Odczyt dysku z ntfs

Hej, mam zainstalowane najnowsze Ubuntu 14.04 razem z Win 8 tyle że na innych partycjach. Mam partycje D ntfs, na którym instaluje programy na win 8, mam tam tez muzykę filmy i inne dane. Chcę mieć możliwość używania jej na Win 8 & Ubuntu. Jednak gdy próbuje na Ubuntu wyświetlić jej zawartość dostaje :

Error mounting /dev/sda3 at /media/przemysaw/Data: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda3" "/media/przemysaw/Data"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda3': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

Mam przeformatować Partycję na inny format ? Ale jak wtedy będzie z instalowaniem na tym programów na WIN8 ?

 

Masz włączony szybki start Windows 8? Jeśli tak - może on to powodować, ponieważ to taka pół-hibernacja. Mogłeś też mieć normalnie zahibernowany Windows. To częsty błąd, ale wyłącznienie szybkiego startu W8 zazwyczaj pomaga. Uruchom Windows, wyłącz szybki start jeśli jest i normalnie zamknij system - powinno pomóc.

 

Zgodnie z poleceniem rozumiem bowiem, że nie interesuje Cię zamontowanie w trybie tylko do odczytu.

 

Dostęp z Ubuntu do NTFS z W8/8.1 jest możliwy - sam z tego korzystam.

Nie miałem zahibernowanego ale szybki start to już chyba tak :wink: dziękuję poprobuje z tym. W sumie szkoda bo fajny feature. Nie tylko do odczytu . Chce moc z dysku normalnie korzystać . Planuje Ubuntu jako główny. Miał bym wiec jeszce pytanie, ile polecasz dla Ubuntu miejsca zostawić? Bo gparted z C zabrałem ponad 100gb i na razie zainstalowałem (niedorzecznie bardzo swoją drogą dzieła te dyski ), ale to na pewno za dużo jest.

Szybki start to trochę naciągany mechanizm - to taka pół-hibernacja a zamiast przyśpieszyć start tak naprawdę, to walnęli fajny ficzer i ładnie go nazwali :slight_smile:

 

Na system (/) - około 20GB (starczy z nadmiarem, to nie Win), zależnie od ilości RAM coś jako swap (512MB się nada nawet przy 2GB RAM, ale jak chcesz hibernować komputer to należy więcej), reszta na /home.