Odinstalowanie Ubuntu, Przywrócenie bootloadera z Windowsa

Witam!

Chcę usunąć system Ubuntu który stoi obok Windowsa XP.

W internecie znalazłem takie rozwiązanie, jednak nie jestem pewien ostatnich kroków :

  1. Wkładam płytkę gParted LiveCD, formatuję partycje z Ubuntu

czyli /, /home, /swap, (z nich robi się “obszar nie podzielony na partycje”)

Z “obszaru…” robię sobie partycję NTFS pod pliki.

  1. Wkładam płytkę z Windows’a XP i bootuję ją. Wciskam R i…

No właśnie… i tutaj w internecie czytałem już kilka wersji…

Nie wiem która jest właściwa… Jakie komendy trzeba tam wpisywać i jak to po

kolei wszystko wygląda?

Może ktoś ma inne propozycje? A może gdzieś coś się nie zgadza?

Z góry dzieki serdecznie za pomoc!

Pozdrawiam

Ja robię to zawsze w najprostszy i najpewniejszy sposób, po prostu wkładam płytę XP, uruchamiam ponownie kompa i z poziomu konsoli usuwam partycję linuxowe. Następnie tworzę nową partycję windowsową , którą można prosto sformatować już po zainstalowaniu XP-eka. Pozwala mi na to układ moich partycji. Dysk C, na którym siedzi XP pozostaje nienaruszony, Jeśli instalując Ubuntu przydzieliłeś mu część partycji XP, to po tej operacji wszystkie zapisane dane z niej znikną [-X , no chyba, że skopiujesz sobie wszystko na nośnik zewnętrzny, wtedy możesz zrobić to bez obaw. :smiley:

Po wciśnięciu R logujesz się do konsoli odzyskiwania, jeśli masz założone hasło Administratora to podajesz je i wpisujesz:

fixmbr aby przywrócić bootloader i jeśli potrzeba to:

fixboot aby przywrócić bootowanie z partycji, na której jest Windows ale fixmbr powinno wystarczyć.

Tak w ogóle czemu pytasz o to w dziale GNU/Linux zamiast w dziale Systemy Microsoft Windows ?? Problem przecież dotyczy Windowsa a nie Linuksa :slight_smile:

Pozdrawiam!

I właśnie dlatego tam przenoszę temat.

Hmmm… jeżeli mamy już tak mówić… to temat nadaje się i do

Systemów Windows i do Systemów GNU/Linux, ponieważ :

GNU/Linux : Zadaję pytanie czy dobrze planuję odinstalowanie ubuntu.

Windows : Jak przywrócić bootloader?

Skąd będę wiedział czy muszę jeszcze wpisać FIXBOOT?

Nie za bardzo, bo ani Ubuntu ani żadnej innej dystrybucji się nie deinstaluje (chyba, że jest taka, której akurat nie znam), tak samo jest z Grubem lub innym linuksowym bootloaderem. Partycje Linuksowe najczęściej usuwa się z poziomu Windowsa, więc problem już nie dotyczy Linuksa.

Jak pisałem wyżej (kłania się czytanie z uwagą i kłania się czytanie ze zrozumieniem), fixboot służy do przywrócenia rozruchu z partycji, na której jest system. Jeśli samo fixmbr nie pomoże to stąd będziesz wiedział kiedy użyć fixboot. Nawet jeśli użyjesz obu poleceń na raz (ja tak kiedyś zrobiłem) to nic się nie stanie, efekt będzie ten sam, jeśli chodzi o naprawę sektora rozruchowego :slight_smile:

Pozdrawiam!