Od czego zacząć "programowanie"

Witam

Pewnie na tym forum już się przewinęło dużo takich jak ja a więc.

Mam nie dawno skończone 14 lat , chodze do pierwszej klasy gimnazjum na profilu sportowym < kompletnie nie trafiony wybór.

Interesuje się informatyką elektroniką oraz mechaniką ale moim największym hobby czy jak to by ująć jest informatyka.

Długo zwlekałem z nauką jakiegoś języka czasami łapałem jakieś tam podstawy c++ czy pawn (jest to język programowania map , skryptów na serwery samp" ale nigdy nie wiedziałem jak się za to zabrać.

Domyślam się , że tu jest dużo programistów którzy mogą mi pomóc a więc.:

  1. Od czego najlepiej zaczynać.

  2. Co jest potrzebne do opanowania danego języka.

  3. Czy matematyka jest ważna na jakimś poziomie zaawansowanym czy wystarczy tylko logika.

Z góry dzięki ;).

 

 

Jak jeszcze pracowałem jako nauczyciel informatyki i w gimnazjum uczyłem Logo (prosty język dobry dla dzieci) to 99,5% uczniów twierdziło że nudne.

  1. Zacząć od początku tzn każdy język jest dobry bo uczy myślenia programistycznego. Młodzi by chcieli zaczynać od końca tzn od razu dużo umieć nie umiejąc nic a tak się nie da.

  2. Myślenie programistyczne i matematyka. A tak ogólnie to każdy język wymaga tego samego czyli myślenia logicznego i matematyki. Nie traktuj że znasz dany język a innego nie. Będąc obytym w programowaniu to potem każdy język to tylko jakieś szczegóły i jego słowa ale myślenie takie samo.

  3. Znając poziom wiedzy obecnych uczniów szkół średnich to można krótko stwierdzić matematyka jest bardzo ważna i jeszcze raz ważna. Nawet działy które teoretycznie nie wiążą się z programowaniem uczą myślenia ścisłego co jest bardzo potrzebne. Uczeń który ma problem z maturą na poziomie rozszerzonym będzie miał problem z programowaniem.

Dzięki napewno skorzystam.

Najśmieszniejsze jest to że moja średnia z matematyki to ok 2.60 a na testach zadania na logike zawsze rozwiązuje na 100% .

Tak czy inaczej napewno nigdy nie zostawie informatyki zawsze znajomi jak mają jakiś problem to najpierw idą do mnie a dopiero później do serwisu ale ta druga opcja raczej się nie zdaża :D.

Dopiero teraz widzę o jakiej logice piszesz. Taka logika niewiele ma wspólnego z programowaniem. Wcześniej myślałem że piszesz o logice matematycznej ale ty o tym jeszcze nie masz pojęcia :slight_smile:

Też mam 14 lat ale mogę ci chyba doradzić :slight_smile:

 

1.Od czego najlepiej zaczynać.

 

Ja zaczynam od języka C++ można się go uczyć tutaj: http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-C++/Poziom-1/24

Kiedyś w szkole podstawowej na płycie od informatyki był darmowy program Scratch w którym mniej więcej mogliśmy programować własne rzeczy. Możesz sobie sprawdzić bo jest za darmo.

 

  1. Co jest potrzebne do opanowania danego języka.

 

Na pewno pojęcia które piszesz (w sensie programujesz) oraz wybór programu i środowiska. Ja polecam C++ i program Code Blocks.

 

Niestety mam jeszcze bardzo małe doświadczenie ale dalej się uczę.

Jak uczysz się c++ to zobacz na youtube kurs Mirosława Zelenta wszystko dobrze wytłumaczone

. Pozdrawiam

  1. Od wyboru języka

  2. Praktyka

  3. Jasne, że jest ważna - algorytmy