Od czego zacząć naukę baz danych?

Zasadniczo pytanie jak w temacie. Tylko nie wiem w jakim programie się pisze takie bazy danych, wiem że jest MS Acces i jeszcze inne, ale który lepszy??Nie wiem czy mi się tylko wydaje, ale są chyba różne bazy danych np Oracle(nie wiem czy nie pomyliłem) jestem laikiem w tym i chciałbym się poradzić tych którzy piszą bazy danych(już tak bardziej profesjonalnie). I od czego wogóle zacząć?? Proszę, tylko nie mówcie, że znajdę w google.pl bo szukałem i nie mam pojęcia co się z czym je. Więc może podalibyście też jakieś stronki z których wy się uczyliście a może też jakieś dobre książki. Z góry dzięki.

Zacznij od mySQLa chyba najpopularniejsza bd. Ja preferuje naukę z książek.

Do poznania teorii baz danych to właściwie wszystko jedno, jakiego programu użyjesz. Możesz nawet MS Access, czy OpenOffice Base. Nie ma sensu instalować takich kobył jak MySQL. Jak już pojmiesz język SQL to wdedy zastanów się nad konkretną platformą softwarową, w zależności od Twoich potrzeb.

Ja polecam “SQL - szybki start” heliona, na wstępie jest opis jak używać m.in. MySql’a i Access’a. Sam Sql też jest całkiem jasno opisany.

polecam pozycje - paula wiltona - sql od podstaw. prosciej juz sql’a wyjasnic nie mozna. ksiazka bardzo dobra dla poczatkujacych. jak ja przerobisz, mozesz sie wziasc za cos bardziej skomplikowanego.

w ksiazce masz nawet wyjasnione etapy instalacji wiekszaci platform.

a na poczatek zainstaluj mysql

edit. a na stronie helionu - wydawcy ksiazki sa nawet kody do pobrania (w paczce zip), ktore sa omawiane w ksiazce. takze nie bedziesz musial klepac wszystkiego w bazie.