Odbiór sygnału Wi-Fi i wyprowadzenie na kabel ethernet

Jak w temacie - poszukuje jakiegoś urządzenia, które w pokoju zbierze sygnał wifi z routera znajdującego się w innym pomieszczeniu i pozwoli go wyprowadzić na kabel, który będzie podłączany do urządzenia nie mającego własnego interfesju wifi (Ew. jeszcze po drodze będzie access point gdyby sygnał wyjściowy okazał się za słaby ale to chyba nie zrobi różnicy?). Czy takie coś w ogóle istnieje i co powinienem kupić?

A owszem, istnieją takie urządzenia. Sam mam takiego tp-linka, z czterema portami LAN. W tej chwili nie pamiętam modelu (nie mam go pod ręką), ale działa całkiem ok.

Router który będzie obsługiwał tryb, jeśli dobrze pamiętam, WISP. NP:
https://www.x-kom.pl/p/1183944-router-cudy-wr3000-3000mb-s-a-b-g-n-ac-ax.html

No i już wiem: ten co ja mam to ten:
https://www.x-kom.pl/p/173725-access-point-tp-link-tl-wa890ea-4xlan-adapter-wifi-smarttv-multiroom.html?srsltid=AfmBOooWZbJM_Dm4KGmEDRazdRo8QexfbpMgrAXs9a9G5iwOL79ZP_Be

Model już nie produkowany, ale tego typu urządzenia szukaj.

A ten typ urządzen ma jakąś nazwę? Bo „wpisując adapter wifi lan” w Google dostaje np coś takiego: https://www.amazon.pl/Tp-Link-UE306-Adapter-Ethernet-Czarny/dp/B09FDRMZ73/ref=asc_df_B09FDRMZ73/ a to chyba nie o to chodzi?

Tak jak wspomniano szukaj WISP - Wireless Internet Service Provider / Uniwersal Repeater. Bardzo wiele zwykłych routerów ma taką opcję, czasami nazywa się inaczej. Zazwyczaj realizowana jest na dwa sposoby. Obrazowo opisując:

  1. (WISP) Router robi osobną sieć z inną adresacją, czyli jak router podłącza się przez WiFi do sieci 192.168.0.x to urządzenia podłączone do portów LAN routera dostają powiedzmy 192.168.2.x. W konsekwencji, urządzenia za routerem nie są widoczne w sieci, do której router podłącza się po WiFi. Dobre jak chcesz miec odizolowaną sieć
  2. (Universal Repeater) Tryb bridge, urządzenia wpięte do portów LAN routera dostają tą samą adresację co sieć, do której router ten podłącza się po WiFi. Wszystkie urządzenia za routerem są widoczne w całej sieci. Dobre jak chcesz żeby wszystkie usługi się widziały. Np masz Chromecast wpięty za tym routerem i chcesz żeby był widoczny w całej sieci domowej.

Często warto po prostu kupić zwykły router z opcją WISP/Universal Repeater, ponieważ dedykowane urządzenia tego typu bywają droższe i często potrafią mniej. Jak masz więcej kaski to zainwestuj w coś, co dostaje długo aktualizacje. Najtańsze routery zazwyczaj są kiepsko wspierane.

I to zadziała też ew. z acces pointem po drodze? Czybtakie nagromadzenie „przejściówek” moze byc problemem ?

Jeżeli chodzi o routery, z którymi miałem do czynienia (pamiętam że była to jakaś stara Tenda posiadająca jedynie sieć 2.4Ghz) to nie tylko odbierały Internet po WiFi ale również po tym samym WiFi go rozprowadzały dalej.

Router podłacza się do istniejącej sieci WiFi i bierze z niej Internet ale też jednocześnie tworzy nową sieć WiFi o innej nazwie, do której możesz się podłączyć. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę ze spadku prędkości. Czasami dosyć znacznego. Oczywiście możesz też podłączyć się kablowo do portów LAN.

Zapytaj sprzedawcy zanim kupisz - czy router, który wybierzesz będzie miał wszystkie te mozliwości.

Jeżeli wolisz fizycznie wpiąć Access Point do portu LAN routera, to też będzie działać. Może warto zastanowić się nad systemem typu Mesh?

Właśnie chodzi o to, ze nie chce ciągnąć kabla przez zaden fragment przedpokoju. Czyli sygnal musi siegnac z jednego pokoju do drugiego i dopiero w tym drugim zostac wyprowadzonym na kabel. Ponieważ oryginalny router to dekoder Horizon, który nie daje bardzo mocnego sygnału to mam obawe czy nie bede musiał go czymś po drodze wzmocnić.

Kup sobie jakieś Ubiquiti, np. NanoStation LocoM2 albo nawet jakiś starszy model.
Nada się też np. odpowiednik MikroTika, SXTsq czy coś podobnego.

W takich urządzeniach masz wbudowaną kierunkową antenę i możesz zasilać je kablem lan.
Takie rozwiązanie powoduje, że można urządzenie nakierować na odbiornik precyzyjniej i uzyskać silniejszy sygnał, można też oddalić od komputera i zamontować np. na ścianie, nie trzeba się martwić o zasilanie, bo idzie przez przewód lan.

Fajne urządzenie (ze względu na prędkość) ale jak bym miał się czepiać, tylko jeden port Ethernet i z rysunków wynika, że repeater działa tylko po WiFi a Media Bridge tylko po kablu.


możliwe, że tak na prawdę wszystko (poza AP oczywiscie) działa po wifi/kablu tylko rysunek jest uproszczony.

Myślisz o tym https://www.x-kom.pl/p/166613-most-wi-fi-wds-ubiquiti-airmax-nanostation-loco-m2-85dbi-24ghz-1xlan-poe.html ? Nie wygląda to na zbyt nowy sprzęt 2.4Ghz i max 150 Mbps i w komentarzach piszą, że port LAN 100Mbps. Na pewno zaletą jest to, że można sięgnąć daleko dzięki kierunkowej antenie.

Z drugiej strony jak odległość jest znaczna, to ta antena kierunkowa może sporo dać. @ancek z tego co rozumiem, to Horizon masz pokój obok?

Wg mnie najlepiej kupić dobry router. Niewiele drożej a czasami taniej i zazwyczaj jest switch 1 Gbit, więcej wtyczek i więcej możlowści. Taki router można też zastosować w innym scenariuszu, gdy np pociągnie się kiedyś kabel i dedykowany wzmacniacz nie będzie już potrzebny.