kpc21) #9

Możesz założyć w systemie drugie konto tzw. “z ograniczeniami” i przy jego użyciu korzystać z Internetu. Z poziomu konta z ograniczeniami nie ma możliwości instalowania programów i zmiany niektórych ustawień systemowych, ale jednocześnie masz pewność, że nie zainstaluje się przypadkiem coś niechcianego.

 

Co do RAM-u, z mojego doświadczenia sporo go zżera Flash Player. Jeśli jako przeglądarkę używasz Firefoksa, możesz zrobić tak:

1/ wchodzisz w Narzędzia -> Dodatki (ew. wpisujesz w pasku adresu about:addons i zatwierdzasz klawiszem Enter)

2/ z lewej strony wybierasz Wtyczki, a potem z prawej przy Flash Playerze (czy co tam jest z Flash w nazwie) wybierasz “Pytaj o aktywację”, tak samo możesz zrobić z innymi podobnymi programami typu np. Silverlight, wtedy aplety Flasha będą się uruchamiać tylko jeśli będziesz miał taką potrzebę.


(Osimaru) #10

Ja na Twoim miejscu olałbym antywirusa, pracuj na koncie z ograniczeniami. Do tego dla lepszego działania przeglądarki zainstaluj sobie adblocka i zasubskrybuj odpowiednie listy, zablokuje to wiele niechcianych elementów co przyspieszy działanie przy przeglądaniu internetu.


(Niebieski9) #11

Do przeglądania internetu obecnie używam Opery (w każdej chwili można zmienić :slight_smile: ) zapewne jest to jakaś starsza wersja ponieważ jej nie aktualizowałem. Problem z pc jest dużo większy ponieważ powoli zaczyna brakować mi miejsca na partycji systemowej na którą mam wydzielone 10GB oczyszczanie dysku , skany programem Combofix które kiedyś pomogły przyniosły mizerny efekt. Usunęło mi trochę MB ale z każdym kolejnym połączeniem internetowym dyska zapełnia się powoli na nowo :confused: . Dlatego zdecydowałem że dobrym wyjściem będzie format partycji systemowej C i instalacja systemu od nowa. Jako że nigdy samodzielnie nie przeprowadzałem takowej czynności chciałbym zapytać czy jest dostępny jakiś poradnik który krok po kroku wyjaśniałby jak to zrobić (taki dla kompletnie zielonego użytkownika) ?. Konta administratorskie i z ograniczeniami będę musiał stworzyć podczas instalacji systemu czy później?, na konto “ograniczone” którego później chciałbym używać nie zainstaluje kompletnie  żadnego programu nawet np. Adobe Reader? wszystko trzeba będzie na “admina”?.

 

Ps. Dziękuje wam bardzo za wyrozumiałość i wszystkie dotychczasowe wypowiedzi. Liczę że pomożecie doprowadzić mi sprawę do szczęśliwego zakończenia. 


(Osimaru) #12

Znalazłem coś na YT, możesz w google poszukać ewentualnie jakiegoś poradnika krok po kroku z obrazkami.

 

Z konta z ograniczeniami będziesz mógł przeprowadzić instalację “jako administrator”, także nie będzie potrzeby się co chwila przelogowywać. Przed instalacją XP na nowo zrób sobie listę programów jakich używasz, to sobie od razu zainstalujesz po formacie na administratorze.

 

Konta możesz zakładać i usuwać w dowolnej chwili.


(StG 44) #13

 

 

Ten jest podobno dobry i mega “lekki”:

http://www.dobreprogramy.pl/Bitdefender-Antivirus-Free-Edition,Program,Windows,38429.html


(Kpc21) #14

I nie używaj starych wersji przeglądarek, to też zagrożenie dla bezpieczeństwa.

 

Z Operą jest niestety ten problem, że kilka wersji temu zmieniła silnik wyświetlania stron, a jednocześnie znacznie ograniczono jej funkcjonalność (początkowo nie miała chyba nawet zakładek). Ale mimo wszystko powinieneś starać się używać aktualnego oprogramowania.


(Paulikpro) #15

Wiesz co Ci będzie śmigać? Zainstaluj Xubuntu. Przy 60 mb pamięci już śmiga. Na dodatek jest to dystrybucja Linuxa, a więc antywirus jest tu całkowicie niepotrzebny. Spróbuj!


(Maciekplaygaming) #16

Ja też bym zainstalował Linuxa, koledze instalowałem Ubuntu na bardzo podobnym sprzęcie, tyle samo RAM, śmiga lepiej od jakiegokolwiek Windowsa :wink:


(Paulikpro) #17

 

Na takim sprzęcie lepszy Xubuntu, bo zawiera bardzo lekkie środowisko Xfce zamiast topornego Unity.