Odchudzenie Xubuntu

Witam,

 

Poszukuję porady jak odchudzić Ubuntu. Cały system zajmuje prawie 5GB na dysku, a ja korzystam jedynie z przeglądarki. Chciałbym powywalać wszystkie, nieużywane programy. 

 

Tylko nie mam pojęcia jak sie do tego zabrać i proszę o pomoc

 

To może chciałbyś porównać ten wynik z tym, ile to Windows zajmuje domyślnie po instalacji, i co tylko po tej instalacji tam jest? :wink:

 

Wiesz, nie wszystko jest tam programami użytkowymi - musisz zwrócić uwagę, że na dysku jest też środowisko graficzne, masę bibliotek współdzielonych, programy niezbędne do działania systemu, fonty etc. Oczywiście mogą być też niepotrzebne programy użytkowe, które są preinstalowane a których i tak nie będziesz używać, więc warto je odinstalować. Podobnie mogą zalegać pakiety po instalacji w “magazynie pakietów” i warto usunąć zbędne paczki po instalacjach aplikacji.

 

Owszem, da się zejść bardzo nisko z miejscem, ale musiałbyś wtedy naprawdę wiedzieć, co system musi mieć do wystartowania a co nie i tylko to pozostawić. Da się, tylko po co :wink:

Z tym odchudzaniem *buntu bym uważał. Nie wiem jak to teraz wygląda, ale ładnych parę lat temu, kiedy chciałem wywalić zwykłego klienta poczty, jako zależności chciał mi pociągnąć całe środowisko graficzne.

@Areh - pewnie jako zależność chciał usunąć pakiet ubuntu-desktop. Może to wyglądać groźnie, jednak chodzi tylko o meta-paczkę, którą można usunąć i nic się nie stanie. Oczywiście też od lat nie używałem dłużej na domowym laptopie Ubuntu, więc coś się mogło zmienić :wink: Nie neguję tym samym, że mogło być jak mówisz, gdyż u mnie (Fedora) chcąc podążać za zależnościami, to odinstalowanie bluez ciągnie za sobą gnome-shell i pozostałe :wink: Takie zależności paczkujących, cóż poradzić (potworzyć własne paczki :D).

Xubuntu jest bardzo odchudzone już po instalacji, nie ma za dużo zbędnych programów, więc nie wiem skąd ta potrzeba. A 5gb to bardzo dobry wynik. Jak Ci bardzo na tym zależy to zainstaluj sobie system z płytki minimal w trybie eksperta :slight_smile:

 

 

Tu nie chodzi o *buntu tylko o metapakiety. Taka sama sytuacja istnieje w debianie, jak instalujesz metapakiet np. xfce-desktop to jest to traktowane jako całość i stąd te zależności. Można jednak spokojnie usuwać elementy xfce (czy innego środowiska), tylko polecam robić to przez:

 sudo aptitude purge

Wtedy aptitude zaproponuje pozostawienie “problemu” z zależnościami i po akceptacji normalnie usunie pakiet. Oczywiście to nie jest żaden problem że “*buntu desktop poleca np. thunderbird”…

 

Gdybyś instalował z minimal cd każdy program z osobna to takiej sytuacji by nie było, aczkolwiek wiadomo, że metapakiety są wygodniejsze.

Jak nie używasz drukarek i skanerów na tym kompie, to wywal cups’y, one też dużą biorą miejsca dyskowego. Wywal zbędne stery (np. sterowniki graficzne dla maszyn wirtualnych typu VirtualBox, VMWare).

Ja bym z tym bleachbitem uważał bo czasami zdaża mu się ubić system :wink:

Według Ciebie nie da się skorzystać z drukarki jak się wywali CUPS? To jest serwer wydruku, służy do drukowania po sieci, na kablu wszystko będzie działać bez CUPS.

 

Już to wyjaśniałem (także Jusko o tym pisał) w tym temacie i nie jest to żaden błąd. Polecam dokształcić się w temacie metapakietów. Jakbyś użył aptitude purge i zaakceptował pozostawienie “problemu” z zależnościami to nic by się nie stało.