Od jakiego linuxa zaczac?

czesc. planuje rozpoczac przygode z linuxem. od jakiego zaczac? czy moze byc ubuntu? czy moze cos innego? jakiego rodzaju systemu plikow potrzebuje linux? mozna go zainstalowac wraz z windowsem? ma moze ktos opis instalacji i uzytkowania? czy da sie zainstalowac na ubuntu Neo + SpeedTouch 330?

Zacznij od lektury - na przykład

1 + 2

asterisk , walka z wiatrakami. Przecież są tutaj nawet przyklejone wątki gdzie to wszystko jest wyjaśnione.

Podejrzewam, że ktoś rozpuścił plotkę, że po naciśnięciu przycisku Szukaj na górze strony na komputerze instaluje się wirus i niektórzy w to uwierzyli a Google bojkotują ze względu na Sprawę Chińską

Na początek polecam Suse, przypomina trochę windę co może być dużym ułatwieniem,bardzo łatwa instalacja i konfiguracja…Może być też Ubuntu,całkiem dobry ale na początek może sprawić trochę problemów.

System plików domyślny pod linuxem to ext3, instalator robi wszystko automatycznie…

Możesz mieć spokojnie windę i linuxa, jeśli chodzi o internet czasami trochę trzeba się wysilić;)

Jeśli masz pytania to polecam http://jakilinux.org/

I nie zrażaj się na początku,kto powiedział, że ma być łatwo

Akurat w polecanym przez Ciebie SuSE reiserfs a nie ext3.

Możesz poczytać posty z tematów “Systemy Operacyjne Linux”,udać się na http://www.linux.pl ,z łatwych opinię ma Mandriva,Linux się rozwija,to już nie jest środowisko w większości tekstowe,jak to było kiedyś,masz wybór,albo konsola,albo jedna z powłok X Windows,w dystrybucjach masz powłoki Gnome,Fluxbox,KDE,powłoki są wyposażone w menagery Dodawania i Usuwania pakietów coś a la “Dodaj/usuń programy” z Windows

Areh,jak zwykle masz rację… Tyle,że dla zupełnych laików mnogość systemów plików i dystrybucji może być odstraszająca. Wiem coś o tym;)

I jeszcze często niestety obserwuję nieukrywaną wyższość niektórych użytkowników linuxa nad innymi…

Dla newbie istotne jest pytanie-odpowiedź

IrasB , ale ile razy można na to samo odpowiadać. Na tym forum już kilkakrotnie padło prawie identyczne pytanie, więc jaki problem troszkę się wysilić i samemu poszukać?

A jeżeli ktoś jest zbyt leniwy, to cóż, jego problem.

Tak, tylko po co non stop pisać identyczne odpowiedzi skoro wszytsko jest na forum, a dla newbi to sa odpowiednie how to danej dystrybucji, jeśli chodzi o ubuntu, na stronie ubuntu jest przewodnik a w nim prawie wszytsko pieknie krok po kroku opisane, także jak zainstalować neostrade na linuksie :?

żeby nie było offtopa polecam mandrivę powerpack 2006, swietny system dla początkującego i nie tylko :slight_smile: ew. ubuntu

http://www.newbie.linux.pl.