Odbiór zagranicznych stacji radiowych

Radio z całymi jego falami to dla mnie jakby czarna magia.

Co prawda, w samochodzie na falach LW (chyba) da się odbierać różnorakie stacje - jedynkę, radia niemieckie, rosyjskie czy czeskie… Moje pytanie brzmi: czy za pomocą odbiornika radiowego mogę odebrać stację słowacką? Co do tego potrzebuję?

Potrzebujesz zwyczajnego odbiornika, byle miał zakres fal średnich (MW) i krótkich (KW). Blisko granicy ze Słowacją dasz radę odbierać ich stacje na zakresie fal średnich (szczególnie w nocy), ale daleko (na północ od równoleżnika Kraków) wyłącznie na zakresie fal krótkich. Przy tym, rzecz jasna, musisz znać częstotliwości nadawania ich stacji w obu zakresach.

Nie wiem, czy Słowacja (Bratysława) ma nadajnik pracujący na falach długich. Chyba tak. No, to tutaj (na LW) możesz ich poszukać, ale też raczej w nocy. Tu, z kolei, mocno będzie jednak przeszkadzał nadajnik Warszawy I.

A jak jest z tymi falami? Bo namieszałeś mi :wink: Wydawało mi się, że na długie dystanse to są fale długie. A mieszkam w Poznaniu, więc dosyć daleko od granicy słowackiej… Ze znalezieniem częstotliwości…

Tyle znalazłem…

Co do odbiornika - w samochodzie odbieram stacje polskie, rosyjskie, ukraińskie, czeskie czy niemieckie… w domu ledwo polską jedynkę - więc jak tutaj zagranicę odnaleźć? W radiu mam wyjście na antenę do fal LW - dwie dziurki na zatrzask.

  • Fale długie , to są fale faktycznie na długie dystanse, ale… w nocy. We dnie zasięg znacznie się zmniejsza, no i przeszkadza (interferuje) Warszawa I. Warto tu jednak spróbować w nocy z Bratysławą (Slovensky Rozhlas I), chociaż nie znam ich częstotliwości nadawania.

  • To, co wynalazłeś, czyli 702 kHz i 1098 kHz (MW-fale średnie!), jest możliwe do odbioru (bardzo trudnego!), ale w nocy , a i w to wątpię. We dnie nie ma mowy.

Summa summarum, małe są szanse na odbiór stacji słowackich w Poznaniu.

Częstotliwości Slovenskiego Rozhlasu I niestety nie mogę znaleść… na stronie podane są tylko wartości FM. Ale poszukam może jeszcze - pewnie coś mi umknęło.