Odcięcie zasilania po ok 2,5 minuty od uruchomienia komputer

(Alzajac1) #1

Mam taki problem. Otóż od dwóch dni za każdym razem gdy rano uruchomię komputer występuje dziwna rzecz. Komputer uruchamia się normalnie nie ma żadnych problemów a po ok 2,5 minuty ze stoperem w ręku następuje odcięcie zasilania - komputer się wyłącza. Żeby się uruchomił trzeba odczekać z 30 sekund, jeśli nie odczekam to pali się jedynie dioda zasilania a dioda HDD ani myśli mignąć, bios również się nie ładuje. Taki problem potrafi występować 20 razy pod rząd a zdarza się że po jednym takim odcięciu zasilania komputer działa normalnie do nocy. W tym czasie testując go Orthosem nie ma żadnych błędów mimo mocnego podkręcenia procesora i ramu, temperatury również są w porządku. Sprawdziłem dla pewności czy przywrócenie normalnych taktowań nie zmieni sprawy ale nic to nie dało - odcięcie zasilania następuje nadal. I teraz nie wiem co podejrzewać czy jest to jakieś zabezpieczenie zasilacza który po prostu kończy swój żywot czy może jakiś problem z płytą główną (bateria od biosu?) i również jakieś zabezpieczenie określone na ok 3 minuty. Dodam też że kilka razy po czymś takim bios miał problemy z trzymaniem ustawień i pytał o przywrócenie ostatniej znanej konfiguracji lub powrót do domyślnej. Komputera potrzebuję do pracy więc zaczyna mnie to już mocno denerwować i chciałbym rozwiązać problem. Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.

(aqarysta) #2

Powiedz jaki jest wiek tego Chiefteca?

Osobiście stawiałbym tu na zasilacz. Jeśli masz możliwość sprawdzić sprzęt na innym zasilaczu zrób to :slight_smile: Nie bez powodu winię Chiefteca. U znajomego ten sam model po paru latach mocno spadł z napięciem na linii 12V. Karta graficzna nie wyrabiała na takim zasilaniu i każde uruchomienie gry powodowało czarny ekran i restart komputera. Miernik pokazał napięcia w okolicy 11V... Stąd tu może być podobnie.

(Alzajac1) #3

No zasilacz ma ze 3 latka spokojnie, rozebrałem go i widzę jeden nadpuchnięty kondensator, po południu będę miał inny zasilacz do sprawdzenia to zobaczymy ale chyba sytuacja zaczyna się rozjaśniać