Od czego zależy ilośc obrotów wentylatora procesora?

Chciałbym się dowiedzieć od czego to zależy. Mam boxowski wentylator do procesora (widać w podpisie) Raz obroty wynoszą 3200 RPM a raz dochodzi nawet do 4400 RPM. Co powoduje taki wzrost obrotów. Przy tych wyższych komp glośniej chodzi a ja tego nie lubię. Z tego co zauważyłem duże obroty są w gorące dni. ALe wątpie aby to była przyczyna.

Myślę że są to objawy tego że kiedy procesor osiąga większą temperatura wentylator włącza wtedy automatycznie większe obroty.

Procesor ma cały czas taką samą temp. Okolice 45 stopni

Ma taką samą gdyż kiedy ma większa wtedy boxowik nadaję większymi obrotami :slight_smile: I utrzymuje stałą temperaturke.

destroy nierozumiesz co on napisał ?? okolice 45 oC to i tak dużo ale żeby wiatrak dostał takich obrotów to musiałby przynajminiej o 10 oC w góre pujść a to by było za dużo czym zprawdzasz obroty ??

Everestem. A po drugie to słychać

Everest moze przekłamywać, patrz w biosie :] Prawdopodobnie w biosie jest tak ustawione - pokombinuj. Ja kiedyś tak miałem że po instalacji everesta/speedfana wiatrak na procesorze sie zatrzymywał a pod odinstalowaniu tych programów działał :] <- wie ktoś dlaczego?

wzrost napięcia podawanego na wiatrak spowodowana zwiększeniem się temperatury procesora, typowe dla amd, regulacji prędkości obrotów dokonujesz w BIOSIE.

to raczej nie możliwe, chyba że w BIOSIE była możliwość wyłączenia całkowiteko napięcia (lub obniżenia do takiej wartość) przy której wiatrak przestawałsię kręcić, spowodowana bardzo niską temperaturą procesora np poniżej 30stopni.

Proc miał 29C :stuck_out_tongue: fakt