Odcięcie od internetu

Witam

Dzielę internet ze znajomymi, wszyscy łączą sie przez wi-fi, problem jest taki ze od paru miesięcy nie oddają mi kasy za internet. W związku z tym mam pytanie czy gdybym zmienila haslo wi-fi to bedą mieli dostęp do internetu czy nie? A jesli tak to co mam zrobić zeby ich odciąć?

Z góry dzięki

Jak zmienisz to nie będą mieli dostępu jak najbardziej.

Jeśli zmienisz w routerze hasło dostępowe wifi to oczywiście nikt nie będzie mógł się połączyć przez wifi na starym haśle.

Szyfrowanie WPA/AES

Możesz jeszcze wprowadzić filtrowanie MAC adresów , i ustawić w tryb “Zezwól” - na łączenie tylko konkretnym ,dodanym do listy MAC.

-±±+

Można chyba jeszcze,statycznie przyznać konkretne IP dla konkretnego MAC choć nie ma konieczności) oraz w ustawieniach serwera DHCP ograniczyć zakres IP od np 192.168.1.50 - 192.168.1.52

końcówka 50 ,51 ,52 - to przykładowo Twoje MAC = kompy/telefony.

Utrudni to próby wejścia tylnymi drzwiami np za pomocą Backtracka.

Pytanie do mądrzejszych - wyjdzie coś z tego ?

Jak zmienisz hasło, to wyślij im zaległe faktury za net.

Gwarantuje, że więcej nie skorzystają z Twoich usług. :wink: :smiley:

Haha dzięki ale sądzę że prędzej tymi fakturami by sobie podtarli pewna część ciała ;p

Co do filtrowania adresów mac to wolałabym tego nie robić, znając moje zdolności wtedy już nikt by z neta nie skorzystał, nawet ja ;p

@mavelle - a co ma ich może po plecach klepać i dawać z siebie robić jelenia? Ma rację - zmienić hasło, ustawić dobre zabezpieczenia i niech dają kasę albo siedzą jak za króla ćwieczka :wink:

Chociaż filtrowanie po adresach MAC jest bardziej eleganckie i ma więcej zalet.

  • nie trzeba zmieniać hasła,

  • da się odcinać każdego z osobna, a nie wszystkich na raz.

A potrafiłbys mi wytłumaczyc jak mam zrobić to filtrowanie mac tak zebym nic nie namieszala?

rogacz - Raczej ćwieczka.

nessska , postaram Ci się to wytłumaczyć. Różne routery ,mają różnie rozłożone funkcje ,ale nazewnictwo jest mniej/więcej podobne.

1.Pierwsze co musisz zrobić to znaleźć MAC swoich ,domowych komputerów/urządzeń. W Windows najszybciej znajdziesz poprzez : naciskasz klawisz Win+R > wpisujesz cmd > enter . W czarnym oknie wpisujesz

ipconfig /all

> enter.

Pod nazwą Twojej karty sieciowej zobaczysz:

Adres fizyczny - a za nim ciąg cyferek i literek np 00-11-22-33-AA-BB <- TO JEST MAC.

Adres IPv4 - to Twój IP przydzielony przez router.

  1. W opcjach routera Wirless Settings szukasz opcji Wireless MAC Address Filter ,powinno być również pole do wprowadzenia MAC oraz komentarza.

Pole MAC służy do dodania MAC (Twój to ten z ipconfig /all) - komentarz - np Mój Komp - Komp Misia itp.

Opcja “Enable MAC Address Filtering:” lub podobna służy do włączenia filtrowania, należy zaznaczyć/włączyć.( Zaznaczyć/Save/Zapisać)

Opcja “Only Allow the computer whose MAC Address…” lub podobna = zezwolenie konkretnym MAC na dostęp - wybierasz tą opcje.

Opcja “Forbid the computer whose MAC Address…” lub podobna = zakaz.

Dodajesz/wpisujesz swój MAC uzyskany przez komendę ipconfig /all ,komentujesz jak uważasz > Zaznacz/Save/Zapisujesz.

To samo wykonujesz dla pozostałych urządzeń. Np w telefonach MAC podany jest czasem pod baterią - do sprawdzenia w necie (model MAC)


1.Network Settings “DHCP serwer”

IP Pool Starting Address: - zakres adresów przyznawanych przez serwer DHCP, zaczyna się od adresu

IP Pool Ending Address: do adresu

2.ARP Static Bind - lub podobne ,służy do statycznego ,stałego przypisania adresu IP pod konkretny MAC. (Enable/Włącz/Zaznacz/Zapisz)

Lan IP - MAC - Enable Bind = podajesz IP - podajesz MAC - włączasz - Save/Zapisz

To samo wykonujesz dla pozostałych urządzeń.

Wielkie dzieki za pomoc, mam tylko jeden problem ktory adres mac mam uzyc? Mam tam takie pozycje jak karta ethernet, karta bezprzewodowej sieci lan,karta tunelowa…mam wpisac mac ktory jest pod “karta ethernet” czy ktorys jeszcze?

z gory dzieki

nessska , podaj MAC kart fizycznych które będą się łączyć z netem - karta ethernet - internet z kabla , karta bezprzewodowej sieci - internet bezprzewodowy.

Czyli zapewne trzeba dodać te dwie karty.