Odgłosy zwarcia przy zasilaczu & karta graficzna zawiesza komputer

W moim komputerze psuje się tyle rzeczy że to aż dziw że wciąż działa… ale przejdźmy do sedna:

 

  1. Z tyłu zasilacza (Corsair CX430M) tuż przy wtyczce co jakiś czas słychać dziwne odgłosy jakby zwarcia, słychać je też w głośnikach nawet przy wyłączonym komputerze :? Gdy ustawie włącznik zasilacza na 0 jest jeszcze gorzej, ten odgłos staje się o wiele głośniejszy (spokojnie słychać go w nocy z daleka od komputera) i nie ustaje. 

 

  1. Karta graficzna zaczęła zawieszać komputer, czasem po godzinie a czasem tuż po uruchomieniu przy POST. Pomaga jedynie przytrzymanie przycisku power obudowy.

 

PS: Znam zasadę jeden problem = jeden temat ale w tym wypadku podejrzewam że problemy są ze sobą powiązane :slight_smile:

Na początek podmień kabel zasilający jest jakby “świerszcz” czyli kabel ma luzy tak podejrzewam. Możliwa druga opcja że gniazdo do wymiany w zasilaczu lub najgorsza możliwa jakaś cewka piszczy ale na wyłączonym kompie chyba nie powinna.

Prawdopodobnie kabel nie styka. Odłącz wtykę od gniazdka sieciowego, po czym wyciągnij i włóż ponownie wtyczkę przy zasilaczu, a następnie podłącz z powrotem komputer kabel do gniazda sieciowego.

 

Jeśli problem będzie dalej występował to zobacz złącze w zasilaczu czy jego piny są odpowiednich długości (boczne piny są krótsze od pina środkowego o jakieś 2-3 mm).

 

Jeśli wszystko ze sprzętem będzie w porządku a problem będzie dalej występował, to zmień kabel, coś mogło się w nim zerwać.

Już podmieniałem i to samo, wtyczka całkiem dociśnięta, nie ma żadnych śladów nadpalenia itd. Podmieniłem zasilacz na Cooler Master i tam ten problem nie występuje z tym samym kablem (ale za to CM ma piszczące cewki co doprowadza do szewskiej pasji :roll: ). Ogólnie od początku mój Corsair ma problem ze “świerszczeniem” ale dopiero teraz zaczęło mnie to martwić bo to zaczęło przechodzić na płytę główną.