Od czego zacząć?

Witam! Mam 15 lat i brak jakichkolwiek zajęć z infy w szkole. Nauczyłem się przez neta css, html i php. Co dalej? Chciałbym się nauczyć pisać aplikacje na komputer lecz nie wiem jaki język wybrać… Nie wiem, który jest teraz najlepszy i najpopularniejszy. Nie wiem, który kurs w necie jest najskuteczniejszy (z html i css to http://www.kurshtml.boo.pl, a php to http://www.php.net ale teraz gdzie i co)… Od czego zacząć? Pomożecie? :roll:

Ps. Do tej pory korzystałem z Notepad++ czy można go wykorzystywać jako kompilator?

Wieele tematów tego typu było: post2157268.html?hilit=czego%20zacz%C4%85%C4%87#p2157268

Każdy powie Ci co innego, więc w sumie nie ma dużego sensu pytać. Ja polecam zainteresować się C/C++.

Eeee? Czy edytor tekstu to kompilator? Raczej nie…

Najlepiej to szlifować to co już się uczyłeś :slight_smile:

czyli dalej w webmastering bo php nie napisze chyba nic na kompie (tzn. aplikacji)?

________________________________________________________________________________

A jaki inny ,inteligentny język" (tzn coś jak php), który móglbym wykorzystać na serverze? (jakim językiem stworzona jest np. taka strona http://ll.rapidhail.pl/ pobiera ona info z serwerów et… jak?)

__________________________________________________________________________________

A jak myślicie czy gdzieś za 10 lat będzie można za to żyć? :smiley:

Czemu nie? Poszukaj WinBinder w google.

Wg mnie PHP ledwie się nadaje do tworzenia stron, nie róbmy z niego jeszcze języka do ogólnych zastosowań!

Ja polecałbym zajęcie się na początek ogólnie nauką programowania obiektowego, najlepiej Javy lub C#, a potem dopiero poznawać ich zastosowania (czy to do tworzenia aplikacji netowych, okienkowych czy dowolnych innych).

Aplikacje w PHP można pisać w Winbinder lub w PHP-GTK z tym że ta druga opcja działa prawie wszędzie a do uruchomienia aplikacji z winbindera na linuxie potrzebny jest emulator np. wine. Ja polecam winbindera, jest prosty oile znasz angielski, bo pomoc jest po EN.

Na studiach maltretują studentów każąc im pisać aplikacje w C++ i jego chorym gui (ręcznie a nie za pomocą komponentów)… C++ polecam, dla terminali (sprawdza się) i działa rewelacyjnie szybko (chcesz szybciej? pisz w C). Natomiast aplikacje okienkowe łatwiej jest pisać w Javie niż w C++. No chyba że w prawdziwych graficznych środowiskach jak: Borland C++ Builder lub MS Visual C++ (builder jest łatwiejszy). Jednym z prostszych języków do pisania aplikacji okienkowych jest Visual Basic (w C się bardziej namęczysz). Tyle że osobiście nie lubię basica i piszę w nim tylko makra dla excela. Na początek możesz wybrać właśnie Microsoft Visual Basic lub Borland Delphi (PASCAL). Zresztą obecnie jest taki wybór języków…

Jak nie znasz angielskiego to zapomnij o aplikacjach okienkowych w PHP (zamęczysz się). Lepiej zabierz się za VB, Delphi lub C++Builder’a.

C itak będziesz musiał się nauczyć jak pójdziesz na studia techniczne lub związane z informatyką.

C# osobiście nie znam, ale koledzy w nim pisali i bardzo sobie chwalili. Ponoć jest nawet prostrzy od javy.

PASCALa nie polecam, bo nie znoszę tych “begin” i “end.”, ale to kwestia przyzwyczajenia, niektóre rzeczy pisze się łatwiej niż w C.

Jeśli wybierzesz język JAVA to polecam środowisko Eclipse. Natomiast kolega polecał mi przejście na Adobe AIR, ponoć jest jednym z najłatwiejszych środowisk do pisania aplikacji. Piszesz tam między innymi w Action Script (język dla Flasha) lub czymś zbliżonym (sam się nie bawiłem tym narzędziem, więc wybaczcie).

@…:

To podaj lepszy darmowy przykład języka… PHP nadaje się całkiem dobrze do tworzenia dynamicznych stron, a nie “ledwie”. Pokaż mi coś co da się zrobić w asp a nie jest osiągalne w php. Słyszałem już teorię, że za kilka lat PHP przestanie istnieć a asp zajmie całkiem rynek. Tyle że by robić cokolwiek w asp potrzebny jest drogi komercyjny serwer i certyfikat. Do PHP wystarczy FOXcase (taki mini serwer z linuxem - posiadam taki ale w obudowie tuxcase) i pendrive no i oczywiście jakieś łącze z netem. Spróbuj odpalić ASP lub inne konkurencyjne języki (za wyjątkiem Perla) na takim mikro sprzęcie jak FOX board.

Dodane 05.11.2009 (Cz) 12:49

No i zapomniałem…

Jak już jeden kolega wcześniej wspomniał, Notepad++ to nie jest kompilator tylko edytor. PHP nie podlega kompilacji, to jest język interpretowany a nie kompilowany.

Ja korzystam z Notepad2, jakoś mi Notepad++ nie przypadł do gustu. Kiedyś miałem NotatnikSP, ale wywalał się na zbyt dużym kodzie, zresztą nie wspierał Unicode (póki miałem win98 był rewelacyjny).

Gdybyś kiedyś potrzebował wyeksportować kod z kolorowaniem składni do Worda to polecam: PNOTEPADa

Tyle że nie działa dla PHP. Rozwiązaniem jest funkcja: highlight_file(), tyle że nie zawsze da się dobrze jej wyniki wstawić do WORDa. Do tego celu mam prosty konwerter, którego działanie można zobaczyć tu.

Nie wiem jakiego środowiska używasz do odpalania PHP, ale ja polecam XAMPP. Jest zdecydowanie lepszy niż polski krasnal i posiada zainstalowaną większość ciekawych bibliotek (przewaga nad czystym Apache’m). Posiada właściwie wszystko by odpalić własny serwer (Apache, MySQL, FTP) na windowsie lub linuxie. Zresztą na windowsie działa nawet z pendrive’a.

To, co można osiągnąć w ASP można też osiągnąć w PHP, a nawet asemblerze. Pytanie tylko w jakim czasie i jakim kosztem.

Wady PHP:

  • dynamiczne typowanie;

  • niekoniecznie obiektowy;

  • bałagan w funkcjach standardowych.

Poza tym ma sporo zalet, takich jak: niski próg wejścia, sporo darmowych bibliotek, wiele darmowych bądź tanich serwerów. Jest tak prosty, że bardzo często uczy złych nawyków i wiele osób, które go poznały, nie jest się w stanie już nauczyć niczego innego.

Coś w temacie: http://ferrante.pl/2007/07/07/mamo-umiem-php/

E?

Żeby zrobić cokolwiek w ASP.NET potrzebujesz Visual Web Developer, nawet w darmowej wersji. Żeby hostować potrzebujesz sprzęt + system operacyjny z IIS (czyli wydatek ok. 500zł) bądź też wykupić hosting zewnętrzny, jest też kilka darmowych.

A wiesz, co naprawdę jest drogie? Ludzka praca.