Odczyt klucza licencji

witam,

 

Proszę o pomoc/interpretację następującej sytuacji:

 

W firmie, którą obsługuję, policja bada sprawę podrobionych naklejek licencyjnych Windows 8.1 Pro. Podczas oględzin i spisywania protokołu wymagana jest obecność informatyka z którym razem odczytywany jest klucz licencji z zainstalowanego Windowsa i porównywany z (podrobioną) naklejką. Panowie mają nawet konkretne zalecenia jakim softem sprawdzić nr licencji w działającym systemie - RJLSoftware WindowsProductKey. Raz jednak policaje przybyli z własnym technikiem, który poza wspomnianym programem miał własny skrypt Powershella wyciągający “rzeczywiste” klucze użyte do instalacji systemu. Klucze te różnią się od kluczy uzyskanych ww. programem. Na moją prośbę udostępnił mi ten skrypt.

Poszukałem również w necie samodzielnie skryptu Powershella do wyciągnięcia licencji systemu. Szukać długo nie musiałem. Skrypt różnił się jednak od użyczonego. Popróbowałem działanie zarówno skryptu jak i programu RJL oraz Produkey’a na kilku innych komputerach, które składałem (również na domowym) i na których system instalowałem od zera ze świeżo otwartego opakowania. 

 

I teraz moja zagadka - każdy program/skrypt podaje inny klucz licencyjny. Jak to możliwe, że pokazywane są 2/3 różne klucze licencyjne? Załączam pliki ze skryptami. Czy ktoś znający się na rzeczy może to jakoś sensownie wyjaśnić?

 

Zazwyczaj jest tak - Produkey/RJL - pokazują ten sam klucz (zgodny z naklejką), skrypt 1 (policaja) - pokazuje inny klucz, skrypt 2 (znaleziony) - pokazuje jeszcze inny. Wydaje mi się, że jeden ze skryptów pokazuje klucz licencyjny nośnika/instalki użytego do instalacji a nie rzeczywisty klucz podany do aktywacji. Na kilku komputerach wykazał ten sam klucz.

Na kompie domowym na którym miałem Win7pro z’upgradeowany do Win10pro wszystkie 3 programy pokazują coś innego niż naklejka z licencją Win7Pro. chociaż to akurat rozumiem, po upgrade Win7->Win10.

powershell-odczyt-klucza-instalki-cd-windows-rejestr.txt

powershell-odczyt-klucza-rejestr-jakis.txt

 

Witam ,

Jesli to bedzie pomocne skrypt pana technika z policji nie pokazuje wlasciwego klucza uzytego do instalacji. Firma w ktorej pracuje jest Partnerem MS i posiadamy klucze od MS do uzytku przez firme – porownalem klucz ktory sam uzylem do instalacji(windows 8.1) z skryptem i wyniki sa rozne. Dodatkowo programik z tej strony pokazuje wlasciwy klucz uzyty do rejestracji.

Pozdrawiam

 

W sumie to taka informacja jest mi wystarczająca. Dokładnie tak samo zrobiłem u siebie - porównałem uzyskane skryptem klucze z kluczem, którego użyłem do instalacji - kilka stanowisk i na żadnym nie zgadzał się.

 

dzięki i pozdrawiam,