Od czego zależy siła sygnału połączenia bezprzewodowego?

Łączę się z Internetem bezprzewodowo, poprzez kartę radiową Ralink WLAN Card i antenę czaszową. Od jakiegoś czasu zauważyłem i to mnie zastanawia, że w systemowym trayu w ikonce połączenia siła sygnału tego połączenia jest na ogół niska, sporadycznie zmienna. Wcześniej u mnie siła ta była z reguły wysoka a nawet znakomita choć jak zaobserwowałem zmienna raz taka, raz inna - oczywiście w pewnych dłuższych odstępach czasu. I powstaje pytanie - czy siła sygnału połączenia sieciowego ma jakikolwiek wpływ na jakość Internetu, wyświetlania stron itd., no i czy i co ja mogę z tym ewentualnie zrobić ? U mnie jakość Internetu jest niezła, taka sobie ale mogłaby być lepsza więc dlatego zapytuję czy to może ma na tę jakość wpływ ? Nie zauważyłem by siła niska i wysoka w jakiś znaczący sposób się od siebie różniła, ale oczywiście mogę się mylić o ile rzeczywiście to jest właśnie to. A czy może niewłaściwe ustawienie anteny lub ewentualnie jej gorsza jakość fizyczna też mogą mieć tu znaczenie ?

Co masz na myśli mówiąc “jakość Internetu”? Chodzi Ci o prędkość wyświetlania stron, ściągania plików czy coś innego?

Generalnie nie mylisz się w rozważaniach. Mamy do czynienia z przesyłem cyfrowym, czyli albo on jest (1), albo go nie ma (0). Stąd parametry przesyłu przy słabym sygnale nie ulegają zmianie, natomiast przy bardzo słabym sygnale (np. warunki atmosferyczne) po prostu może dochodzić do przerw w przesyle, czyli “0”.

Jest tu jednak jeden wyjątek, kanał (częstotliwość), na którym masz przesył internetu nie powinien być zajęty przez inną linię (“obcą”). Może dojść wówczas do interferencji zniekształcających “Twoją” linię, no i przerw w transmisji (“0”) nawet przy silnych sygnałach.

Siła sygnału zależy chociażby od odległości. W przypadku sieci działających w paśmie 5GHz, zasięg sieci jest mniejszy, w przypadku pasma 2,4GHz zasięg jest większy, jednak każda przeszkoda (np. ściana) tłumi ten sygnał i jest on słabszy. Im dalej jesteś od AP, tym sygnał jest słabszy. W przypadku sieci działających w paśmie 2,4GHz problemem jest zbyt duża jego popularność w przeciwiństwie do pasma 5GHz, w tym przypadku dostępnych ogólnie jest 14 kanałów, ale tylko 3 z nich się na siebie nie nakładają, w przypadku istnienia wielu sieci bezprzewodowych jest prawie niemożliwe znalezienie kanału, który nie będzie się nakładał z innym, a to prowadzi do zakłóceń.

Pozdrawiam!

Generalnie rzecz biorąc wszystko zwłaszcza jednak o te podstawowe czyli prędkość wczytywania stron, szybkość ładowania plików video czy brak problemów z różnymi dodatkami czy wtyczkami itd.

Dziękuję ci za to spostrzeżenie, zupełnie o tym nie myślałem a to może mieć tu kapitalne znaczenie.

W okienku mojej karty sieciowej -> SiteSurvey -> SSID jest tam oprócz mojego jeszcze kilka innych identyfikatorów sieciowych. Czy może tutaj dochodzić do konfliktów lub nałożenia się na siebie tych identyfikatorów ? Czy może raczej chodzi o zupełnie inny sygnał, z innej, obcej sieci ?

Jest też coś takiego jak konflikt adresów sieciowych, miałem kiedyś nawet coś takiego, ale to chyba już coś zupełnie innego.

Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne to pełna zgoda. Ja natomiast chciałbym powiedzieć nieco inaczej, że to z powodu właśnie warunków atmosferycznych (silny wiatr) kiedyś u mnie nie było w ogóle połączenia. Był u mnie wtedy ktoś od dostawcy i okazało się, że chyba skręciło antenę (antena jest czaszowa z konwerterem i znajduje się na szczycie dachu a więc w nieosłoniętym, najlepszym u mnie miejscu) i trzeba było ją nastawić i konfigurować połączenie. Również SSID wtedy zmienił się na inny. Jednak przed tym zdarzeniem siła sygnału była o ile pamiętam wysoka do znakomitej a po nim i obecnie jest niska. Czy możliwe, że nie została ona należycie skonfigurowana i stąd jest niska ?

Odległość wykluczam - jest niewielka.

Zakłócenia spowodowane przez zasłonięcie przez jakiś obiekt też raczej wykluczam.

Natomiast choć nie daję w to większej wiary, ale czy teoretycznie nawet najmniejsza zmiana położenia nadajnika sygnału może zniekształcać sygnał radiowy ?

O to mi chodzi tyle, że nadawany na tym samym kanale. Aby to stwierdzić pobierz i uruchom mały tester “WirelessNetView”: http://www.nirsoft.net/utils/wirelessnetview.zip Ujrzysz tam zarówno swój punkt dostępowy (SSID), jak i inne. Sprawdź kolumnę “Chanell Number”. Będzie idealnie, jeśli wszystkie widoczne, “obce” punkty dostępowe będą na innych kanałach, niż Twój.

Ok. mam, które opcje wybrać by to sprawdzić ?

Siła sygnału ma zasadniczy wpływ na jakość połączenia internetowego. Zależy od mocy nadajnika, czułości odbiornika, odległości i środowiska w jakim rozchodzą się fale radiowe. Na przykład w wodzie tłumione są inaczej niż w powietrzu.

Jeżeli na drodze pomiędzy Tobą a nadajnikiem Twojego dostawcy wyrosła kępa drzew to sygnał może być zakłócany, jeśli sąsiad nadaje na tej samej częstotliwości również może pogarszać się jakość Twojego połączenia. Być może antena zeszła lekko z kursu pod wpływem warunków pogodowych :wink:

Jeżeli posiadasz “parabolkę” antenkę podobną do satelitarnej to w zasadzie nie ma się tam co zepsuć i taka antena będzie sprawna przez wiele lat. Sprawdzić warto natomiast końcówki kabla antenowego ponieważ lubią poryć się warstwą utlenionego metalu.

Żeby sprawdzić jakość połączenia wykonaj prosty test. Start -> uruchom -> cmd, wpisz ping -n 100 dobreprogramy.pl Jeśli podczas testu ping będzie zbyt dłuży lub zostaną utracone jakieś pakiety to znaczy, że nie jest dobrze.

Aby poprawić jakość połączenia możesz skrócić kabel antenowy, przejść na 5GHz(praktyczni nie mają na nią wpływu zmienne warunki pogodowe), zamontować mocniejszy AP, zmienić antenę na taką, która zbiera mniej zakłóceń czyli na przykład yagi.

Twój dostawca może też “podpinać” do tego samego nadajnika zbyt wielu odbiorców i internet zwalnia z powodu przeciążenia łącza, z winy dostawcy. To bardzo popularna praktyka w Polsce :slight_smile:

Ok. przejdę do tego, ale ja jeszcze o WirelessNetView. Otóż włączam plik wykonywalny WirelessNetView.exe i moim okienku programu jest pusto. Czy robie coś źle, czy to jest stan faktyczny ?

Jeśli używasz kartę sieciową bezprzewodową , połączoną z anteną, to powinieneś ujrzeć co najmniej jedną pozycję, tj. SSID (nazwę) Twojego punktu dostępowego, z którego korzystasz. Natomiast jeśli akurat korzystasz z innej, niż bezprzewodowa, karty sieciowej, to w oknie programu faktycznie będzie pusto.

Korzystam jak już mówiłem z karty bezprzewodowej, a w okienku pusto :?: :?:

Jeśli masz system nowszy, niż Windows XP, wystarczy uruchomić wiersz poleceń i wpisać w nim takie polecenie.

netsh wlan show all

Powinno Ci pokazać wszystkie widoczne sieci, a przynajmniej te punktu dostępu, które rozgłaszają swój SSID (w innym przypadku należy użyć jakiegoś sniffera, aby wykryć sieć ukrytą) oraz kanały, na których działa sieć. W przypadku pasma 2,4GHz dostępne są tylko 3 kanały spośród 14, które się na siebie nie nakładają, jeśli w okolicy istnieje wiele sieci, działających na różnych kanałach, jest to praktycznie niemożliwe, aby sieci na siebie nie nachodziły, dlatego wybierz taki kanał, na którym działa najmniej sieci, a jeśli masz taką możliwość wybierz co 5 kanał.

Pozdarwiam!

Z testu wynika, że ping leci raczej szybko bo średnio 21 ms, 0 utraconych pakietów - to chyba dobrze.

To jest raczej dla mnie cały zestaw pobożnych życzeń, musiałbym raczej pogadać z dostawcą bo antena z oprzyrządowaniem to jego własność.

Cóż, “wierzę”, że tak właśnie niestety może być, ale na to to ja już nie mam wpływu.

Mam XP. W mojej karcie pisze, że jestem na kanale 13. Jak sprawdzić na jakim paśmie jestem i je zmienić ?

Pasmo zależy od standardu w jakim działa karta sieciowa i od tego w jakim standardzie ustawiony jest tryb pracy AP (a, b, g, n lub mieszany).

Ping stnadrdowo wysyła małe pakiety, sprawdź jak sobie radzi łącze z większymi pakietami, pingując bramę sieciową lub inny komputer w sieci (nie ma sensu pingować serwerów dużymi pakietami, gdyż serwery często odrzucają takie pakiety).

ping -n 10 -l 40000 adres_ip_bramy

Pozdrawiam!

Dobrze ale jak mogę to sprawdzić ?

Czy możesz raz jeszcze wpisać to polecenie ping ? Nie jestem pewien czy dobrze wpisałem znaki, czy między nimi wstawiam spacje ? Sprawdziłem na próbę i wyszło, że 10 na 10 pakietów jest utraconych ? Ale może popełniłem błąd w poleceniu ?

Wystarczy, że wiesz w jakim standardzie działa twoja karta sieciowa. Niestety nie mam w chwili pisania postu dostępu do Windowsa, ale np. u mnie na Linuksie pokazuje mi w statusie sieci, że karta działa w standardzie G i jest zgodna ze standardem B. Wiekszość kart sieciowych działa na pasmie 2,4GHz i prawdopodobnie u Ciebie też tak będzie.

Powinno być tak: ping(spacja)minus(bez spacji)en(spacja)dziesięć(spacja)minus(bez spacji)el(spacja)czterdzieści tysięcy(spacja)adres_ip_bramy.

Pozdrawiam!

No więc w Google wyczytałem, że jestem prawdopodobnie w standardzie IEEE 802.11. Dla mojego obecnego kanału 13 średnia częstotliwość kanału to ok. 2.4 GHz a więc nie wiem czy stąd wniosek że jestem w standardzie 802.11 a, b, g czy n - bo tylko takie są dostępne w Polsce.

Ale w jakich ustawieniach można by to znaleźć i ewent. zmienić w Windows ?

Co do pingu - tak dziękuję za powtórzenie polecenia - wcześniej dobrze je odczytałem i wynik ten sam czyli 10 na 10 pakietów utraconych, to chyba niedobrze.

Jeśli wpisałeś tą komendę

netsh wlan show all

to przy każdej wykrytej sieci widoczny jest Typ radia, po czym rozpoznać można, na jakim standardzie działa sieć.

Wpisałem tak jak podałeś, ale pokazał, że albo nie znalazł hosta netsh, albo nie znalazł polecenia wlan show all. Jesteś pewien, że to poprawna komenda ?

Dlatego pisałem, że jeśli masz system nowszy, niż Windows XP, to możesz sprawdzić poleceniem netsh wlan, na Windowsie XP to polecenie nie działa, działa dopiero na systemach Vista i nowszych. Wystarczy uruchomić NetStumbler i on Ci pokaże różne informacje na temat wykrytych sieci bezprzewodowych, w tym na jakich kanałach działają.

Pozdrawiam!