Odblokowanie Phenom II X2 550/BE

Witam.

Kilka dni wstecz dostałem procesor jak w tytule tematu, AMD Phenom II X2 550/BE. Napisałem po ukośniku Black Edition gdyż nie jestem pewien, czy to akurat ten procesor (chociaż mój ma oznaczenia HDZ550… co w/g Wikipedii mówi, że to Black Edition), nie jestem też pewien czy to ma znaczenie w odblokowaniu 2 dodatkowych rdzeni, czytałem, że zarówno zwykły 550 jak i 550 BE można odblokować. Nie wiem jaki to procesor, gdyż nie dostałem go “w pudełku”, ale to długa historia :smiley:

Podrzucam zdjęcie, może Wy coś rozpoznacie.

Chodzi mi o następującą rzecz.

Obecnie jestem szczęśliwym posiadaczem:

Gigabyte 945P-S3

Intel Core 2 Duo E6320 (1.86 GHz)

4 GB RAM (2x 1 GB 667, 1x 2 GB 800)

Gigabyte Radeon HD 6870

Chieftec CFT-650-14CS (650W)

3x HDD (2x 500 GB, 1x 400 GB)

Dostałem ten procesor od AMD, a jak wiadomo ma on taktowanie ponad 3 GHZ, więc jest prawie dwa razy lepszy od mojego staruszka.

Gdyby udało mi się odblokować dodatkowe dwa rdzenie byłby to już sam miód.

Moje pytanie jest następujące… jaką płytę główną, oczywiście (jak w większości przypadków) jak najtańszą i najbardziej wydajną (znalazłem takie dwa przykłady płyt: 12) muszę zakupić, by była ona w miarę “przyszłościowa” (by mi starczyła na kilka miesięcy/lat) i bym mógł bez problemu odblokować na niej nowy procesor.

Poprzednia płyta, która trzymała w sobie tego Phenom’a to MSI K9N6SGM-V. Co ciekawe na stronie producenta jest napisane, że płyta ma Socket AM2, a na różnych stronach (jak na przykład Wikipedia) jest napisane, że zarówno 550 jak i 550 BE działą na Sockecie AM3.

Chodzi mi gównie o to, by kupić samą płytę, by takie podzespoły jak RAMy (DDR2) pozostały stare.

Lepiej jak byś sprzedał obecną płytę + proc + pamięci RAM i wziął tą: http://allegro.pl/asus-m5a78l-m-lx3-760g-am3-am3-ddr3-hd3000-wwa-i2970150810.html do tego pamięci RAM: 2x http://allegro.pl/goodram-ddr3-2048mb-pc1333-od-ss-sklep-fvat-nowa-i2974748354.html.

Pamiętaj, że masz 50% szansy na to, że uda się odblokować.

Bez problemu powinno się udać odblokować dodatkowe rdzenie na płytach z chipsetem AMD790 i AMD990. Tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia. Nie znaczy to że po odblokowaniu rdzeni procesor będzie stabilny. Ja odblokowałem swojego AMD Phenom II X2 550 (nie BE) na płycie asus SABERTOOTH 990FX i działa stabilnie. Oczywiście płyta musi obsługiwać funkcje “unlocker”.

Poleciłeś mi płytę z Socketem AM3/Am3+.

Mam rozumieć, że Phenom II X2 działa na wszystkich 4 Socketach AMD (AM2, AM2+, AM3, Am3+) ?

Phenom II x2 550 jest głównie pod AM3 i AM3+ ale jest wstecz kompatybilny z AM2+.

Co w takim razie byście mi proponowali ?

Są może jakieś tańsze płyty główne ? Ta podana u góry, fakt że tania, mistrzostwem świata nie jest… nawet nie posiada USB 3.0, które by się przydało :smiley:

Najlepiej jak byś napisał do ilu miała by być płyta.

Najtańsza z USB 3.0: http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-78lmt-usb3-520132/

Phenom 550 działa na AM2 i AM3 ponieważ ma wbudowany kontroler pamięci zarówno DDR2 jak i DDR3

Na płytach AM2+ można odblokować dodatkowe rdzenie. Wszystko zależy od modelu płyty. Jeżeli się nie jest czegoś pewnym to proszę nie wprowadzać w błąd.

Jeżeli chciałbyś przyszłościowo to tylko AM3+ czyli z obsługą najnowszych FX-ów. Ale wiąże się to z wymianą pamięci na DDR3 (dla mnie jest to plus - szybsze i tańsze).

Podaj ile możesz wydać to będzie dużo łatwiej.

Ja mam GA-990XA-UD3 - dobra płytka ale ma problemy z odblokowaniem dodatkowych rdzeni. Na poprzedniej płytce pod AM2 mój 550BE po odblokowaniu działał stabilnie a na tej się zawiesza pod obciążeniem :frowning: