Odbiór dowodu osobistego - wcześniej czy później?

Witam. Na początku lutego obchodzę 18 urodziny. Oczywiście niezbędny dla mnie będzie dowód osobisty, z racji tego, że zaraz po urodzinach zamierzam przejść egzamin na prawo jazdy. W związku z tym planowałem złożyć wniosek w urzędzie na początku stycznia, wówczas po 2-3 tygodniach dowód byłby gotowy do odbioru, dzięki czemu mógłbym zaraz po 18-stce zdawać egzamin. Chciałem się jednak zapytać, czy taki wariant jest możliwy i opłacalny? Czy występują problemy w przypadku odbioru dowodu tydzień-dwa przed urodzinami, a tuż po nich?

Wniosek na dowód osobisty możesz złożyć najwcześniej w dniu ukończenia osiemnastego roku życia. Wtedy masz pełną zdolność do czynności prawnych. W wieku od 13 do 18 roku życia masz ograniczoną zdolność do czynności prawnych, jesteś traktowany jako osoba małoletnia.

Dowód osobisty w takiej sytuacji także możesz otrzymać, ale będzie to dowód tzw. “tymczasowy”, ważny 5 lat (nie jestem pewny czy tutaj nie zaszły jakieś zmiany). Jeśli Cię to urządza przychodzisz do urzędu z jednym rodzicem (np. z MAMĄ), która składa podanie o wydanie dowodu osobistemu małoletniemu dziecku.

Dokładne informacje uzyskach w referacie ewidencji ludności w UM/UG.

Spytaj też w wydziale komunikacji, czy taki dowód uprawnia do zdawania egzaminu.

Jeśli urodziłeś się w innym mieście/gminie a masz odpis aktu urodzenia - weź go ze sobą.

Dziękuję za odpowiedź. :slight_smile:

Reasumując: lepszą opcją będzie złożenie wniosku miesiąc przed urodzinami (będąc jeszcze małoletnim) i odebranie dowodu w postaci tymczasowego ok. tygodnia przed urodzinami, czy poczekać do 2 lutego i jako pełnoletni (choć bez dowodu) złożyć wniosek o jego otrzymanie?

Myślę, że lepiej zlożyć w dniu osiemnastki; po 5 latach dowód tymczasowy traci ważność i trzeba i tak wyrabiać nowy. A dowód “normalny” jest ważny 10 lat. Decyzja należy do Ciebie. Dowiedz się jeszcze w wydziale komunikacji, czy dokument tymczasowy stanowi przeszkodę i będzie wszystko jasne.

Uprawnia. Ważna jest wpisana data urodzenia. Sam dowód jest na identycznym “druku”, różni się tylko datą ważności.

Nie wiem, czy czasem do zdania egzaminu nie uprawnia również paszport. Który to być może posiadasz.

Dowód tymczasowy nie stanowi przeszkody - wiem z doświadczenia. On jest tymczasowy z nazwy tylko do 18 roku życia, nie różni się niczym (poza krótszą datą ważności) od oryginału.

Paszport uprawnia do zdania egzaminu aczkolwiek trzeba mieć również poświadczenie zameldowania.

Co do dowodu tymczasowego jest on ważny 5 lat oraz bez żadnych problemów można zdawać na nim egzamin.

Sam zdawałem na takim dowodzie w dniu urodzin także nie stanowi on żadnej przeszkody. Kuzyn zdawał na paszport oraz na poświadczenie zameldowania i nikt również nie robił problemu.

To nie jest żaden dowód tymczasowy. Takowy był wydawany, gdy były jeszcze książeczkowe dowody. Jest on zwykłym dowodem, który uprawnia cię do wszelkich czynności związanych z koniecznością wylegitymowania się tymże dowodem, jeżeli oczywiście masz lat 18. Wcześniej możesz dzięki temu dowodowi co najwyżej podróżować po UE jeżeli nie masz paszportu. A za niedługo(nie pamiętam czy w nast roku czy w 2012) wchodzą dowody z chipem więc i tak będziesz musiał wymienić.

z tego co wiem wymiana dowodów na te z chipem nie będzie obowiązkowa. Przecież to za duży wydatek a my bieda bieda…

Tak. Dowód na ten elektroniczny wymienią wszyscy, kiedy stracą ważność dowody obecne. A wydanie dowodu osobistego jest teraz darmowe (czyli inaczej mówiąc pokrywane z budżetu).

jacekcrv nie zgodzę się z tobą ja na egzaminie na prawo jazdy miałem paszport bez poświadczenia zameldowania i nie było żadnych problemów.

To może jeszcze zależeć od województwa. Skoro każdy ośrodek ruchu drogowego wymaga innego używania kierunkowskazów na rondach, to kto wie czy tak nie jest :slight_smile:

Paszport jest dokumentem wystarczającym do zdawania egzaminu, bo jest takim samym dokumentem tożsamości jak dowód osobisty. Ja zdawałem z paszportem i nie było żadnego problemu.

@wszyscy

Pytałem o opinię kompetentną osobę, sam miałem zresztą kontakt z obsługą wymiany dowodów osobistych. Niech gość potwierdzi to u siebie w w urzędzie i wszystko.

W paszporcie nie ma wpisanego miejsca zameldowania.