Od czego zacząć przygodę z grafiką?

Witam. Jestem w klasie informatycznej (2 klasa). W przyszłym roku dojdzie mi przedmiot o nazwie ‘Multimedia i grafika komputerowa’. Chciałbym już coś wiedzieć na ten temat. Może mi ktoś doradzić od czego powinienem zacząc? jakimi programami powinienem umieć się obsługiwać? co wgl będzie na tym przedmiocie…? z góry dzięki ;]

pobaw się Adobe Flash 8/CS oraz Gimp na dobry początek :slight_smile:

Jak chcesz się przygotować przede wszystkim pod kontem przyszłorocznych zajęć to dowiedz się jaki konkretnie programy będziecie przerabiać i od nich zacznij. Zapewne będą to najbardziej popularne: CorelDraw do wektorów i Photoshop do rastrów.

Gimp to dobry pomysł jak chcesz zacząć naukę na legalnym oprogramowaniu, darmowym rozwiązaniem do wektorów jest Sodipodi albo Inkscape.

Tylko że CorelDraw i Photoshop są płatne. Corel jeszcze cena w miarę ale PS CS4 nawet w wersji dla studenta to kosmos bo ponad 800zł. To jest coraz mniej śmieszne. Założę się PS CS 5 będzie kosztował grubo ponad 1000zł w wersji dal studentów.

Gimp ewentualnie Photoshop ale cena jest rozwalająca.

To prawda, dlatego napisałem również:

Nikt nie kaze kupowac calego CS4/5, niech kupi Photoshop Elements 8, spokojnie mu wystarczy na chwile obecna.

Polecam też Blendera do 3d (to co ma tak malutki program po prostu wymiata). Odradzam - Corela i wszelkie pokrewne programy w sensie nazwy :slight_smile:

do 3d polecam 3d studio max (o cenę nie pytaj bo to kosmos). w blenderze jest dużo rzeczy schowanych (program bezpłatny, przez co interfejs nie jest zbyt przyjemny i trochę czasu ci zajmie zanim przestaniesz się w nim gubić). Co do 3ds max jest sposób żeby go mieć za darmo. Ściągasz triala i instalujesz go na wirtualnym systemie. i tak co miesiąc. od wersji 2008 max wcina się w dysk, i nie wystarczy sformatować jednej partycji tylko trzeba cały dysk. Jest wiele legalnych sposobów, ja podałem najprostszy.

U mnie w szkole właśnie na tym przedmiocie przerabiamy oczywiście GIMP-a i Corel DRAW.

Dlatego polecam Ci zacząć od tych programów. GIMP jest darmowy więc oczywiście nie ma problemów, a Corel nie jest drogi.

Jasne jest, że GIMP nie zastąpi Photoshopa, ale może dać jego namiastkę.

Poczytaj sobie o: rodzajach grafiki, formatach plików, barwach.

I jeszcze jedno: życzę Ci cierpliwości do GIMP-a, bo praca z nim nie należy do najprzyjemniejszych… :smiley:

ja bym proponowal odrazu photoshopa cs2 do tego jakies triale do nauki i gites bedzie :stuck_out_tongue: ja tak zaczynałem :slight_smile:

Dodane 05.01.2010 (Wt) 17:36

a co chodzi o gimp’a to wedlug mnie photoshop bardziej zrozumialy i wygodniejszy jest :slight_smile: i tyle na ten temat :slight_smile: :lol:

Absolutnie nie Gimp! Zacznij od Photoshopa CE lub CS a następnie np. Illustrator albo Corel