OCZ DDR3 nie działa dwukanałowo

Witam.

Mam problem z pamięciami RAM DDR3 OCZ Platinium Edition 2X2 GB@1333.

Zamontowane na płycie Gigabyte GA-MA770T-UD3P, BIOS Award F1, Phenom II X2 550 BE, Vista Ultimate 64-bit.

Są prawidłowo osadzone w slotach nr 1 i 2, ustawione na standardowym napięciu i timingach z ich profilu EPP.

Mimo ustawienia w BIOS-ie trybu dwukanałowego i zapisania ustawień działają jako jeden kanał.

Może szanowne koleżanki i koledzy macie jakiś pomysł, jak to zmienić?

a w slotach 3 i 4 Próbowałeś ? Można by też spróbować zaktualizować bios.

Wypróbuj taką kombinację. Sloty 1-3 lub 2-4.

Według instrukcji dwa moduły powinny znajdować się w slotach 1 i 2.

Nie chcę być mądrzejszy od producenta płyty :wink:

Nie mam stacji dyskietek a Q-Flash wymaga tego zabytku. Muszę to sobie “wygooglować”.

@Bios’em flashujesz z poziomu Windowsa.

czy producent napisał że nie wolno ? podłączyć do 3-4 ?

Na stronie Gigabyte http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … oad/memory jest lista obsługiwanych pamięci (dwukanałowo) przez tą płytę. Są tam pamięci przetestowane do współpracy z tą płytą. Ale na tej liście nie ma Twoich pamięci.

Ja mogę tylko od siebie dodać, że na mojej MA785GT i 2xOCZ Gold też jak bym nie ustawił, to pamięci pracują w Unganged czyli 2*64bit. Widocznie się nie lubią, ale i tak jestem zadowolony, bo dało się nieźle zjechać z timingami ;D

I tak dużej różnicy pomiędzy ganged/unganged nie ma, chociaż przewaga ustawienia ganged nad unganged zależy wyłącznie od rodzaju wykonywanej pracy.

Unganged - jeden tryb Dual Channel rozdzielany na dwa Single Channel jeśli chcemy uruchamiać wiele aplikacji na raz (obróbka filmu, partyjka w CSa i na przykład oglądanie innego materiału w HD). Każdy rdzeń lub dwa odwołują się do oddzielnych kości RAM. Czyli jednocześnie można zapisywać i odczytywać dane z każdej kości pamięci, ale szyna adresowa ma tylko 64-bit.

Ganged - normalny tryb Dual Channel jeśli na raz pracujemy na jednej lub dwóch aplikacjach. Nie wyklucza to obsługi aplikacji wielowątkowych. W tym trybie jedna lub max dwie aplikacje będą działały nieco szybciej niż w trybie Unganged. W tym trybie procesor ma dla siebie cały RAM na szynie 128-bit.

Jak dla mnie lepszy wydaje mi się Unganged.

Well, pozostaje mi tylko single channel.

Choć na wydajność i stabilność nie mogę narzekać, chciałbym przynajmniej wypróbować dual channel.

Wszystkim userom dziękuję :slight_smile: