Odblokowywanie rdzeni

Witam! Posiadam procesor Phenom II x2 545. Na płycie Gigabyte miałem odblokowane rdzenie, tak więc proc stał się x4. I działało. A teraz wymieniłem płytę na tą:

http://www.msi.com/product/mb/870A-G46.html

I wszystko działa. Poza odblokowaniem rdzeni. Znaczy, sama opcja Unlock Core działa, i faktycznie działa na czterech rdzeniach, jeśli włączę w ustawieniach Windows 7 na 4 rdzenie. Ale mój komp dostawał BSODy, więc sprawdziłem za pomocą bodajże Prime95 wszystkie rdzenie i okazało się, że rdzeń nr 3 jest uszkodzony. Pomyślałem, że funkcja do odblokowania rdzeni jest zepsuta na tej płycie. No, ale chciałem jak najlepiej to wykorzystać, więc w BIOS wyłączyłem rdzeń 3 i chciałem system odpalić tylko na 3 rdzeniach. Ale niestety nie udało mi się - Windows 7 miał opcję wtedy działania tylko na 1 lub dwóch rdzeniach. Tak więc co z tym fantem zrobić, tak aby Windows mógł używać 1,2 i 4 rdzenia, albo tak, aby wszystkie działały?

Jeżeli na poprzedniej płycie działało, a na nowej nie działa to najprawdopodobniej winę ponosi BIOS. Spróbuj zaktualizować BIOS.

a gdzie znaleźć taką opcję?Pytam,bo też mam taki procek tylko na innej płycie (gigabyte 890gpa-ud3h) i ja nie mogę w ogóle odblokować rdzeni. Tzn mogę odblokować,ale obraz się strasznie dziwnie zachowuje (tnie się na kawałki)

Ta opcja znajduje się pod:

Uruchom -> msconfig -> Rozruch -> Zaawansowane

aktualizacja BIOSu dobry pomysł. Nie pomyślałem o tym. Spróbuję.

Dodane 16.02.2012 (Cz) 0:45

Zabawne… Zaktualizowałem BIOS, odblokowywuję rdzenie i co? Jest napisane, że mam x4 (przy uruchamianiu komputera), ale Windows nadal widzi tylko 2, a zapisałem ustawienia.

No dobra, to ściągnąłem narzędzie MSI do tej czynności i co? Ustawiłem przez to narzędzie 4 rdzenie, enabled itd. restart kompa i co? Windows nadal tylko dwa, a co lepsza ten program znów zresetował stan Unlock Core na “Disabled”. Nie ogarniam. Tak jakby ten nowy BIOS uniemożliwiał mi jakieś zmiany w ustawieniach.

A w Rozruchu nie ustawia się przez przypadek, z ilu rdzeni ma korzystać komputer przy rozruchu? Chyba, że jest to jakiś ficzer w W7 o którym nie wiem :wink:

Nie wiem jak to się stało,ale udało mi się odblokować rdzenie. Obraz jest ok,tylko bardzo długo mi się komputer uruchamia.

W opcjach WIN 7 w rozruchu przed odblokowaniem miałam rdzeń 1 i 2. Teraz po odblokowaniu mam tylko do wyboru rdzeń 1. Czy to ok?

Boję się żeby mi się nie spaliły jakieś podzespoły. Temperaturę CPU mam na poziomie 46-47 stopni przy przeglądaniu internetu. W czasie grania nie wiem,bo nie sprawdzałam,ale bez wątpienia wzrośnie.

Powinieneś mieć 4 rdzenie do wyboru, nie jeden. Lepiej w takim razie przywróć tak jak było.

@sla17

Wiesz co, ja nie jestem pewien. A ty jesteś pewien, że to służy tylko do rozruchu?

Jeśli jest 1 to co to oznacza?

Może właśnie dlatego mi tak długo system startuje.

Wchodząc przez właściwości mojego komputera mam niby odblokowany procek,bo jest napisane X4 b45

No to to jest całkiem prawdopodbne to co mówił @sla17

Dodane 16.02.2012 (Cz) 15:04

Ale z drugiej strony, dlaczego jak w tym msconfig mam ustawione 2 rdzenie, to prime95 może tylko 2 rdzenie sprawdzać, a jakbym mógł mieć ustawione 4 to by sprawdzał 4?

U mnie też się mój Athlon zgłasza po odblokowaniu Phenom II X4 B55, ale nie mam ani rdzeni, ani L3. Nie wiem czy to jest odblokowane, czy nie - pytałem na kilku forach i lipa, nic nie ma pomysłów. Na zagranicznych forach miałem pisać, ale napisanie czegoś po angielsku wymaga z mojej strony nieco wysiłku. Jedynie co znam, to możesz spróbować podbić nieco napięcie na procku, ale u mnie to nie pomogło.

BTW : CPU-Z pokazuje 4 rdzenie?

Mam już w rozruchu możliwość wyboru 4 rdzeni. Tyle,że jak ustawię rozruch na 1 to komputer długo się uruchamia,ale za to działa potem stabilnie. Jak ustawię rozruch na 4 to już nie mogę na nim pracować.Obraz porażka tnie się, ikonki zmieniają kolory,robią sobie takie jakby lustrzane odbicie.

Czy to coś przeszkadza jak ustawię rozruch na 1 , 2 lub 3 rdzenie jeśli procek jest odblokowany do 4?