Od czego zależy ilośc obrotów wentylatora procesora?

(Marcin0392) #1

Chciałbym się dowiedzieć od czego to zależy. Mam boxowski wentylator do procesora (widać w podpisie) Raz obroty wynoszą 3200 RPM a raz dochodzi nawet do 4400 RPM. Co powoduje taki wzrost obrotów. Przy tych wyższych komp glośniej chodzi a ja tego nie lubię. Z tego co zauważyłem duże obroty są w gorące dni. ALe wątpie aby to była przyczyna.

(Mateusz 931) #2

Myślę że są to objawy tego że kiedy procesor osiąga większą temperatura wentylator włącza wtedy automatycznie większe obroty.

(Marcin0392) #3

Procesor ma cały czas taką samą temp. Okolice 45 stopni

(Mateusz 931) #4

Ma taką samą gdyż kiedy ma większa wtedy boxowik nadaję większymi obrotami :slight_smile: I utrzymuje stałą temperaturke.

(system) #5

destroy nierozumiesz co on napisał ?? okolice 45 oC to i tak dużo ale żeby wiatrak dostał takich obrotów to musiałby przynajminiej o 10 oC w góre pujść a to by było za dużo czym zprawdzasz obroty ??

(Marcin0392) #6

Everestem. A po drugie to słychać

(system) #7

Everest moze przekłamywać, patrz w biosie :] Prawdopodobnie w biosie jest tak ustawione - pokombinuj. Ja kiedyś tak miałem że po instalacji everesta/speedfana wiatrak na procesorze sie zatrzymywał a pod odinstalowaniu tych programów działał :] <- wie ktoś dlaczego?

(system) #8

wzrost napięcia podawanego na wiatrak spowodowana zwiększeniem się temperatury procesora, typowe dla amd, regulacji prędkości obrotów dokonujesz w BIOSIE.

to raczej nie możliwe, chyba że w BIOSIE była możliwość wyłączenia całkowiteko napięcia (lub obniżenia do takiej wartość) przy której wiatrak przestawałsię kręcić, spowodowana bardzo niską temperaturą procesora np poniżej 30stopni.

(system) #9

Proc miał 29C :stuck_out_tongue: fakt