Od jakiej wersji jądra Linuksa można czytać partycję NTFS?

Witam serdecznie.

Mam taki problem - pytanie. Otóż, startowałem w olimpiadzie Intersieć 2010/2011 i jedno z pytań było takie (2 etap):

Podaj wersję/e jądra Linuxa umożliwiające odczytywanie partycji NTFS:

a. 2.3.9

b. 2.2.9

c. 2.5.9

d. 2.6.35.6

e. 2.6.32

f. 2.5.10

No i szukając w internecie odpowiedzi na to pytanie (w I i II etapie można), znalazłem na wikipedii i jeszcze jednej stronie takie oto stwierdzenie:

Jądro Linux od wersji 2.5.10 pozwala na odczyt partycji NTFS (większość aktualnych dystrybucji).

Jakież było moje zaskoczenie, gdy po zaznaczeniu 3 ostatnich (d,e,f) odpowiedzi, przy ujawnieniu poprawnych najpierw były tylko te 3, a na przełomie 2010/11 zmieniono je na takie, że każda odpowiedź jest poprawna. Ja się pytam jakim prawem? Nigdzie nie znalazłem takiego stwierdzenia, a na maile nikt nie odpowiada w tej “firmie”.

Byłbym wdzięczny za wskazanie jakiegoś źródła, czy też wyjaśnienie.

Zmieniony tytuł. Magik.

Kolego ten konkurs jest porażką organizacyjną,

było pytanie z baz danych, tam również były błędy przy poprawnych odpowiedziach…

a jeszcze większy cyrk na finale ogólnopolskim…

dziwię się, że sponsorów znaleźli.

Wiem, cudem właśnie maila od nich dostałem o następującej treści:

Ja jestem ciekaw, jak oni to udowodnili. Przecież bez kompilacji dodatkowych sterowników nie da się tego zrobić (tak przynajmniej na kilku stronach wyczytałem)…

Zawsze możesz przejrzeć changelogi w źródłach na kernel.org i sprawdzić od kiedy, nawet eksperymenatlnie, wprowadzono obsługę Ntfs w jądrze Linux.

Pozdrawiam!

co z tego że pozwalają.

stare jądro też pozwalało, wystarczyło dograć stery

Wiem, że można dograć sterownik. Ale to nie zostało określone w zadaniu, każda w takim razie pozwala, nawet 1.0 albo i 0.1…

Takim sposobem to każda odpowiedź w każdym zadaniu może być prawidłowa.

Regulamin tego konkursu w ogóle jest śmiesznie napisany. Po pierwsze, odejmowane są punkty za złe odpowiedzi (czego w regulaminie nie ma ani słowem wspomniane, albo ja ślepy jestem), po drugie zapis W sytuacjach nieobjętych niniejszym Regulaminem Konkursu rozstrzyga Komisja Konkursowa. praktycznie wiąże ręce wszystkim, którzy chcieliby zgłosić jakiś sprzeciw…

Pytam w ogóle o samo w sobie jądro, czyste, bez kompilacji dodatkowych i sterowników. Od którego możliwy jest odczyt partycji NTFS?

Opcja 2.6.35.6 odpada., gdyż jest to jedynie wydanie poprawiające błędy i nic nowego nie wnoszące(występowanie trzech kropek oddzielonych cyframi).

Seria 2.5 była wydawana dawno temu, od dłuższego czasu jądra z serii 2.6 są wydaniami stabilnymi, jak i niestabilnymi. Wątpię, by w wersji 2.6.0 była już obsługa NTFS, więc jądra z serii 2.5 i starsze także należałoby wykreślić(jeżeli się nie mylę).

Zostaje 2.6.32 .

Dodane 04.01.2011 (Wt) 20:10

Błąd: 2.6.32 także odpada - miałem przecież te jądro co najwyżej dwa lata temu zainstalowane. W takim razie mogłoby to być jakieś z serii 2.5, choć trudno pewnie znaleźć na jego temat informacje - były to wydania niestabilne.

Otrzymałem odp. od “Szanownej Komisji” popartą tymi linkami:

http://www.mjmwired.net/kernel/Documentation/filesystems/ntfs.txt

http://en.wikipedia.org/wiki/NTFS

http://www.cmlab.csie.ntu.edu.tw/~wcchen/LDP/LDP/HOWTO/Unicode-HOWTO-3.html

Hitm3n , np. z Wikipedii wyczytałem że 2.2.0.

Czyli wersja która umożliwiała takie coś, nie posiadała ale UMOŻLIWIAŁA.

Niestety się myliłeś. Ja korzystałem z jąder 2.4 za czasów Fedory Core no i na 100% można było odczytywać NTFSa, zapisu albo nie było albo dopiero raczkował. W początkowych 2.6 był jako EXPERIMENTAL - niestety później już jąder nie kompilowałem, nie było sensu, no i nie wiem czy dalej jest oznaczony jako eksperymentalny.

Sam bym strzelał między odpowiedziami A i B.

Odczyt na pewno nie, bo zapis już od jakiegoś czasu jądro Linux obsługuje i ntfs-3g jest już zbędny w Linuksie. Ntfs-3g przydaje się jeszcze w systemach, tj. jak FreeBSD, gdzie jądro obsługuje jedynie odczyt ntfs.

Pozdrawiam!

otrzymałem dokładnie taką samą odpowiedź mniej więcej dzień temu. Jednakże pierwszy z linków mówi jedynie o sterowniku, dwa następne są baaaaardzo lakonicznie napisane.

Brakło mi w ten sposób 0.2 pkt by przejść.

co ciekawe, po udzieleniu odpowiedzi na ww/ wymienione linki, nie otrzymałem żadnej informacji zwrotnej. Po dzisiejszej lekcji Systemów i Sieci nawet nauczyciel zaczął się tym interesować…

Cześć. Napisałem odwołanie co od tego pytania. Samemu jak kolego powyżej zaznaczyłem wersje od 2.5.10. Czekam już parę godzin ale odpowiedzi żadnej. A gdybym miał za to pytanie 1 pełny punkt to przeszedłbym dalej.

Mi zbrakło 0.5 punktu w tej olimpiadzie, więc akurat by było…

Nie czytałem nawet tych linków specjalnie, czymś tam się podparli w końcu. Ale samo w sobie jest to bezsensowne, przecież poprawne odpowiedzi sprawdza się przed rozpoczęciem konkursu, a nie w trakcie jego trwania…

Niestety nie znam zasad konkursu, ale osobiście uznałbym za bardziej uczciwe zrobienie testu 50/50 czyli 50% pytań z totolotkiem do zaznaczenia (możliwość zaznaczenia od 0 do wszystkich odpowiedzi) i 50% pytań z wolnymi odpowiedziami.

A co do rozwiązań. Powinny być podane na końcu pełne odpowiedzi na pytania wraz z uzasadnieniem i źródłami. Z tym że w informatyce, tak jak w każdej innej dziedzinie, nie zawsze istnieje jedna odpowiedź na zadane pytanie (różne źródła, nieprecyzyjne pytanie) - dlatego też powinno uwzględniać się argumentację uczestników. Odpowiedzi nie uzasadnione przez komisję powinny być uznane jako niezadane lub rozstrzygnięte na korzyść uczestników.

A sam sposób rozstrzygania konkursu tylko pokazuje “profesjonalizm” organizatorów.

hmm… wiecie co mnie zastanawia?

Tez brałem udział w tym konkursie, przy podaniu odpowiedzi, miałem wszystko dobrze. Sprawdzam dzisiaj, a tam 3 pytania źle…

do tego kernela… chamstwo po prostu.

Ja sprawdzalem to na wikipedii, polskiej, podczas konkursu. było wyraznie napisane od wersji 2.5.10!!

5 stycznia… niepoważne to jest. Dobrze, ze ostani rok jestem w tej szkole i nie bede potrzebowal dodatkowych punktow do zachowania ;p.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=NTFSaction=history

Żeby to był pierwszy taki przekręt. Całkiem niedawno był taki przekręt na Wikipedii :slight_smile:

Pozdrawiam!

No ja właśnie też sprawdzałem polską wikipedię w dniu rozwiązywania (8 grudnia dokładnie) i też było 2.5.10…

To jest chore imo…

skoro zmiana na WIkipedii była 5 stycznia a odpowiedź doszła 4 to znak, że nie brali z wikipedii odpowiedzi. Rozmawiałem z informatykiem który na tym pracuje w jednej ogólnopolskiej firmie ponieważ mnie zainteresowała ta odpowiedź, odpalił mi starszy komputer i wgrał linuksa na jądrze 2.0.0 oraz wcześniejszego i sam odczyt jest możliwy dopiero w wersji 2.0.0 - wniosek: Wikipedia to porażka. Każdy sobie może tam wpisać co chce i większość kretynów będzie twierdziło, że to prawda 8)

Reasumując wszystkie odpowiedzi są poprawne, skoro zmienili tak swoją odpowiedź i tego się trzymają to znaczy, że potrafili się przyznać do błędu a to chyba powinno świadczyć o profesjonalizmie konkursu gdyż nie ma ludzi nieomylnych. Sam źle odpowiedziałem na to pytanie i brakło mi 0,5 punkta zaledwie ale potrafię uszanować ich decyzje i odpowiedzi, przejrzyjcie resztę-zobaczycie że uzasadnienia są na bardzo wysokim poziomie.

Ja ze swojej strony się po prostu douczę, a jeśli ktoś chce uchodzić za alfę i omegę to zamiast zmieniać rzeczywistość powinien też to zrobić. =D>

To jest ogólna wiadomość, którą Internauci powinni wziąć do serca. Niestety niektórzy wręcz protestowali, chyba na innym forum, jak zarzuciłem że Wiki może kłamać. Wiki może edytować każdy i tak to potem jest, ja już nie raz widziałem bzdury.

A z tego konkursu to wyszedł chyba totolotek a nie konkurs wiedzy.