Odczyt z dysku przy wyłączonym monitorze

witam,

interesuje mnie jedna rzecz, mianowicie, mam laptopa z WIN7 i ustawione wyłączenie ekranu po 15min, w momencie wyłączenia monitora zaczyna pracować dysk (kontrolka od dysku informuję mnie o tym).

Co to jest? Jakie dane są przetwarzane? Nie mogę sprawdzić menadżerem zadań, gdyż jak ruszę myszką i włączam monitor, proces ten przestaje pracować. Czy jest to jakaś funkcja skanowania? Indeksowanie mam zablokowane, skaner antywirusowy to Avira.

Prawdopodobnie antywirus wykonuje skanowanie dysku, lub Windows włącza defragmentacje dysku. :wink:

sprawdziłem dokładnie konfigurację Aviry, żadnego skanowania nie ma w terminarzu, ani update’u,

obstawiam, że jest to coś z systemem,


aha, właśnie sprawdziłem defragmentacje, było tam zadanie skanowania co środę o 01:00, ale w oknie Defragmentatora dysku jest rubryka stan bieżący z wpisem “Zastrzeżone przez system” i godziną/datą skanowania, które się zgadzają, czyli będzie właśnie to. Wyłączyłem harmonogram skanowań, ciekawe, czy pomoże?

Windows sobie porządkuje dane, gdy komputer przechodzi w stan uśpienia

Prawdopodobnie chodzi o indeksowanie danych na dysku (dla każdej partycji możesz sobie to wyłączyć w jej właściwościach)…

System wykrywa moment gdy komputer nie jest używany i wykorzystuje go w celu zaindeksowania jak największej ilości danych, które następnie będą wykorzystywane przy wyszukiwaniu - takie windows search. Ten sam problem może się pojawić gdy np oglądasz dłuższy czas film i jest małe zużycie zasobów…dysk może zacząć mielić. Ja osobiście wyłączam zawsze usługę wyszukiwania i indeksowanie dla wszystkich dysków.