Oddzielna partycja home, dla ubuntu

Czy dzialanie na home jako oddzielnej partycji nie bedzie wolniejszym (od szybkosci) rozwiazaniem ?

Jak wygospodarowac 38gb dla ubuntu (Swap, system i home)

W jaki sposob przydzielic te partycje (Swap wiem jak a reszta to pewnie pkt montowania na / a w drugim /home, ale pewny nie jestem)

PL znaki wstawie jak bede mial taka mozliwosc.

Nie.

Wszystko zależy od tego jak używasz systemu. Jak instalujesz dużo aplikacji to dajesz więcej dla systemu, jak trzymasz np. dużo filmów w katalogach użytkowników to dajesz więcej dla home. Swap zależy od RAM. Jeżeli hibernujesz system, to trzeba go dać trochę więcej niż masz RAM, w przeciwnym wypadku im masz więcej pamięci tym mniej swapa dajesz. Ja przy 4GB RAM w ogóle swapa nie robię.

Dokładnie tak, jak mówisz.

Pamieci ram mam 1gb. To ile przydzielic dla swapa ? Zawsze dawalem 1gb ale to chyba za malo.

A system ma byc i do aplikacji i do filmow,muzyki.

Po polowie jak dam to bedzie ok ?

Daj 1024 MB swap - będzie OK. Zresztą kazuldur Ci odpowiedział.

Nie

No to daj 512 MB swap i po sprawie.

Możesz przy instalacji posłużyć się też automatem, który stworzy Ci partycję wymiany (zapewne ciut większą niż 1 GB) oraz partycję główną. Twoim zadaniem będzie tylko suwakiem zdecydować ile chcesz przeznaczyć miejsca dla Ubuntu, a ile dla Windows.

Tutaj masz wszystko: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

Aha, radziłbym Ci się wstrzymać do finalnego wydania Ubuntu 12.04 LTS. One już 26 kwietnia - za tydzień.

Możesz zrobić to tak, podziel sobie dysk tylko na dwie partycje, tj. dla / i /home, swapa jako partycji nie twórz. Swap możesz utworzyć jako plik na dowolnej partycji, daje Ci to możliwość zmiany wielkości tego pliku w dowolnym czasie bez grzebania przy partycjach, daje Ci to też taką możliwość, że być może teraz swap nie jest Ci potrzebny, to stworzysz go sobie, gdy będziesz go potrzebował. Jak to zrobić, opisałem na blogu, link poniżej.

http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Inst … 20822.html

Pozdrawiam!