Odgłos spawania, miganie lampki i restart komputera

Witam.

Mój problem wygląda następująco: komputer chodzi normalnie przez maksymalnie kilka godzin, po czym słychać takie spawanie, jakby odgłos strzelania prądu, w dodatku w tym samym czasie lampka na biurku zaczyna migać i komputer resetuje się. Ten problem mam od niecałego roku chyba, jednak ostatnio się to nasiliło, bo występuje to zjawisko około 3 razy na dzień. Dodam, że odgłos strzelania słyszałem nawet w nocy, gdy komputer był w stanie hibernacji. Może to problem z listwą, bo jest ona włączona cały czas. Wolałbym mieć jednak pewność co jest problemem. Sprzęt mam: procesor AMD Sempron 2500+ 1,75 GHz, 1 GB RAM, płyta główna ASRock, karta graficzna NVIDIA GeForce FX 5200 (128MB), karta dźwiękowa VIA AC’97, dysk Seagate 150 GB.

Odgłosy “spawania” przeważnie oznaczają zwarcie (tworzy się łuk elektryczny między elementami pod napięciem, któremu towarzyszy taki dźwięk).

Z czego dochodzi ten dźwięk?

Trudno powiedzieć, bo trwa to około 2 sekund, musiałbym siedzieć na ziemi i czekać aż to nastąpi. Jeśli to ważne, to może by jakoś wywołać to zwarcie, a wtedy byłbym pewny.

Prawdopodobnie wtyczka w listwie nie kontaktuje właściwie. Wymień listwę, bo to najtańsze i najlepsze co możesz zrobić.

Jakiej marki masz zasilacz podaj moc,coś mi się zdaje,że jakiś noname z czarnej listy i kończy żywot,zwarcie robi się przy końcu,bo jego elementy już nie dają rady wytrzymać mocy jaką muszą dostarczyć.

Niech Cię “Boska ręka broni” przed wywoływaniem, bo jeśli to z zasilacza lub innego podzespołu w kompie, to masz duże prawdopodobieństwo “sfajczenia” sprzętu. Jeśli jednak to z listwy, to może podziałaj na kompie bez niej, czyli jak możesz, podepnij sprzęt bezpośrednio do gniazdka lub przy pomocy przedłużacza.

Na zasilaczu mam taką informację: Acar XProtector Standard Un 230V 50 Hz, Uc 250V 50 Hz i jeszcze inne dane, ale chyba mniej znaczące.

Edit:

Sorry, pomyłka. To mam na listwie. Jak sprawdzić zasilacz? Trzeba obudowę rozkręcić?

Tak.

Na zasilaczu powinna być taka naklejka http://img3.sprzedajemy.pl/540x405_oglo … 113983.jpg

Odkręciłem boczną ściankę obudowy i jest po boku zasilacza. To chyba to: Zasilacz komputerowy PC Power Supply 400 Force.

Czy jest tam napisane TAKE ME

Nie widzę takiej informacji, ale znalazłem jeszcze jedną znaczącą: AC - 230V 4A 50 Hz

Czy próbowałeś podłączyć komputer bez użycia listwy?

Dodane 20.10.2012 (So) 19:01

Zasilacz z czarnej listy.

Jeszcze się tym nie zdążyłem zająć. Czyli jeśli komputer będzie chodził normalnie po podłączeniu bez listwy przez, dajmy na to 2 dni, to jednak problem będzie po stronie listwy zasilającej??

Tak, a jeśli objawy nie ustąpią, będzie to wina zasilacza.

Tak.

BTW. listwa antyprzepięciowa z równomiermym rozkładaniem prądu to koszt ~30-50zł.

Nie kontaktuje Ci wtyczka jak już wcześniej wspomniano tyle że wtyczka w gnieździe w ścianie.

Dobra, dzięki wielkie za pomoc. Za kilka dni jeszcze napiszę, jak działa komputer po podłączeniu bezpośrednio do gniazdka.

Mnie to, jak na razie, bardziej pasuje do problemu z guzikiem w listwie (gniazdko dłużej by “spawało” i miało lepsze efekty wizualno-dźwiękowe ;)). Inaczej, guzik bez obciążenia pozostaje zimny, a jego elementy się nieodkształcającą, ale pod obciążeniem jego temperatura wzrasta…

Coś w tym jest, bo przypomniało mi się, że kilka dni temu, po przyjściu do domu guzik od listwy się nie świecił (listy nigdy nie wyłączam), wcisnąłem go, jednak się znów nie zaświecił, dopiero po 2 wciśnięciu. Nie mówiłem o tym, bo myślałem, że ktoś z domowników przypadkiem wyłączył listwę.

Dodane 24.10.2012 (Śr) 15:13

Faktycznie problemem była listwa, bo od 20 października po zmianie listy na przedłużacz, komputer chodzi bezproblemowo.