Od jakiego języka zacząć?

Witam tak jak w tytule tematu powiedzcie mi od jakiego języka programowania stron internetowych warto zacząć?? 

1.HTML

2.CSS

3.JS(jQuery)

4.PHP + MySQL

Zamiast PHP możesz zobaczyć sobie Pythona lub Ruby-ego.

Jakieś strony?? Książki do nauki pythona?? :slight_smile:

Na początek może być:

 

http://pl.wikibooks.org/wiki/Zanurkuj_w_Pythonie

html i css to nie języki programowania.

Jeśli uczysz się czegoś popularnego wygodniej jest korzystać z neta.

Przemyśl sobie co chcesz zrobić i szukaj w manualu a w razie problemów z działaniem w google.

Ew poprzeglądaj tematy na forum i rozwiązuj problemy nie zaglądając w rozwiązania innych. Ja proponuję php a do tego zend lub symfony. Ew asp.net

Ja zaczynałem od HTML’a i CSS’a, a później jakoś tak zainteresowałem PHP. Niedawno opanowałem też jQuery, ale Tobie polecam w tej kolejności:

 

  1. HTML + CSS

  2. jQuery

  3. PHP + MySQL

 

Jeśli jednak masz zamiar programować w przyszłości też w innych językach (np. C++) to polecam najpierw ich się nauczyć (przed PHP), ponieważ owy php ma kilka udogodnień w niektórych kwestiach (np. tablice są dynamiczne, nie musisz definiować typu zmiennej). Ja np. najpierw nauczyłem się PHP, a od jakiegoś czasu próbuję sowich sił z C++ i te przyzwyczajenia z php sprawiają, że jest mi trudniej pisać w tym języku. 

 

Wracając do tematu: HTML’a i CSS’a możesz nauczyć się z darmowych kursów w internecie (szukaj takich w miarę aktualnych), ale języki programowania najlepiej poznawać czytając książkę. Ja z czystym sumieniem mogę Ci polecić do jQuery książkę autorstwa Włodzimierza Gajdy, a do PHP poszukaj “PHP i MySQL Tworzenie stron WWW” autorstwa Luka Wellinga i Laury Thomson.

lepiej się ucz matematyki i fizyki a potem możesz zainteresować się tworzeniem algorytmów rozwiązujące różne problemy wykorzystując schematy blokowe.

 

Język programowania jaki później wybierzesz to będzie tylko kwestia wyboru: jak chcę wbić gwoździa to mogę go wbić młotkiem, siekierą lub cegłówką