Od czego zacząć projektowanie stron?

Od czego zacząć jeśli chciałbym projektować strony internetowe nie tylko w htmlu. Mam program pajaczek podstawy znam w jakim kierunku rozwijać swoja wiedzę , może jakieś ksiażki poradzicie.

Radze zacząć od tego co to jest CMS

@up Myślę, że chłopak chciałby sam pisać strony, nie składać z klocków.

 

Mówimy o interaktywnych stronach, z logowaniem itp? Dobrym wyborem jest PHP. Będziesz potrzebował do niego jakiegoś serwera, bo nie odpala się on jak html z pliku. Fajną “paczką” do startu jest XAMPP. Gdy go już zainstalujesz, będziesz potrzebował 2 modułów z niego: Apache i MySQL. Przydałby się też inny edytor, polecam Notepad++.

Pliki z rozszerzeniem .php wrzucasz do C:\XAMPP\htdocs, a odpalasz przeglądarką wchodząc na 127.0.0.1 bądź localhost.

 

Bazą danych MySQL zarządzasz z adresu localhost/phpmyadmin.

 

Co do nauki- znasz już jakieś języki programowania? Nie mówię o HTML, mówię o czymś w stylu C z pochodnymi, pythonie itp? Jeśli tak, ściągnij sobie jakiś projekt w PHP, napisz do mnie prywatną wiadomość, to mogę Ci podrzucić jakiś swój mało skomplikowany. Jeśli nie, to polecam videoarty UW-TEAM.

 

Najpierw skup się na samym PHP, zapytania do bazy danych możesz “pociągnąć” z szablonu, jakich w sieci pełno, są bardzo proste.

 

Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek pytania, możesz walić do mnie osobiście- napisz na priva, to podeślę Ci jakiś kontakt do mnie.

@pionner

Zakmówiłem przed chwilą jakąś książkę  odnośnie php - to kurs podstawowy nie pamiętam tytułu. Zobaczymy co z tego wyniknie , zainstaluje notatnik aby tam pisać kod. W razie problemów będę pytał na forum. Pozdrawiam

Okej:)

Polecam Ci się jednak zapoznać tak czy inaczej z filmami Unknowa (ten z uw-team). N prawdę fajnie tłumaczy;)

W skrócie:

 

  • HTML do zbudowania szkieletu strony

  • GIMP (co kto woli) do zbudowania makiety strony, pocięcia itd

  • CSS do ostylowania. CSS 3 stale mnie też zaskakuje swoimi interaktywnymi możliwościami

  • JavaScript i JQuery, aby strony były interaktywne

  • PHP do zautomatyzowania procesów, dodania backendu, kontaktów z bazą danych, budowania ficzerów typu logowanie na stronie, aplikacje webowe, kontakty z różnymi API itd. Powiedzmy, że tu siedzi mechanika witryn

 

Jak widzisz - budowanie stron WWW, takich kompleksowych - wymaga poświęcenia czasu i nauki. Świetne strony można już budować za pomocą HTML5 i CSS3 - oba mają już fajne możliwości. Niemniej do ich ożywienia musi być JavaScript (nakierowaine na JQuery) a do automatyzacji PHP.

 

Ogólnie czasem nawet się zastanawiam, czy pisanie tradycyjnych aplikacji stacjonarnych nie jest nawet prostsze (nie trzeba rozmieniać się na na parę języków) :wink:

 

EDIT: Moda teraz też taka, aby strony WWW budować na bazie gotowego CMS. Zwykle za bazę służy Wordpress (używa się też jeszcze choćby Drupala czy Joomli, ale tak naprawdę wszędzie niemal zobaczysz WP właśnie). Ma to logikę i jest to dla firm webmasterkich fajna droga na skróty - mają praktycznie na starcie gotowy silnik, tylko dopiszą ewentualnie moduły, zaimplementują oprawę graficzną i wsio. Też by się tego trzeba nauczyć. Usprawnia i przyśpiesza to pracę, jednak pisząc tradycyjnie od zera - od samego początku to Ty masz kontrolę nad stroną i piszesz od zera jak chcesz, a nie naginasz dopiero gotowy silnik pod swoje potrzeby, wgryzając się w jego budowę i pisząc specjalnie pod silnik. Co kto woli. Znając WP i PHP można wkręcić się na posadę jego programisty, bądź ogólnie agencji specjalizującej się w stronach na WP. PHP może posłużyć Ci też do pisania oraz sprzedaży modułów np. dla PrestaShop, także ogólnie wiedzę z tego zakresu można przekierować nawet poza strony WWW, ale chyba za daleko już wybiegam :slight_smile:

 

Ogólnie podstawa - czasami to wszystko jest strasznie zakręcone (szczególnie JavaScript), więc będziesz miał niejedną chwilę zwątpienia. Po prostu się nie dawaj :slight_smile: I przede wszystkim musisz znaleźć sobie jakiś cel w tym wszystkim, dla którego w ogóle się tego uczysz.

 

Zacznij od zapoznania się ze standardami i specyfikacjami całego ambarasu w jaki chcesz się wpakować na własne życzenie :wink:

www.w3.org/standards

Albo od książki Bartosza Danowskiego (ćwiczenia HTML5) - jest tania, świetnie napisana i wprowadzi Cię w solidne podstawy z HTML5 i CSS3, po których śmiało ruszysz dalej. Od JavaScriptu polecę też Ćwiczenia Praktyczne autorstwa Marcina Lisa bodaj. Do PHP czy JQuery nie miałem już takiego szczęścia jak do książek o JS i HTML5. Przygotuj się jednakże, że książki o PHP i JS będą często prezentowane na przykładzie…zadań matematycznych, wplecionych do kodu danego języka. Nigdy tej metodologii nie rozumiałem, bo nigdy nie chciałem uczyć się matematyki na podstawie programowania tylko po prostu pisać użyteczne aplikacje, ale widać takie jest zafiksowanie na tym tle :wink: Uważam, że da się takie książki pisać na bardziej ludzkich przykładach. Czuj się ostrzeżony :wink: Oczywiście ma to pewną logikę, ale niektórzy autorzy wręcz przesadzają i lepiej wydaliby książki z serii “matematyka w programowaniu” (np. Andrzej Kierzkowski: PHP5. Tworzenie stron WWW).

 

Jako wprowadzenie do Wordpressa, Komputer Świat miał ze 2-3 lata temu książkę o Wordpressie. Nie ukończyłem jej całej, jednak fajnie wprowadza do tego CMS.

Pamiętasz może pełny tytuł tej książki o Wordpressie?

A po co ci ta książka? Wordpress w ciągu 2lat zmienił się drastycznie i książka byłaby w większości bezużyteczna. Jeśli szukasz poradnika do WP to tylko wp CODEX czyli oficjalna dokumentacja od wp z bardzo łopatologicznym tłumaczeniem. Jeśli szukasz czegoś po polsku to tylko książka od Smashing Magazine! z Helionu się do czegoś nadaje. 

 

To ta: http://www.komputerswiat.pl/czasopismo/najnowsze-numery/2011/01/biblioteczka-eksperta-12011.aspx

 

Można kupić na Allegro za parę zł.

 

 

Książka ta nie jest poradnikiem dewelopera Wordpressa. Raczej wprowadza do tego, czym jest Wordpress, jakie ma ograniczenia, co trzeba wiedzieć aby zacząć pisać moduły, podstawowe znaczniki Wordpressowe, jak publikować na Wordpressie czy jak zabrać się do tworzenia własnego stylu. Czyli coś, z czym można ruszyć do Worpdressa a reszta wyjdzie w praniu. To nie jest “od zera do kodera”, tylko “od zera do podstaw edycji Wordpressa”.

 

Kiedy ja ją kupiłem to była aktualna - przeleciałem jednak wzrokowo przez nią niedawno i nadal uważam, że do nauki podstaw - nadal jest OK, tym bardziej, iż idzie wyrwać ją za 5zł.

Moim zdaniem lepiej niż książka mogą pomóc poradniki dostępne w internecie - bo po prostu są bardziej na bieżąco, z tym co się dzieje. Książka szybko się zdeaktualizuje.

Super są też tutoriale!

Człowiek pyta o elementarne podstawy a wy go odsyłacie do nauki PHP. Tworzenie stron to już tak obszerna dziedzina wiedzy, że nie da się tego ogarnąć szybko. Trzeba to robić metodą małych kroczków. Więc najpierw nauka html i css (mnóstwo poradników w sieci), co nieco na temat projektowania layoutów, potem jakiś prosty CMS typu open source. Dopiero wtedy PHP, jeśli rzeczywiście będzie potrzebne. Zresztą nauka PHP do poziomu, na którym będzie można pisać bardziej zaawansowane aplikacje potrwa kilka lat.

Przecież sam napisał, że kupił podręcznik do PHP, więc wychodzi na to, że postanowił od razu zacząć z przytupem. Ja też uważam, że lepiej zacząć od CMSów, ale jego wybór.

No, co racja, to racja - teraz strony responsywne są najlepszą opcją, bo ludziom łatwiej się przegląda strony na smartfonach, które zawsze mają pod ręką, niż na komputerach, czy laptopach, które muszą specjalnie w tym celu włączyć. Więc jeśli strona się nie wyświetla prawidłowo na urządzeniach mobilnych to ruch na stronie spadnie.