Oczyszczanie dysku w W10

Często po przeprowadzeniu aktualizacji w W10 zmniejsza się wolna przestrzeń na dysku SSD. Dość mocno mnie to irytuje kiedy mam 180GB wolnego miejsca a po aktualizacji nagle spada ono do na przykład 175GB. Włączyłem więc usługę oczyszczania dysku i znalazłem takie coś (zaznaczone na czerwono). Czy można bezpiecznie te pliki usunąć? Z opisu wynika, że są to pliki po starych aktualizacjach. Jeżeli wszystko dobrze działa i nie chcę wracać do stanu sprzed aktualizacji to rozumiem, że mogę je bezpiecznie usunąć?

Przecież komunikat jasno wskazuje co ta funkcja robi i jakie będą konsekwencje tego działania.
Bardziej ufasz gościom na forum niż opisom w systemie operacyjnym? :slight_smile:

Tak, bardziej ufam doświadczeniu użytkownika niż opisowi. :stuck_out_tongue: W10 po coś je tam trzyma mimo nowszych wersji które zainstalował.

I pytam się:

  • Po co je tam trzyma?
  • Dlaczego sam ich nie usunie?
  • A skoro sam ich nie usuwa to czy są one do czegoś potrzebne mu?
  • A jak nie są do niczego potrzebne to czy można je bezpiecznie usunąć?

Można usunąć. Służą do cofnięcia aktualizacji jeśli coś pójdzie nie tak. Teoretycznie same się usuwają po jakimś czasie dlatego masz ich tylko 8GB, a nie np. 50GB.
Nawet nie wiedziałem, że jest taka zakładka w tym nowym panelu sterowania :wink: Ja włączam oczyszczanie dysku przez ppm, właściwości, oczyszczanie dysku, oczyść pliki systemowe.

Żeby się tam dostać trzeba wejść do tego nowego panelu sterowania potem wybrać pamięć a następnie Pliki tymczasowe. A i tak jest błąd i jeszcze nie jest to dopracowane. Bo przy plikach tymczasowych mam wartość 2,48GB a jak się w nie kliknie to nagle pokazuje, że do usunięcia jest aż ich około 8GB.

Też tak zawsze robiłem. Ale tam właśnie nie ma opcji do usuwania po starych aktualizacjach (tak mi się przynajmniej wydaje) a z tego nowego panelu właśnie można usunąć te stare aktualizacje zastąpione nowymi wersjami.

Wejdź i sprawdź :wink: Ja nie sprawdzę, bo mam czysto.

Nie mam. Według oczyszczacza dysku mam w plikach tymczasowych tylko 2,5MB. W ogóle nie widzi tych 8GB które widzi ten nowy panel :thinking:
Bez%20nazwy-1

Nie kliknąłeś oczyść pliki systemowe :wink:

1 polubienie

Proszę mi tutaj nie facepelmeować bo ja umiem czytać i jak piszę, że w oczyszczaczu nie mam Windows Update to nie mam. Czytać jeszcze umiem i gdyby tam był to bym go na pewno znalazł. Założyłem, że skoro go tam nie ma to może ukrywa się pod pliki tymczasowe ale to też nie to.

No bo dalej nie wcisnąłeś guzika “Oczyść pliki systemowe” :joy:

No ale najpierw muszę zaznaczyć kwadracik co ma zostać oczyszczone a potem kliknąć tak to rozumiem :stuck_out_tongue:

Nie, jak to klikniesz to się otworzy takie samo okno, tylko dla plików systemowych. Teraz jest tylko dla zalogowanego użytkownika :wink:

Teraz tak. Masz rację. Mało intuicyjne to. :stuck_out_tongue:

Ja tam nic nie muszę kombinować.
Avast is beautiful :joy::joy::joy:

Po usunięciu stracisz możliwość usunięcia wszystkich aktualizacji Windows 10 zainstalowanych poprzez usługę Windows Update